En İyi İnternet TarayıcılarıEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
01.10.2012

İnternet tarayıcısı, kullanıcılar için internet dünyasına açılan bir geçiş kapısıdır. Bu geçiş kapıları bazı özellikleriyle birbirinden ayrılır. Bakalım kusursuz bir internet deneyimini hangi hangi tarayıcısı sağlıyor...

İnternet tarayıcısı, İnternet dünyasına erişebilmek için olmazsa olmaz programların başında geliyor. Internet Explorer tekelinin hüküm sürdüğü zamanlardan günümüze baktığımızda bu alanda bir çok değişikliğin olduğunu görebiliyoruz. Gelişen teknolojiler ve bu teknolojilere uygun yeni internet tarayıcıları. İşte tam da burada ortaya büyük bir çeşitlilik ve bolca seçenek çıkıyor. Fazla seçeneğin olduğu yerde de doğru tarayıcıyı seçmek kafa karıştıran bir durum halini alıyor.

Bu seçimi kolay bir şekilde yapabilmenize yardımcı olabilmek için popüler internet tarayıcıları olan Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera ve Safari'nin son sürümlerini belli başlı testlere tabi tuttuk. İşte en iyi internet tarayıcıları...

En İyi İnternet Tarayıcıları

Bu testte, daha önce yapılan incelemelerin yanı sıra karşılaştırmaları da olacağı için en iyisini bulmakta ve denemekte çok da zorlanmayacaksınız.


Güvenlik

En İyi İnternet TarayıcılarıGüvenlik testi olarak tarayıcıya bir dizi saldırı oluşturup dayanıklılığını ölçen "Browser Security Test"i denedik. İlk olarak Google'ın Chrome'u tüm testlerde başarılı oldu ve çökme oluşmadı.

Internet Explorer çökmemesine rağmen oldukça ağırlaştı ve yeni başlayan bir kullanıcının canını sıkabilecek bir çok sorun çıkarttı. Fakat yine de çökme yaşanmadı.

Bir sonraki kurbanımız Safari'ydi. Chrome kadar dayanıklı olmasa da ona yakın bir performans göstererek çökme yaşamadı. Şimdilik güvenlik konusunda ki sıralamamız da 1.sırada Chrome 2.sırada Safari 3.sırada Internet Explorer. Bakalım güvenlik konusunda hangi tarayıcı başı çekecek.

Sondan bir önceki denememizde güvenliği ile bilinen Firefox'u denedik. Güvenlik mottosunun hakkını veren bir performansla 1.sırayı Chrome ile birlikte paylaşıyor. Bu arada aklınızda kalmasın çökme olmadı...

Son olarak Opera'da çökme yaşamadan testi başarıyla tamamladı. Ağa babaları olan Chrome ve Firefox kadar iyi olmasa da 2. sırayı Safari ile paylaşabilecek düzeyde olduğunu gösterdi.

Güvenlik testlerindeki sıralamamız şu şekilde oldu:

1.) Chrome 5 ve Firefox 3.6

2.) Safari 5 ve Opera 10.5

3.) Internet Explorer 8

Hız

Programlar.com'un ana sayfa yüklenme hızları baz alındığında ilk açılışta Chrome, Opera ve Firefox'ta birbirine yakın sonuçlar alıyoruz. Birkaç ms farkla Chrome başı çekiyor. Internet Explorer ve Safari'de ise birkaç saniye farkettiğini görüyoruz. 2.açılışta ön bellekten okunan programlar.com için bu kez en hızlı erişimi Safari sağlarken yine aynı ms farklarıyla Safari'yi Chrome, Opera ve Firefox takip ediyor. Explorer'da ise 1 saniyelik bir fark olsa da büyük bir hızlanma görünmüyor.

Program açılış hızlarında ise Chrome internet tarayıcıları arasında en hızlısı konumunda. Hemen arkasında Safari ve Opera bulunurken arkalarından 1-2 saniye farkla Internet Explorer geliyor. Firefox ise açılış konusunda en kötü durumda. Zaten bu konuda geliştirmeleri sürüyor.

Eklenti

Internet Explorer ve Opera'nın malesefki genişletme ve yeni bir özellik katması için eklentisi bulunmuyor. Sadece varolan Flash Player gibi eklentiler kullanılabiliyor. Safari'de ise durum biraz daha karışık. Örneğin Mac platformunda bir çok eklentisi bulunmakta. Fakat bilgisayar için daha çok yeni olan Safari'nin henüz tam anlamıyla eklentisi bulunmuyor.

Bu işe çok önceden başlamış Firefox ise eklenti konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip. Kullanıcılar nasıl bir özellik istiyorlarsa ona sahip olabiliyorlar. Chrome ise bu konuda rakibine yetişmeye çalışıyor. Firefox kadar zengin bir içeriğe sahip olmasa da ona yakın bir çeşitliliğe sahip. Eklentileri ve özelliştirmeyi seven kullanıcılar için Firefox ve Chrome dışında pek bir seçenek yok. Tabii ki Safari'yi de beklemek gerek.

