JPG, PNG ve GIF Arasındaki FarklarEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
18.11.2015

Yoğun olarak kullanılan resim formatlarınız biliyorsunuz peki aralarındaki farkları biliyor musunuz?

JPG, PNG ve GIF Arasındaki FarklarBilgisayarlarda kullanılan çok sayıda resim biçimi bulunuyor. Kimileri artık kullanılmazken ya da sadece belli sektörlerin işine yararken genel kullanıcıların en çok karşılaştığı 4 resim biçimi bulunuyor: JPG, PNG ve GIF. Bu resim formatları ilk bakışta birbirlerinden farklı gözükmeyebilirler. Ancak boyutlarından da görebileceğiniz gibi sıkıştırma düzeyleri, kaliteleri, kullanım alanları ile birbirlerinden ayrılıyorlar.

JPG (Joint Photographic Experts Group)
JPG, Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu tarafından profesyonel fotoğrafçılar için ortak bir resim biçimi olması için geliştirildi. Sıkıştırma programlarının dosyalardaki fazlaıkları bulması gibi JPG formatında da resim bölümleri, piksellere ya da karelere küçültülüyor. JPG sıkıştırma yönteminin kötü bir yan etkisi bulunuyor. JPG olarak yapılan sıkıştırma işlemi kalıcı oluyor ve geri alınamıyor. Zaten JPG'in geliştirilmesinde fotoğraf düzenleme değil, büyük resimlerin küçük alanlarda saklanabilmesi amaçlanmıştı.

Gerçekten de JPG , sıkıştırma kapasitesi sayesinde internetin gayri resmi imaj formatı oldu. Tipik bir JPG yapılan ayarlara göre 2'ye 1 bir hatta 100'e 1 oranında sıkıştırılabilir. Henüz ortalıkta ADSL ve fiber optik kablolar yokken çevirmeli ağ (Dial-up) zamanında JPG tek kullanışlı resim türüydü.

Fazlalıklardan kurtularak resimlerin daha ufak boyutlarda saklanmasını sağlayan JPG, resimlerin kalitesinin düşmesine neden olduğundan doğal olarak herkese uygun değildir. Özellikle keskin hatalar sahip resimler ve tipografide (yazı tipi oluşturma tekniği ve sanatı) pek iyi sonuç vermez. Mümkün olan en yüksek kalitede de sıkıştırılsa JPG, resmin görünüşünü değiştirir

Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu kalitenin azalması problemini çözmek için kayıpsız JPG teknoloji geliştirdi. Ancak yavaş bağlantı hızları ve yüksek kalite kayıpsız resimlere olan ilginin fazla olmaması nedeniyle JPG-LS standardı tutmadı.

JPG 24-bit RGB ve CMYK ayrıca 8-bit Grayscale (siyah beyaz) renk derinliğini destekler. Ancak siyah beyaz resimler, renkliler kadar küçülmez.

GIF (Graphics Interchange format)
Fotoğrafçılıktan çok internet ile ilişkilendirilen GIF, JPG gibi eski bir resim biçimi. TIFF resim biçiminde olduğu gibi GIF'de de kayıpsız LZW sıkıştırma yöntemi kullanılıyor. Bu teknoloji ilk çıktığında oldukça patent sorunları nedeniyle oldukça tartışma yaratmıştı ama patentlerin süresi dolunca herkesçe kabul gören bir format oldu.

Temel olarak 8-bit renk derinliğinde olan GIF, 256 renkten oluşan bir renk paleti / tablosu kullanır. Bu renkler RBG renk skalası içinden seçilip bir renk tablosuna kaydedilebilir. Bunun yanında "Web Safe" paleti gibi renk paletleri de bulunmaktadır. Önemli bir nokta da Grayscale resimlerin doğal olarak 8-bit renk derinliğinde olmalarıdır; yani GIF olarak kaydedilmeleri idealdir.

GIF'te JPG gibi kayıp yaşanmaz ama 8-bit renge dönüştürülmesi resmin piksel piksel gözükmesine, deforme olmasına neden olabilir. Bu kayıpsız format sayesinde GIF, vektörel grafiklerde, tipografide ve geometrik şekillerde kullanılabilir.

GIF modern fotoğrafçılık için ya da resim depolamak için uygun değildir. Oldukça sınırlı renk paletleri ile JPG dosyalarından daha küçük olabilir ama genel resim boyutlarında JPG daha verimlidir. Günümüzde pek kullanım alanı kalmayan GIF, forumlarda yaşamaya devam ediyor. Hareketli avatarlar ya da filmlerden yapılan ve sürekli tekrar eden hareketli resimler için kullanılıyor. Siz de "Hareketli Gif, Avatar Yapmanın Kolay yolu" adlı eğitimden yararlanarak forum profilinizi hareketlendirebilirsiniz.

PNG (Portable Network Graphics)
GIF'e alternatif olarak geliştirilen PNG, internette kullanmak için harika bir resim biçimidir. Tarayıcılarda arka plan olmadan şeffaf olarak kullanılabilmesi GIF'e tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. Örneğin aşağıdaki 4 resimde Programlar.com yazısı ve logosu aslında aynı; sadece farklı arka planlarla kullanılmış durumda.

JPG, PNG ve GIF Arasındaki Farklar

PNG, GIF gibi 8-bit renk derinliği desteklerken JPG gibi 24-bit RGB desteğine de sahip. Ayrıca PNG formatı ile imaj kalitesinden ödün vermeden fotoğrafları sıkıştırabilirsiniz. PNG ile kaydedilen resimler, diğer formatlara göre biraz daha büyük olur ve bazı eski tarayıcılar PNG'yi desteklemez.

Hangisini Kullanmalı?
PNG, JPG ve GIF'in kalite, boyut ve renk derinliği alanlarındaki farklıkları, bu resim formatlar için değişik kullanım alanları yaratıyor. PNG kayıpsız, küçük resimler ve şeffaflık için uygunken büyük fotoğrafların depolanmasında pek de verimli değildir.

GIF kullanımı alanları artık oldukça kısıtlıdır. Sadece hareketli avatar ve animasyon yapımında kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunların dışında küçük 8-bit renk derinliğinde dosyalar oluşturmak için kullanılabilir.

İnternetin fotoğraf kralının hâlâ JPG olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her kayıtta kalite yaşanmasına da dikkat etmek gerekiyor. Kalite kaybı konusunda titiz değilseniz, JPG formatı ile büyük resimleri az bir kalite kaybı ile dosya boyutları küçük olacak şekilde saklayabilirsiniz.