Apple Hakkında İlginç BilgilerEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
17.09.2012

Mac, iPhone, iPod, iPad ve daha pek çok popüler cihazı yaratan Apple hakkında en ilginç 10 gerçek...

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

Yıllar boyunca Microsoft ile rekabette olan Apple, son yıllarda çıkarttığı farklı stillere sahip, pek çok kullanışlı özelliği bulunan masaüstü bilgisayarları, laptopları ve mobil cihazları ile artık en popüler elektronik şirketi.

iPod mp3 çalarları ile yakaladığı ivmeyi iPhone ve iPad ile sürdüren Apple günümüz de en çok konuşulan markalardan biri. Donanım satışı olarak da bu sene ilk defa Microsoft'u geçen Apple bu günlere nasıl geldi, logosu ne anlama geliyor, iPod'un adı nereden geliyor vb. konularda internette sıça sorulur oldu. İşte cevapları:

10. Tek tip giyinme
Apple'ın patronu Steve Jobs'ın medya karşına sürekli aynı kıyafetle çıkması (Siyah boğazlı kazak, kot pantalonu, spor ayakkabı) çokça konuşuldu. Ancak Apple'da tek tip giyinen sadece Steve Jobs değil. Apple'ın başkan yardımcısı Jony Ive'da yıllardır aynı stil tişörtle boy gösteriyor. Steve Jobs ve Jony Ive "bozuk değilse kurcalama" mantığını benimsemişe benziyorlar.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

9. John Appleseed de kim?
John Appleseed adı zaman zaman Apple taihinde karşımıza çıkıyor ama şimdiye kadar bu isimle ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok.

Gerçekte Johnny Appleseed adından 18. yüzyıldan bir Amerikan halk kahramanı var. Öncü, misyoner ve bahçıvan olan Johnny Appleseed'ın elmaya olan düşkünlüğü biliniyor ki Apple ile ilişkilendirilebilecek tek özelliği bu.
Apple'daki en eski Appleseed göndermesi Apple yatırımcısı ve eski CEO'su Mike Markkula'ya dayanıyor. Markkula Apple 2 için program yazarken Appleseed takma adını kullanıyordu.

Bir diğeri ise Mac OS X Leopard işletim sisteminde TextEdit ikonu büyütüldüğünde de görülebilen bir mektupta. Kate adlı birine hitaben yazılan mektubu yazan kişi olarak John Appleseed gözüküyor. En dikkat çeken gönderme ise John Appleseed adının iPhone reklamlarında kullanılması.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

8. İlk iPod'un Sırrı
İlk çıkan iPod'da kullanıcılar için ufak bir sürpriz bulunuyordu. Eğer düğmelere belli bir kombinasyonla basarsanız basit bir tuğla kırma oyunu (Brick Breaker - Ricochet benzeri) oynanabiliyordu. Bu tuğla kırma oyunu Apple'ın tarihinde de önemli bir yere sahip. Apple'ın kurucularından Steve Wozniak ve Steve Jobs Atari firmasındayken bu oyun üzerinde beraber çalışmışlardı.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

7. iPod adı 2001: Uzay Macerası kitabından esinlenilmişti
iPod adını öneren Apple'ın yeni aracının tüketici dostu bir ad bulunması için bir araya getirilen ekipten metin yazarı Vinnie Chieco idi. Anlarılanlara göre Jobs yeni MP3çalar'ın sloganının "1000 songs in your pocket" (Cebinizde 1000 şarkı) olmasına karar vermişti. Bu slogan araca isim bulma konusunda büyük serbestlik sağlamıştı çünkü böylece ismin direk olarak müzikle ilgili olması gerekemiyordu. Chieco iPod'u ilk gördüğünde ilk aklına gelen şey bilim kurgu yazarı Arthur C. Clark'ın meşhur kitabı 2001: Uzay Macerası'ndaki (2001: A Space Oddyssey) bir cümle olmuş:

"O an aklıma 'Open the pod bay door, Hal' (Baş karakterin, uzay istasyonunun 'Hal' adlı bilgisayarından, uzay kapsülünün gireceği yerin kapısını açmasını istediği sahne) cümlesi aklıma geldi. iMac'de olduğu gibi Pod'un önüne 'i' eklenince işlem tamamlandı."

