Mobil Platformların Kralı Hangisi?Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.12.2009

Mobil işletim sistemlerinin hangilerinin size uygun, hangilerinin ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak olduğunu görebilmeniz için mobil işletim sistemlerini inceledik.

Akıllı telefon çılgınlığı aldı başını gidiyor. Bir telefonun işlevlerini yerine getirmenin yanı sıra e-posta gönderip alabileceğiniz, İnternet'e girebileceğiniz ve çeşitli uygulamalar indirebileceğiniz akıllı telefonların fiyatları hiç bu kadar düşük olmamıştı. Her ne kadar Türkiye'de bir iPhone 3G sahibi olmak için orta seviye bir dizüstü bilgisayar ücreti ödememiz gerekse de çoğalan akıllı telefon modelleri arasında yaşanan rekabet sayesinde fiyatlar en azından yurtdışında oldukça düştü. Peki, hangi akıllı telefonu seçmeli?

İşte size akıllı telefonların işletim sistemleri üzerine bir inceleme. Mobil işletim sistemlerinin hangilerinin size uygun, hangilerinin ihtiyaçlarınızı karşılamaktan uzak olduğunu görün.

Android - Google

ANDROID - Google

Akıllı telefonlar için üretilen işletim sistemlerinin en yenisi olan Android, Google'ın gerçek İnternet deneyimini telefonlara getiren Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu mobil platformu. Şu an için yalnızca HTC'nin G1 modelinde bulunan mobil işletim sisteminin yakın zamanda HTC, Motorola ve diğer üreticilerinin geliştirdiği modellerde boy göstermesi bekleniyor. Gerçekten güçlü ve oldukça modern olan Android'in aynı zamanda açık kaynak kodlu olması işletim sisteminin en büyük artısı. Böylece işletim sistemi program geliştiricilerin muhteşem uygulamalar üretmesine olanak veriyor.

Mobil platformların kralı hangisi?

Artıları

BlackBerry, iPhone ve Windows Mobile'ın aksine Android'de program geliştiricilerinin yapabileceklerinin sınırı yok. Yani Android gücünü program geliştiricilerden alıyor. Hal böyle olunca en çılgın ve en yeni uygulamaların öncelikle Android'de ortaya çıkması bekleniyor. Ayrıca Android'i kullanan, giriş seviyesinden en üst düzeye, pek çok farklı donanım seçeneğine sahip olacağınız açık.

Eksileri

Program geliştiricilerin, platformun ticari uygulamalardaki yetersizliği gibi çeşitli açıklarını ve sorunlarını kapatması gerek. Eğer bunu başaramazlarsa platform büyük bir hayal kırıklığına neden olabilir. Ayrıca görsel açıdan Windows Mobile ile kapışabilse de iPhone kadar şık değil.

BlackBerry - RIM

BLACKBERRY - RIM

Research in Motion (RIM) firmasının mobil platformu BlackBerry e-posta çözümleri için en iyi akıllı telefon olarak gösteriliyor. Ayrıca donanım ve yazılım arasındaki mükemmel uyum da BlackBerry'nin en göze çarpan özelliği. Bu mükemmel uyum, hem telefon cihazını hem de işletim sistemini RIM'in kendisinin üretmesinden kaynaklanıyor. Önceleri akıllı telefonun Exchange desteği ve gelişmiş güvenliğinin şirketlerinin e-postası ile uyum içinde çalışmasını sağlayan BlackBerry Enterprise Sunucusu'nu içermesi sebebiyle BlackBerry'ye yalnızca büyük şirketlerin üst düzey yetkilileri sahip olabiliyorlardı. Ancak artık durum değişti ve BlackBerry halk arasında da oldukça popüler hale geldi. BlackBerry Bold standart işletim sisteminin son sürümüne sahipken yeni duyurulan Storm dokunmatik ekranlar için geliştirilmiş bir işletim sistemine sahip.

Mobil platformların kralı hangisi?

Artıları

BlackBerry size en iyi elektronik posta deneyimini sunuyor. Bunda geleneksel klavye anlayışının da payı var, fakat dokunmatik ekran kullanacak olan Storm bu noktada bir risk olarak düşünülebilir. İşletim sisteminin kullanımı oldukça kolay. Kurumsal çözümlerde daha çok tercih edilen BlackBerry akıllı telefon pazarında Windows Mobile'ı geride bırakmayı başardı. Ayrıca RIM büyük bir kitle oluşturma çabası içinde, böylece yakın gelecekte pek çok harika uygulamaya sahip olmayı planlıyor.

