iPhone 4'e İlk BakışEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
28.06.2010

iPhone 4 daha çıkmadan herkesin diline düştü ve ve çıktığında pek çok övgü aldı ancak iPhone 4 de kusursuz bir aygıt değil.

iPhone 4\ e İlk BakışiPhone dünya da adından en çok söz ettiren telefonlardan biri. Beklendiği gibi iPhone 4'ün satışa sunuşması da büyük bir olay oldu; 600.000 adet iPhone için ön sipariş verildi, insanlar dükkânların önün de kuyruklar oluşturdular vb.

iPhone, gayet iyi tasarlanmış ve iyi bir akılı telefon. Apple'ın yeni mobil işletim sistemi iOS 4 ile donatılan iPhone 4, tüketicilerin arzu ettiği hemen hemen tüm işlemleri gerçekleştirebiliyor. Ancak iPhone 4 ile ilgili bazı sorunlar da bulunmuyor değil. İyi bir şekilde yerleştirilememiş anten, görüşmelerin kesilmesine neden oluyor. Ayrıca cep telefonu piyasasındaki rekabete göre kamerası biraz zayıf kalmış. Yani kısacası iPhone 4'ün hem iyi hem kötü yanları bulunuyor.

1. Anten kesinlikle bir sorun
Yurt dışında yapılan tüm incelemeler ve raporlar gösteriyor ki anten sorunu gerçek. Apple, anteni cihazın etrafında dolaşacak şekilde yerleştirdiği için telefonun kenarlarını kapatacak şekilde tutanların (yani normal bir telefon tutuşu) görüşmeleri kesintiye uğruyor hatta veri transferi oldukça yavaşlıyor. Apple, sorunla ilgili olarak kullanıcıların bu tarz akıllı telefonları tutmak için faklı biçimlerde tutmayı öğrenmeleri gerektiğini belirtti ki bu açıklama da Apple'ın sorunu çözmek için herhangi herhangi bir şey yapmayacağını gösteriyor.

2. Retina dostu ekran gerçekten çok iyi
iPhone 4'ü alan tüketiciler görüntü kalitesinin ne kadar güzel olduğunu gördüklerinde şaşıracaklar. Önceki modellere göre yazıların daha keskin olmasının yanında artık uygulamalar daha fazla detay gösterebiliyor. Geliştirilen ekran, iPhone 4'ün dokunmatik ekran klavyesine de yaramış. Artık doğru tuşa basmak daha kolay; yazarken çok daha az hata yapıyorsunuz.

3. Hoparlörü kulaklarınıza iyi gelecek
iPhone 3G'nin ana problemlerinden biri de hoparlörünün istenildiği kadar iyi çalışmamasıydı. iPhone 4 bu sorunu, şimdiye kadar akıllı telefonlardan kullanılan en iyi hoparlörü sunarak çözmüş. Ses alma performansının çok iyi olmasının yanında iPhone 4 kullanıcılarının seslerini karşı tarafa iletmek için de cep telefonunun dibinde olmaları gerekmiyor. Tabii bu durumun en iyi yanı handsfree özelliğini kullanarak anten probleminden de kurtulabilmeniz.

4. FaceTime ile görüntülü chat şaşırtıyor
Apple'ın FaceTime uygulaması ile iPhone 4 kullanıcıları kendi aralarında görüntülü chat yapabilecekler. FaceTime, kullanıcılara daha önce hiçbir akıllı cep telefonunda bulunmayan, özel bir deneyim sunuyor. Video kalitesi harika ve kamera değiştirebilmek oldukça kullanışlı. Artı akıllı telefon kullanıcıları için tümüyle yeni bir iletişim olanağı sunuyor. 3G desteği de olsa iyi olurdu ama FaceTime'ın sunduğu hizmet göz önüne alındığında bu eksik göz ardı edilebilir.

5. Tasarım her zamanki gibi hoş ama bu sefer kusurlu
iPhone 4'ü iPhone 3Gs ile karşılaştırdığınızda ilk göze çarpan şey yeni iPhone'un çok daha iri olduğu. Hatta iPhone 3'ten fark edilir derece ağır. Kullanıcılardan gelen tepkiler bu ağırlığın sürekli olarak telefon elden kayıp düşecekmiş hissi uyandırdığını gösteriyor ki bu da insanı tedirgin ediyor. Kimse "oldukça" pahalı bu cihazı düşürmek ya da düşürme korkusu yaşamak istemez. Bunun yanında Apple'ın şimdiye kadar akıllı cep telefonu olarak sunduğu ürünlerin içinde en hoş tasarıma sahip olanı iPhone 4.

iPhone 4\ e İlk Bakış6. iOS 4 ile büyük bir adım
iPhone 3G ve 3GS kullanıcıları iOS 4'ü kullandıklarında farkı göreceklerdir. iOS 4 belki de şu an ki en iyi mobil işletim sistemi. iOS 4 aynı anda birden fazla uygulamayı gayet verimli bir biçimde çalıştırabiliyor. Ancak parmağınızı müstakil programların üzerinde tutarken farklı uygulamaları kapatmak oldukça güç bir işlem. Apple'ın klasör kullanımı gerçekten etkileyici ve işletim sisteminin daha üretken olmasını sağlıyor. Yapılan çeşitli ufak iyileştirmeler yazılımın çok daha kullanışlı olmasını sağlamış yani iPhone 4 almasalar da 3G ve 3GS kullanıcıları iOS 4'ü hemen indirsinler.

7. Ekran küçük gözüküyor
Görüntü çok güzel olsa da ekran beklenmedik bir ölçüde küçük. 3.5 inç ekran pek çok farklı uygulamayla uyumlu ve mesaj yazmayı zorlaştırmıyor ancak Droid X ve Evo 4G'nin 4.3 ekranlarına baktığınızda iPhone'unki hayal kırıklığı yaratıyor.

8. Kamerası iyi ama ideal değil
iPhone 4'ün kamerası 3GS ile karşılaştırıldığında farkını gösteriyor. Eski sürümlere göre çok daha kaliteli fotoğraflar çekebiliyor ki çoğu tüketici için sunduğu kalite yeterli. Ancak cep telefonlarının kameralarından daha fazlasını bekleyenler bazı sorunlar yaşayabilirler çünkü kimi zaman gereğinden fazla çalışan flaş fotoğraflardaki insanların fazla parlak çıkmasına neden olabiliyor.

9. Sık seyahat edenler için çok kullanışlı
iPhone 4 sık sık e-postalarını kontrol edip, internette gezip arama yapanlar için ideal bir cep telefonu. Fiziksel bir klavyesinin olmaması cebinizde taşırken büyük avantaj sağlıyor. Yanlışlıkla tuşlara basmaktan korkmanıza gerek yok. iPhone 3GS'ye göre büyümüş olsa da hâlâ rahatlıkla cepte taşınabilecek boyutta.

10. Şimdiye kadarki en iyi iPhone
Hatalarına rağmen iPhone 4, Apple'ın şimdiye kadar sunduğu en iyi akıllı telefon. Anten problem gerçekten büyük bir problem olsa da görüntü kalitesi benzersiz ve çoklu işlem kapasitesi gayet başarılı. Eğer iPhone 4'ü parmak uçlarınızla tutarak kullanmaya hazırsanız pek çok avantajından keyif alabilirsiniz.