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

6. Piyasaya renkli dijital fotoğraf makinesini ilk Apple sürdü
1994'te Apple herkesin kullanabileceği ilk dijital fotoğraf makinesini piyasaya sürdü. Apple Quick Time 100'ün sekiz fotoğraf kapasitesi vardı ve bir kablo ile Mac'e bağlanabiliyordu. O zamanki fiyatı 749 dolardı ki bu miktar günümüzde 1000 dolara denk geliyor. Bir megapikselden daha düşük çözünürlük sunan ve herhangi bir dijital ekranı olmayan bir makine için oldukça pahalı değil mi?

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

5. Macintosh adı hakikaten bir elmadan esinlenildi
Çoğunlukla Steve Jobs'ın kızı Apple Lisa ile bağlantılı olduğu sanılsa da aslında Macintosh adı Apple çalışanı jef Raskin'in en sevdiği elma türünden geliyor.
Başlangıçta Macintosh proje için kullanılan bir kod adıydı ama Steve Jobs projenin adını Bicyle (bisiklet) olarak değiştirmek istedi. Ancak Raskin bu adın ürünleri için daha iyi olduğu, daha akılda kalıcı olduğu konusunda ısrar etti.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

4. Apple'ın maskotu "Dogcow" (İnek-Köpek)
Belki genç nesil hiç duymamış olabilir ama eski Apple kullanıcıları 'DogCow' ı bilir. Bu kpek ilk Macintosh'taki Cairo fontuna eklenmişti. Cairo fontu devam etmeyince kullanıcıların karşısına LaserWriter Driver 4.0 sürücüsünde çıktı ve bir nevi Apple'ın teknik ekibinin maskotu oldu.
Susan Kare'nin tasarladığı köpek OS X'e kadar tüm Mac işletim sistemlerinde bulunuyordu. Asıl popülaritesini 1980'lerde kazanmıştı. Apple dışındaki geliştirici ekipleri tarafından kullanılıyordu hatta bir keresinde Apple bir reklamında kullanmıştı.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

3. Apple I'in fiyatı 666.66 dolardı
Günümüzde Apple cihazlarının fahiş fiyatları Apple'la ilgili en çok eleştirilen noktalardan biri. Aslında bu durum yeni değil. Apple geçmişine baktığınızda çıkarttıkları cihazların hep pahalı olduğunu görebilirsiniz. Hatta ilk Apple bilgisayarı MacBook Air ve 17-inch MacBook Pro'dan daha pahalıydı.
Apple I'in ilginç 666.66 dolarlık fiyatının şeytanın numarası ile bir ilgisi yok. Steve Wozniak bir tanıtımda fiyatın sırrını şöyle açıklamış:

"O dönem rakamları tekrar etme alışkanlığım vardı. Aslında bilgisayarın mağazalara maliyeti 500 dolardı. Perakende fiyatı hesaplandığında 667 rakamı ortaya çıktı. Ben de rakamları tekrar edip fiyatı 666.66 dolara çektim. Bu haliyle yazması çok daha kolaydı."

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

2. Jobs sermaye için arabasını, Wozniak ise hesap makinesini satmış
Apple I'in ilk siparişlerini karşılamak için gerekli olan parçaların alınabilmesi amacıyla Steve Jobs Volkswagen marka minibüsünü, o zamanlar HP'de çalışan Wozniak da Hewlett-Packard 65 bilimsel hesap makinesini satmış (500 dolara).
Sermaye için bir hesap makinesinin satılması kulağa tuhaf gelebilir ama 1976'da bilimsel hesaplamalar için kullanılan hesap makinelerinin fiyatları günümün laptopları kadardı.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler

1. İlk Apple logosunda Isaac Newton da vardı
Genellikle herkes Apple'ın gökkuşak renklerindeki ısırılmış elma logusunu en eskisi olarak bilir. Aslında Apple'ın ilk logosunda Isaac Newton (kafasına düşen bir elma ile yerçekimi kanunu bulduğu hikayesine ilgili olarak) bulunuyordu.
Newton'lu ilk logo Apple'ın pek de tanınmayan kurucularından Ronald Wayne (bugünkü değeri 22 milyar dolar olan hissesini Steve Jobs ve Wozniak'a 800 dolara satmış.) tasarlamış. Logo çok detaylı olduğu, bu yüzden küçültülüp ürüne konduğundan iyi gözükmediği için 1976'da çok kısa bir süreyle kullanılıp bırakılmış.
Rob Janoff tarafından tasarlanan Gökkuşağı simgesi uzun yıllar kullanıldı ki o da yerini son olarak 1998'de tek renkli elma simgesine bıraktı.

Apple Hakkında İlginç Bilgiler