7 Mobil Web Sorunu ve ÇözümüEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
20.08.2010

Cep telefonu ile internette gezmeyi zorlaştıran 7 sinir bozucu problem ve çözümleri...

7 Mobil Web Sorunu ve ÇözümüMobil internet teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve ülkemizde de kullanılmaya başlıyor. Yakın bir tarihte "edge" ile mobil internet hızımız artmışken bugün 3G ile cep telefonlarımız ile online işlerimizi yürütebiliyoruz.

Mobil internetin gelişip, evrim geçirirken dokunmatik ekrana sahip mobil cihazların (iPhone, Nokia N97, HTC Touch) sahneye çıkmasıyla kullanıcıların beklentileri de değişmeye başladı. Kullanıcılar ceplerine kadar gelen internetten artık daha çok şey bekliyorlar. Sitelerin basitleştrilmiş mobil versiyonlarını değil, masaüstü bilgisayarlarında olduğu gibi internetin verebileceği her şeyi istiyorlar.

Cep telefonları ile internette sör yapmayı tatsızlaştıran çeşitli unsurlar var. Mobil internetin geleceğinin parlak olduğu açık yani bu problemler çözülecektir. Ancak cep telefonunuzda internetini keyfini "bugün" çıkarmak istiyorsanız yapabileceğiniz pek çok şey var.

Yetersiz mobil web siteleri
Cep telefonu sahipleri artık azla yetinmek zorunda değil. Cihazların küçük olması internetten yeteri kadar faydalanamayacakları anlamına gelmez. Ancak web siteleri mobil versiyonları fazlaca sadeleştirdiklerinde cep telefonundan o siteye girmenin bir anlamı kalmıyor.

Çözümü: İlk olarak web sitesinin en alt kısmında bulunan ve Web sitesini normale çeviren seçeneğe tıklayabilirsiniz. İkinci seçenek ise internette masaüstü bilgisayarınızda olduğu gibi gezmek: iPhone'da Atomic Web Browser, Andorid'de de Dolphin internet tarayıcısı; Firefox, Internet Explorer ya da Safari olarak tanımlanabiliyor. Böylece cep telefonunuzda web sitelerinin hep normal hallerini görebilirsiniz. Atomic Web Browser ve Dolhin Browser mobil internet tarayıcılarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

Atomic Web Browser Lite indir

Dolphin Browser indir

Yeni Pencere Açma
Mobil web siteleri gibi mobil internet tarayıcıları da daha çok ekran alanı için işlevsellikten feragat ediyorlar. Örneğin Android ve iPhone'un standart tarayıcıları yeni pencere açabniliyor ama sekme açamıyorlar. Pencere değiştirmek ya da yeni pencere açmak da yapılan işleme odaklanmayı güçleştiriyor.

Çözümü: Farklı bir mobil internet tarayıcısı kullanın. iPhone'da Atomic Web Browser, iCab Mobile; Android'de de Dolphin internet tarayıcısında sekme desteği bulunuyor. Pek çok platformu destekleyen Opera Mini'de de sekme kullanabilirsiniz. Opera Mini internet tarayıcısını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

Opera Mini indir

Opera Mini [Palm] indir

Opera Mini for iPhone indir

Opera Mini [Blackberry] indir

Dahili Açılır Pencereler
Reklam için kullanılan açılır pencereler (pop-up) sinir bozabiliyor. Ancak bunlardan daha sinir bozucu reklamlar varsa onlar da sitenin bir parçası gibi gözüken ve kapatma düğmesinin tıklanması zor olduğu dahili açılır pencerelerdir.

Çözümü: Her ne kadar bu reklamlar web sitelerinin ayakta kalmasını sağlasa da sizi çokça rahatsız ediyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız yukarıda adı geçen tarayıcıların reklamları engelleyen eklentilerini kullanabilirsiniz.

Yönlendirme Eziyeti 1
Diyelim ki Facebook ya da Twitter'da arkadaşınız ilginizi çeken bir şey paylaştı. Görmek için bir hevesle bağlantıya tıkladınız ama bağlantı otomatik olarak sizi, görmek istediğiniz şeye değil, o sitenin mobil versiyonunun ana sayfasına yönlendirdi. Ana sayfadan doğru arkadaşınızın paylaştığı şeyi bulmaya çalışabilirsiniz ya da...

Çözümü: Web sitelerinin mobil versiyonlarını kapatan ilk çözümü uygulayarak bundan kurtulabilirsiniz. Bir de tabii paylaşılan bağlantıyı daha sonra bakmak için e-posta'yla kendinize gönderebilirsiniz.

Yönlendirme Eziyeti 2
Başarılı bir şekilde bir bağlantı aracılığı ile mobil bir web sitesine geldiniz diyelim; geri dönebilecek misiniz? Mobil web sitelerinin siz geri tuşuna bastıkça ileriye götürme gibi nahoş bir alışkanlıkları olabiliyor. Sizi sitede tutmaya çalışan bir komplo bile olabilir.

Çözümü: Her zaman kaba kuvveti deneyebilirsiniz: Geldiğiniz yere dönene kadar art arda hızlıca geri tuşuna basarak başarıya ulaşabilirsiniz. Ya da tarayıcının geçmiş bölümü açıp geldiğiniz sayfanın bağlantısını bulabilirsiniz.

Form doldurma
Form doldurma çoğu zaman üşenilen bir eylem. Kimileri form doldurmak zorunda kalacakları için ücretsiz sitelere dahi üye olmuyorlar. Mobil telefonlar da form doldurmak uğraştırıcı bir iş olabilir.

Çözümü: Aslında iPhone'da bulunan Safari internet tarayıcısında otomatik tamamlama seçeneği mevcut ama varsayılan ayar olarak kapalı. Bu özelliği Safari'de Preferences > AutoFill bölümünden açabilirsiniz. Diğer telefonlarda ise aylık 1 dolarlık bir ücreti olan Last Pass kullanılabilir. Last Pass programı 14 günlük ücretsiz denenebiliyor. Last Pass'ı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Last Pass [Mobil] indir

Flash Problemi
Flash desteğinin olmaması mobil telefonlar için bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. İphone bu yönüyle sık sık eleştiriliyor. Flash desteği olmadığı zaman, Youtube gibi flash video kullanan sitelerde video izleyemezsiniz. İnternet tarayıcısında oynayabileceğiniz flash oyunları çalıştıramaz ve Flash animasyona sahip web sitelerini düzgün görüntüleyemezsiniz.

Çözümü: Google'ın mobil işletim sistemi Andorid'i kullanan bir telefon tercih edebilirsiniz. Bu tabii ki en pratik çözüm değil. Cep telefonunu değiştirmek sitemeyen iPhone kullanıcıları, Cloud Browse adlı bir uygulamayı kullanabilirler. Cloud Browse, uygulamanın kendi sunucusunda bir internet tarayıcısı açmanıza izin veriyor yani uzaktaki bir tarayıcıyı kullanıyorsunuz. Bu nedenle hızınızda düşüş olabilir.

Alternatif diğer bir yöntem ise iPhone'a "jailbreak" işlemi uygulamak. Bu işlem iPhone'a istediğiniz programları yükleme olanağı sağlıyor ancak jailbreak uygulaması telefonun garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir. Jailbreak işlemiyle ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

iPhone'u kırmanın kolay yolu