Ashampoo Media Player 2.03Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Ashampoo Media Player; birçok faydalı yazılımla adını duyuran Ashampoo firmasına ait, birçok farklı medya biçimi derstekleyen bir medya oynatıcısıdır.

Programlar.comKurulumu başlatıktan sonra kullanıcı sözleşmesini onaylıyor, programın yükleneceği konumu belirliyor ve kısayollarla ilgili tercihlerimizi seçiyoruz. Yükleme bitiminde karşımıza bir bilgi kanalı ayar penceresi geliyor.

Bilgi kanalı sayesinde bu pencerede seçebileceğiniz konular hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bu konular arasında programın yeni sürümleri, program eklenti ve geliştirmeleri, diğer Ashampoo ürünleri, üçüncü parti ürünleri bulunuyor. İsteğinize göre seçimlerinizi yapın ve devam edin.

Daha sonraki ekranda ise programın hangi dosya türlerini varsayılan medya oynatıcı olarak açabileceğini seçebilirsiniz. Programın desteklediği dosya biçimlerinin sayısı oldukça fazla.

Program ilk çalıştırıldığında yeteneklerini sergileyeceği bir yardımProgramlar.com sunumu göstermeyi teklif ediyor. İstemeyenler bu uygulamayı bütün pencereler için kapatabilirler. Programın arayüzü gösterişli ama sanki biraz dağınık.

Program arayüzüne yukarıdan aşağı doğru baktığımızda pencere düşürme,boyutlandırma ve kapama simgeleri, daha alt kısımda oynat, durdur, duraklat, ileri veya geri alma düğmelerini görüyoruz. Daha alt kısımda ise "İnternet radyosu", "Satın al" ve "Oynatma listesini diske yazdır" simgelerini görüyoruz. Onun da altında ise "Sürekli çalma" (Loop), "Karışık çalma" (Shuffle), "Hızlı oynatma" (Quick Play), "Oynatma listesi" (Playlist) ve sağ tıklama menüsü ile aynı olan menü seçenekleri yer alıyor. Alt kısımda yuvarlaklar olarak gözüken çubuklardan sağdaki ilerleme çubuğu soldaki ise ses kontrol çubuğu.

Programlar.comProgramın oynatım sırasındaki görünümü değişir. Bir dosya açtığımızda göz alıcı bir görsel penceresi açılıyor ve buradan çeşitli görselleştirmeler arasından seçim yapabiliyoruz.

Oynatma listesi de programın bütünlüğünü koruyor yalnız hem oynatma listesi hem de görseller penceresi açılınca programın ekranda kapladığı yer gereğinden fazla oluyor. Oynatma listesi üzerinde ekle, kaldır, hepsini kaldır, liste kaydet ve yükle gibi seçenekler var. Ayrıca program listede yer alan şarkıları "CD'ye yaz" seçeneğiyle CD'ye kaydedebiliyor.

Program ile bir de görüntü oynatmayı deniyoruz ve görseller penceresinin bu sefer görüntü penceresi haline geldiğini görüyoruz. Değişik görüntü biçimlerini denedik ve programın başarılı ve seri bir biçimde görüntü oynatabildiğini gördük. Oynattığımız görünyütü tam ekranabüyütünce tam ekran boyutunda hiçbir kontrolün olmadığını gördük. Videoyu ileri alabilmek için normal görünüme geri dönmek zorundasınız ki bu da hiç pratik değil.


Programın müzik listelerini CD/DVD disklerine yazma özelliğine de değinelim. Arayüz üzerinden "Oynatma listesini yaz" (Burn Playlist) simgesine tıkladıktan sonra gelen pencerede ne tür bir CD oluşturacağımızı soruyor. Seçenekler müzik CD'si, MP3 CD'si ve veri CD'si şeklinde.

Oluşturmak istediğiniz disk türünü seçtikten sonra Ashampoo'nun CD/DVD yazdırma aracının benzeri bir pencere açılıyor. Bu pencereden CD'nizi oluşturabilirsiniz.

Programlar.comProgramlar.com

Programlar.comProgram ayrıca İnternet üzerinden şarkı satın alabilmenizi sağlıyor. Programın ortasında bulunan satın alma linkine tıklayınca Amazon.com'a yönlendiriliyoruz. Radyo dinleme özelliği ise gayet sınırlı. Çevrimiçi radyo simgesine tıkladığımızda çıkan radyo sonuçları rakiplerinin aksine oldukça az sayıda.

10 bantlı ekolayzeri, geniş dosya desteği, müzik CD'si yazabilme özelliği ve sorunsuz çalışması AMP'nin iyi özelliklerinden ama radyosınırlaması, dinlediğimiz parçayı satın almak için doğrudan amazon.com içerisinden parçanın linkine değil de Amazon.com ana sayfasına yönlendirilmemiz gibi eksiklikleri programı bu özellikleri kullanacak kullanıcıların tercihleri arasında alt sıralara itiyor.