Hamachi ile sanal ağ üzerinden oyun oynamaEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
20.10.2009

Hamachi sanal bir yerel ağ oluşturuyor. Hamachi ağlarına bağlanan kullanıcılar tıpkı aynı yerel ağdaymış gibi iletişim kuruyorlar. Böylece Hamachi kullanıcıları çok oyunculu oyunlar gibi yerel ağ üzerinden yapılan bütün işlemleri kolaylıkla gerçekleştiriyorlar.

Hamachi nedir? VPN nedir?Hamachi ile sanal ağ üzerinden oyun oynama

Hamachi bir VPN (Virtual Private Network - Sanal Özel Ağ) uygulamasıdır. Hamachi sayesinde yüksek güvenlikli sanal LAN'lar oluşturabilirsiniz. Bildiğiniz gibi LAN (Local Area Network - Yerel Ağ) fiziksel ağ kabloları ile birbirlerine bağlanmış bilgisayarların oluşturduğu ağlardır. Bu ağ içerisindeki bilgisayarlar birbirleri ile yüksek aktarım oranları ile haberleşebilirler. Bu sayede aynı yerel ağ içerisindeki bilgisayarlar dosya paylaşımı, yazıcı paylaşımı ve çok oyunculu oyun oynama gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Hamachi işte bu yerel ağ modelinin sanalını oluşturuyor. Hamachi ağlarına bağlanan kullanıcılar tıpkı aynı yerel ağdaymış gibi iletişim kuruyorlar. Böylece Hamachi kullanıcıları yerel ağ üzerinden yapılan bütün işlemleri kolaylıkla gerçekleştiriyorlar.


Hamachi Kurulumu
Hamachi ile sanal ağ üzerinden oyun oynama

Hamachi, hiçbir yapılandırmaya gerek duymaz. Kurulum sihirbazı tamamlandığında program kullanıma hazır hale gelir. Kurulum sonrası programı çalıştırdığınızda sistem saatinizin yanında yeni bir ağ bağlantı simgesi görürsünüz. Bu Hamachi'nin kurduğu yeni ağ bağlantısıdır. "Ağ Bağlantıları"na girdiğinizde "Yerel Ağ Bağlantısı"nın yanına Hamachi ağının yerleştiğini görürsünüz. Artık Hamachi'yi kullanarak diğer kullanıcıların oluşturduğu yerel ağlara katılabilir ya da kendi ağınızı oluşturabilirsiniz.

Hamachi'yi indirmek için tıklayın


Ağlara Katılma

Hamachi ile sanal ağ üzerinden oyun oynama

Programın alt kısmındaki üç tuştan biri olan Ağ Menüsü tuşuna tıkladığımıza karşımıza çıkan menü sayesinde yeni bir ağ oluşturabilir ya da mevcut ağlardan birine bağlanabilirsiniz. Kendi ağınızı oluşturmak ve arkadaşlarınızı bu ağa davet etmek için yeni bir ağ oluşturabilirsiniz. Şifre korumalı ağınıza isteğiniz dışında kimse giremez. Ağınıza katılmasını istediğiniz kullanıcılara ağınızın ismini ve şifresini söylemeniz yeterli. Aynı şekilde mevcut ağlara katılmak için ağ isimlerini ve şifrelerini bilmeniz gerekiyor.

Yazımızın konusu Hamachi ile LAN oyunları olduğuiçin kullanıcıların oluşturduğu oyunağlarınayoğunlaşalım. Pek çok internet sitesinde belirli oyunlar için açılmış sayısız ağ ve bunların bilgileri mevcut. Bu ağlara katılarak ağdaki diğerkullanıcılar ile istediğiniz oyunlarıoynayabilirsiniz.


Play on LAN!

Ağlara da katıldıktan sonra artık oyunların Network ya da LAN modalarında diğer kullanıcıları görebilirsiniz. Tabi ki aynı oyunun Network ya da LAN moduna giren kullanıcıları_ Böylece tıpkı aynı yerel ağdaymışsınız gibi Hamachi ile sanal ağ üzerinden oyun oynamakatılan oyuncular ile yeni oyunlar kurabilirsiniz. Bunun için programın sohbet özelliğini kullanabilir ve diğer kullanıcılar ile konuşarak oyunlar oluşturabilirsiniz.

Fifa serisi gibi bazı oyunlarda ise genel olarak Direct IP modu tercih edilir. Böyle oyunlarda Hamachi'nin kullanıcılara verdiği IP adresleri kullanılır. Bu IP adresleri ile ya siz karşı taraftaki oyuncunun IP adresini kullanarak o oyuncuya bağlanırsınız ya da karşı taraftaki oyuncu sizin IP adresiniz ile size bağlanır.

Hamachi pek çok oyun ile sorunsuz çalışıyor. Özellikle popüler oyunların neredeyse tamamını Hamachi üzerinden oynayabilirsiniz. Bunun için internetteki kaynaklardan oynamak istediğiniz oyunlar için oluşturulmuş ağların listelerini bulabilirsiniz. Bu ağlara katılarak, kullanıcılarile sohbet ederek favori oyunlarınızı oynamakiçin oyunarkadaşları edinebilirsiniz.