Apple ile Samsung Arasındaki SavaşEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
30.10.2012

10 başlıkta Apple ve Samsung arasındaki husumeti anlama kılavuzu...

Apple ile Samsung Arasındaki Savaş

Son aylarda özellikle teknoloji ve yazılım basınında Apple ve Samsung asındaki dava ve patent savaşlarına dair haberler görmüşsünüzdür. Bu davaların bir kısmından Apple galip çıkarken bir kısmından da Samsung istediğini aldı. Peki Samsung ile Apple arasında tam olarak neler oluyor?

1. Aynı Çöplükte İki Horoz
Apple ve Samsung halihazırda mobil piyasasını domine etmekteler ki bu da onları birbirlerinin en ciddi rakipleri yapıyor. Bu piyasa hakimiyeti değişmediği sürece aralarının düzelmesini beklememek lazım.

2. Patent Savaşı
Mobil cihaz piyasasında patent davaları giderek popülerleşiyor ki aslında bu durum sektörün ilerlemesine engel oluyor. Ne yazık ki bu durumun en büyük sorumluları da Apple ve Samsung.

3. Aslında Ortak Sayılırlar
Birbirlerini sürekli dava etmelerine rağmen aslında Apple ve Samsung ortak iş yapıyorlar. Samsung her ne kadar Apple'ın mobil cihazlarını (iPhone) dava etse de aslında o cihazlar için Apple'a işlemci tedarik ediyor. Apple, Samsung'la olan ihtiyacını azaltmaya çalışsa da bu garip iş ilişkisi devam ediyor.

4. Kısmi Ortaklığın Faydaları
Apple ve Samsung birbirlerinden nefret ediyor olsalar da aslında oldukça yakın partnerler. Bir önceki başlıkta değindiğimiz gibi Samsung, Apple'a işlemci tedarik ediyor ki bu da iki firmanın ortak çalışmalarını gerektiriyor. Apple, firmanın bazı bölümlerinin Samsung ile olan iş ilişkisinin önemli olduğunu kabul etmiştir. Yani iki firma da başarı için tümüyle olmasa da firmalarının belli bölümlerinin ortak iş yapmasını kabul ediyor.

5. Başkalarını Umursamıyorlar
Apple ve Samsung asıl ortak noktası diğer mobil cihaz firmalarını umursamamalarıdır. İki firma da piyasaya hâkim olduklarını biliyorlar ve diğer firmalara sataşmaya fazla vakit harcamıyorlar. Apple'ın Motorola'ya karşı bir davası bulunuyor ve Google ile de araları limoni. Ama bunun dışında hiçbir firmayla Samsung ile olduğu gibi gırtlak gırtlağa değil.

6. İkisi de Google'a Tahammül Ediyor
Hem Apple hem de Samsung, Google'a katlanmak zorunda kalıyor. Samsung, Nexus cihazlarını satışa sunmak için Google ile arasını iyi tutuyor çünkü Google ekstra pazarlama çabaları göz ardı edilemeyecek bir avantaj. Apple, Android'in yaygınlaştırılmasına henüz itiraz da bulunmadı. Henüz sadece Android kullanan mobil firmaları hedef alıyor, Google'ın kendisini değil.

7. İlişki İyiye Gitmiyor
Apple ve Samsung'un ilişkisi daha da kötüleşiyor. Apple sistematik olarak Samsung donanımına olan ihtiyacını azaltıyor. A5 ve A5X işlemcilerini Samsung tasarladı ve üretti. A6'da ise Apple sadece Samsung'a üretim yaptırttı!

8. Rekabet Yayılıyor
Genel olarak Apple ve Samsung'un sadece mobil piyasasında rekabet ettiği düşünülüyor. Bir süredir gerçekten de öyleydi ama Apple, işlemci üretiminde tümüyle Samsung'tan kurtulmayı planlıyor. Buna karışılık Samsung, hafif notebook segmentinde Apple'ı alt etmeye çalışıyor. Hatta Apple'ın Samsung'a karşı bir televizyon çıkartacağına dair söylentiler de bulunuyor.

9. Canları Acımadığı için Kavgaya Devam

Eğer patent davaları ve medyada birbirlerini kötülemeleri Apple ve Samsung'un işlerini "gerçekten" kötü etkileseydi bu kavgaya bir son verirlerdi. Ancak son rakamlar gösteriyor ki tüketiciler bu rekabetten memnun. Apple milyalarca dolar kazanmaya devam ediyor ve Saamsung rekor kâr açıklıyor.

10. Samsung Gelip Geçici Bir Heves Olabilir
Apple'ın geçmişine baktığımızda Samsung ile olan savaşının çok da sürmeyeceğini düşünebiliriz. Görünen o ki her birkaç yılda bir Apple nefret edecek yeni bir firma buluyor. Bir ara Microsoft ile arası kötüydü sonra Google ile bozuştu şimdi de Samsung ile kapışıyor. İleri de de dikkatini başka bir firmaya yönlendirebilir.