Eski Köye Yeni Adet: Google SketchUpGüncelleme Zamanı
22.02.2010

Hepimiz biliriz ki üç boyutlu tasarım yapmak hiç de kolay değildir. İşin uzmanları senelerce kurslara giderler, Temel Britanica kalınlığında kitaplar bitirirler, ömürlerini pratiklere ayırırlar ve sonunda üç boyutlu tasarım işini kavrarlar. Ancak Google SketchUp'da işler böyle yürümüyor.

Tasarım sevdalılarının, işe yeni başlayanların didine didine aradığı bazı programlar vardır. 3B tasarımın gayet basit bir şekilde yapıldığı bu programlar da piyasada fazla bulunmaz. Google, SketchUp uygulamasıyla bir çığır açarak üç boyutlu tasarım işini çocuk oyuncağı haline getirmeyi başardı. İşte o enfes programdan sizlere birkaç ufak bilgi.

Eski Köye Yeni Adet: Google SketchUp

Google = Sadelik

Google, bilindiği gibi sadeliği ön planda tutan, günümüzde teknolojiye yön veren birkaç büyük organizasyondan birtanesi. Google'ın bize kazandırdıkları, hizmetleri İnternet'i daha kolay kullanılır kılmayı başarmıştır. Aynı politikayı yazılımlarında da göstermek isteyen Google, Maxon, 3DS MaX, gibi yazılım şirketlerinin dizayn ettiği üç boyutlu tasarım programlarına çok dişli bir rakip çıkardı. Hem de yine bu basitlik politikasını kullanarak.

Google SketchUp, Google tarafından dizayn edilen bir üç boyutlu tasarım programıdır. Tek bar araç çubuğu ile birçok işi bir arada görebildiğiniz bu programda, geneli mühendislik amaçlı kullanılan modellemeler yapabilirsiniz. Bir bina, ev ya da bir eşyayı bu programda en ince detayına kadar tasarlayabilirsiniz.

Çizim konusunda hiçbir kuşkunuz olmasın. Çünkü SketchUp, horizonal düzlemde otomatik olarak birbirini tamamlayan bir çizim sistemi sunuyor sizlere. Size de sadece noktalar arasına çizgileri yerleştirmek kalıyor. Oluşturduğunuz projelerin iç mimarisiyle de uğraşabildiğiniz SketchUp'da işlerinize animasyon sahneleri de ekleyebiliyorsunuz. Bu da en sade şekilde programa entegre edilmiş.

Eski Köye Yeni Adet: Google SketchUp

Hem mimara hem de amatöre

Her kesim kullanıcının severek ve rahatlıkla kullanarak projelerini yapabilecekleri Google SketchUp, Google'ın birçok uygulamasıyla eşit çalışıyor. Yani SketchUp'da yaptığınız bir binayı, Google Earth'de istediğiniz herhangi bir noktaya yerleştirebiliyorsunuz.

Basit bir programla kaliteli işler yapmak istiyorsanız, bu işin uzmanı Google'a başvuracaksınız. SketchUp, sizi kısıtlı zamanlarda iyi işler yapmanıza olanak sağlayarak kurtaracak. Oluşturduğunuz herhangi bir yapıya istediğiniz her türlü detayı katabileceğiniz bu program, üç boyutlu tasarıma yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan.

Eski Köye Yeni Adet: Google SketchUp

Google SketchUp'ı indirmek için tıklayınız