Yeni Özellikleriyle iTunes 9Ekleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
23.12.2009

Lansmanı 09.09.2009'da yapılan iTunes 9, kullanıcıların uzun süredir Apple'ın yapmasını beklediği yeniliklerin büyük bir bölümünü sunuyor.

Apple CEO'su Steve Jobs bu yıl "It's only rock and roll" adı verilen geleneksel Eylül ayı etkinliğinde yeni iPod fiyatlarını açıklarken oldukça büyük bir kalabalık aynı zamanda iTunes'da ne gibi değişiklikler yapıldığını merak ediyordu.

Apple'ın klasikleşmiş ürünlerinden birisi olan iTunes, Mac ve iPhone kullanıcıları kadar Windows'tan vazgeçemeyenlerin de kullandığı bir medya oynatıcı olması yönüyle diğer medya oynatıcılardan ayrılıyor. Hitap ettiği kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde iTunes üzerinde yapılacak ufak bir değişiklik bile çok dikkat çekici hale gelebiliyor. Apple iPhone ve iPod türevi ürünleri kullananlar için iTunes; sadece bir müzik çalar değil tüm uygulamalarını tek elden kontrol edebildikleri bir yönetim merkezi işlevi görüyor.

iTunes 9 ile Gelen Yeni Özellikler

iTunes LP

iTunes LP

Steve Jobs'un "en sevdiğim" dediği iTunes 9 özelliği.

LP'yi biz şu an için ancak uzaktan sevebiliyoruz çünkü özellik Türkiye'den kullanılamıyor. Plakların (Long Play) içinden çıkan küçük kitapçılardan ve ekstralardan esinlenilerek geliştirilmiş LP sayesinde kullanıcılar; satın aldıkları albümle birlikte ekstra kapak resimlerine, albüm veya kliple ilgili özel bilgilere, şarkı sözlerine vs. sahip olabiliyorlar. Müzik şirketleri LP içindeki bilgileri kendileri güncelleyebiliyorlar.

İnternetin içine doğmuş genç nesile olmayabilir belki ama daha yaşlı müzik severlere plak satın aldıkları günleri hatırlatacak bu özellik, teknolojinin sağladığı avantajlarla birleşince oldukça cezbedici bir hal alıyor.

Home Sharing

Home SharingHome Sharing ile iTunes mağazasından indirilen içerik beş farklı bilgisayarda doğrudan kullanılabiliyor.

Üstelik bu özellik herhangi bir ağ paylaşımına ya da USB sürücüye gerek bırakmıyor. Home Sharing de iTunes LP gibi Türkiye'deki kullanıcılar tarafından kullanılamıyor.

iTunes Store

iTunes Store

iTunes 9 ile birlikte iTunes'un uygulama satış birimi olan iTunes Store'un arayüzü değişti. Store üzerinde uygulama aramak, benzer uygulamaları bir arada görüntülemek, uygulama fiyatlarını listelemek artık daha kolay.

iTunes Extras

iTunes Extras

iTunes Extras, Apple'ın iTunes üzerinden film ve video içerik satmak konusundaki başarısını daha da artırabilecek bir özellik. Extras sayesinde kullanıcılar; satın aldıkları film yanında tıpkı DVD satın aldıklarında sahip oldukları gibi filmin kamera arkası görüntülerine, özel röportajlara ve eğer varsa filme eklenmemiş bölümlere de sahip olabilecekler.

Genius Mixes

Genius MixesKullanıcıların iTunes 8 ile birlikte tanıştıkları Genius müzikseverler tarafından çok beğenilmişti.

Kullanıcının müzik listesinde seçtiği bir şarkıya benzer parçalardan çalma listeleri oluşturan Genius, iTunes 9'da da alıştığımız haliyle bulunuyor. Bunun yanında daha sürprizli bir hizmet sunan Genius Mixes, kullanıcının müzik listesinde bulunan parçalar içinden sürekli olarak çalma listeleri oluştururken atası Mixes'dan farklı olarak listeyi göstermiyor. Yani ne çıkarsa bahtınıza bir müzik listesini (Radyo dinleme mantığı ile) dinleme imkanı buluyorsunuz. Bu özelliği aktive etmek için iTunes üzerindeki Store sekmesinden Update Genius seçeneğini aktive etmeyi unutmayın.

Gelişmiş Senkronizasyon Özellikleri

iTunes Sync

iTunes 9, iPhone ve iPod kullanıcılarının cihazlarında bulunan içeriği senkronize etmek konusunda bir dizi yenilik içeriyor.

Kullanıcılar iTunes 9 ile kendi belirledikleri bir sanatçıya ait şarkıları kolayca iPhone'a veya iPod'a aktarabildikleri gibi belirli bir müzik türüne ait şarkıları da tek tıkla cihaza aktarabiliyorlar. iTunes 9 içinde yapılan düzenlemeler Nokia, Blackberry gibi akıllı telefonların PC Suite programlarına benzer özellikler getiriyor. iTunes içerisindeki uygulamaların yeri ve sırası teker teker veya CTRL tuşu yardımıyla toplu halde değiştirilebiliyor.

iPhone senkronizasyon işlemi sırasında sağdaki kısım iPhone ekranını temsil ederken soldaki ekran iTunes içerisinde iPhone'a taşınabilecek uygulamaları simgeliyor. Burada, hangi iPhone uygulamasının hangi ekranda açılmasının istendiği belirlemek önceki iTunes sürümlerine oranla daha kolay bir hale getirilmiş.

Sosyal Medya Bağlantıları

Facebook ta Paylaş

iTunes Store'dan alınan veya beğenilen bir albüm veya filmi iTunes 9 ile Facebook veya Twitter'da paylaşmak mümkün hale geliyor.