Eksileri

BlackBerry'nin pek özgürlükçü olduğu söylenemez. İşletim sistemine sahip olmak için bir BlackBerry telefon satın almak zorundasınız. Eğer Bold, Storm ya da FlipPearl kullanmıyorsanız pek çekici değil ve hatta demode görünebilir. Ayrıca önceki modellerinde İnternet deneyimi tam bir felaketti. Ayrıca diğer mobil platformlar gibi medya uygulamalarına yönelik değil. Neyse ki bu konu da değişim içinde, geliştirme çalışmaları son hızla devam ediyor.

iPhone OS X - Apple

IPHONE OS X - Apple

Bazıları iPhone'un gerçek anlamda bir akıllı telefon olmadığını iddia ediyorlar fakat pratikte yapabildiklerinden dolayı kesinlikle öyle. Mac'in işletim sistemi olan OS X üzerinde çalışan iPhone OS X dalındaki en güçlü ve modern işletim sistemlerinden biri.

iPhone OS X - Apple

Artıları

Günümüzde en ilgi çekici ve kullanışlı akıllı telefon olan iPhone piyasadaki en iyi mobil İnternet tarayıcısını içeriyor. Çoklu dokunma (multitouch) teknolojisine sahip olmasının yanı sıra en ateşli geliştirici topluluklarından birinin ürettiği yararlı üçüncü parti uygulamalarını çalıştırabiliyor olması en büyük özellikleri. iPhone aynı zamanda bir iPod olduğu için bir telefondan alabileceğiniz en iyi müzik deneyimini sunuyor.

Eksileri

Güçlü ve modern olmasına rağmen MMS gibi en işe yaramaz telefonların yapabildikleri basit bazı işlemleri ya da akıllı telefonlarda standart hale gelmiş kopyala yapıştır gibi işlemleri yapamıyor. Ayrıca elektronik posta özellikleri ve kurumsal çözümleri BlackBerry'ye yaklaşamıyor bile. Appleher uygulamayı sıkı bir şekilde denetlediği için iPhone'un gelişimi ve yenilenmesi zarar görebilir.

Windows Mobile - Microsoft

WINDOWS MOBILE - Microsoft

iPhone veOS X'in aksine Microsoft'un akıllı telefon işletim sistemi ile gerçek Windows'un tek ortak noktası isimleri. Kökleri Windows CE işletim sistemine dayanan Windows Mobile ismini önceden Pocket PC olarak biliniyordu. Şu an 6.1 sürümü ile piyasada bulunan ve genel olarak kurumsal kullanıcılara yönelik geliştirilmiş olan işletim sisteminin dokunmatik ve dokunmatik olmayan modelleri mevcut. Windows Mobile şu günlerde mobil işletim sistemi piyasasında RIM'in BlackBerry'sinin gerisine düşmüş durumda.

Windows Mobile

Artıları

Pek çok üreticinin ürünlerinden çalışabilen mobil platformuna BlackBerry ya da iPhone'un aksine değişik aygıtlarda rastlamanız mümkün. Böylece HTC Touch HD ve Sony Xperia X1 gibi en gelişmiş mobil sistemlerde Windows Mobile'ı kullanabilirsiniz. Kurumsal bir kimliğe sahip olan işletim sistemi profesyonellerin ihtiyaç duydukları ve başka yerlerde bulamayacakları uzmanlık alanlarına özgü uygulamalar içeriyor.

Eksileri

İşletim sisteminin kullanıcı arayüzü çok kötü. Özellikle gezinmek istediğinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Medya uygulamaları konusunda sınıfta kalan ve çok da çekici bir görünüme sahip olmayan WM aynı zamanda oldukça kötü bir tümleşik tarayıcı içeriyor. Ne yazık ki yeni sürüm WM7 için bir seneden fazla beklemek zorundayız.

Symbian - Nokia

SYMBIAN -Nokia

Nokia'nın sayesinde Symbian dünyanın enpopüler akıllı telefon platformu. Platformun şu an en güncel sürümü S60. Nokia'nın N serisi gibi donanımlar ile kullanılan Symbian diğer platformlarınki kadar büyük olmasa da sadık bir geliştirici kitlesine sahip.

Symbian

Artıları

Dünyanın en popüler akıllı telefon işletim sistemi olması tabii ki en büyük artısı. Bir Nokia multimedya telefonu satın aldığınızda bir Symbian edinmiş olursunuz. Güçlü elektronik posta, İnternet ve takvim özelliklerinin yanı sıra geniş bir geliştirme topluluğu gibi en iyi akıllı telefon özelliklerinin çoğunu bir pakette bir araya getiren Symbian, Windows Mobile'dan çok daha kullanışlı. Ayrıca Symbian, Windows Mobile'ın aksine Mac bilgisayarlar ile çok daha az çaba ile çok daha uyumlu çalışıyor.

Eksileri

BlackBerry ya da iPhone kadar kullanımı kolay olmayan Symbian bazen oldukça karmaşık olabiliyor. Özellikle işletim sistemini gelişmiş bir donanımda kullanmıyorsanız hantallığı canınızı sıkabilir. İnternet'e bağlanmak istediğinizde sinir harbi yaşayabileceğiniz gibi farklı üreticilerin değişik modellerinde de kullanılabilmesine rağmen Nokia modellerini kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Mobil işletim sistemleri rekabetinde son durum bu. Peki, bu rekabetin galibi kim? Tabi ki size en uygun olanı. Çünkü kullanım alanınıza uygun mobil platformu seçmek size hem zaman hem de güç kazandırır.