Kaynak Kullanımı

Yapılan bellek kullanımı testlerinde;

Chrome 5 349
Opera 10.5 371
Safari 5 415
Firefox 3.6 441
Internet Explorer 8 450

349 Puan ile en az bellek kullanımı sağlayan tarayıcı Chrome oluyor. Opera ise Chrome'u yakından takip etse de Chrome, her alanda liderliğini koruyor.

Acid Test

Chrome 5 100/100
Opera 10.5 100/100
Safari 5 100/100
Firefox 3.6 94/100
Internet Explorer 8 20/100

En İyi İnternet Tarayıcıları

DOM (Document Object Model) ve Javascript desteğini test eden Acid3 rakamları bu şekilde. Rakamlar konusunda 100/100 olması gerekiyor ve akıcı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Internet Explorer bu konuda çok kötü bir durumdayken Firefox rakiplerine yaklaşmak üzere. Chrome, Opera ve Safari ise son derece akıcı bir şekilde testten geçiyor. Chrome'u tercih etmek için bir sebep daha. Tabii ki alternatif olarak Opera ve Safari'yi de unutmamak lazım.

JS Karşılaştırma

Tarayıcıların JavaScript motoruyla ilgili olan JavaScript testinde ise çoğu deneyimli kullanıcının bileceği JSBenchmark'ı kullanıyoruz. Bakalım tarayıcılarımız bu testte ne derece başarılı olabilecekler. Puan usulü olan JSBenchmark'ta en yüksek puanı alan tarayıcı en iyi JavaScript motoruna sahip demek.

En İyi İnternet Tarayıcıları

Chrome 5 616
Opera 10.5 445
Safari 5 463
Firefox 3.6 196
Internet Explorer 8 63

JavaScript motoru en yüksek puanı alan tarayıcı bir kez daha Chrome oluyor. Sıralama ise bir önceki testlerde olduğu gibi Safari ve Opera şeklinde devam ediyor.

CSS İşleme Karşılaştırması

CSS Rendering adı verilen CSS işleme kapasitelerini ölçebilmek için CSS Rendering testini kullanıyoruz. Bu testte tepkime sürelerine göre en düşük ms'de işlemi yapmak önemli.

Chrome 5 39ms
Opera 10.5 113ms
Safari 5 27ms
Firefox 3.6 225ms
Internet Explorer 8 415ms

CSS işleme konusunda en kısa sürede işlem yapan Safari 5 yakından takip ettiği Chrome'u bu sefer geçiyor. Fakat her zaman birinciliği zorlayan Chrome, bu sefer birinci olamasada varlığını hissettiriyor. Sadece 12 ms ile Safari'nin arkasında yer alıyor. İlk üç yine değişmiyor ve Internet Explorer adeta averaj takımı oluyor.


Internet Explorer

En İyi İnternet Tarayıcıları

Son versiyonu 2008 yılında çıkan Internet Explorer, tüm testlerin en başarısızı oluyor. Versiyonun üzerinden uzun zaman geçmesi ile bu durum biraz anlaşılır olsa da Microsoft için bu ciddi bir başarısızlık. Umuyoruz ki 2011 yılında çıkacak Internet Explorer 9, kendine yakışır bir sürümle gönlümüzü alır.


Firefox

En İyi İnternet TarayıcılarıBir zamanların en iyi internet tarayıcısı olarak adlandırılan Firefox, Internet Explorer kadar kötü durumda olmasa da ciddi radikal değişiklikler gerektiğinin sinyallerini veriyor. Zaten Firefox mühendisleri de bu yönde açıklamalar yapıyor. 4.sürümünde çok daha farklı bir tarayıcı olacağını vaadeden Firefox'un bir kez daha hayal kırıklığı yaratmamasını umuyoruz. Tabii ki hala güvenlik ve eklenti konusunda önde giden bir tarayıcı fakat bu özellikleri onu en iyi kılmıyor.


Opera

En İyi İnternet Tarayıcıları

İlk üç içinde olan Opera, kimi konularda birinciliğe oynasa da genel olarak Chrome ve Safari'nin arkasında kalıyor. Eklenti desteği olmaması da en büyük eksisi. Fakat iyi olduğu özellikleri dikkate alındığında Safari ve Chrome'dan sıkılanlar için belki de tek alternatif.


Safari

En İyi İnternet Tarayıcıları

Uzun zaman boyunca sadece Mac'in tarayıcısı olan Safari, yeni ortamına (Windows) alışmaya çalışıyor. Henüz eklenti desteği yok fakat çok kısa süre içerisinde eklenti sayısının on binler seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Chrome ile adeta kafa kafaya bir tarayıcı. Bazı testlerde Opera'nın gerisinde kalsa da biraz tanındıktan sonra kullanıcıların vazgeçemeyeceği 3 tarayıcıdan birisi.


Chrome

En İyi İnternet TarayıcılarıTest sonuçlarını gördükten sonra Chrome için söylenebilecek pek bir söz kalmıyor. Şimdilik internet tarayıcılar arasında en iyisi. Diğer tarayıcıların atakları ne olur bilinmez fakat Chrome'un da boş durmayacağı düşünülürse, Google gerçekten iyi bir iş başarmış.