System Explorer ile Windows'u Tek Yerden YönetinEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
17.12.2009

System Explorer Windows'un standart görev yöneticisinin yaptığı her şeyi ve daha fazlasını sunarak bilgisayarınıza tek yerden hâkim olmanızı sağlıyor.

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

Bilgisayarımız ve de bilgisayarda çalışan uygulamalar, sistem açılışı, bağlantılar vb. gibi konularla ilgili bilgilere ulaşabileceğimiz pek çok program bulunuyor. Ancak System Explorer'ı diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri sisteminizle ilgili her türlü bilgiyi bir arada sunması ve oldukça kullanışlı ek hizmetlerinin bulunması.

Sisteme dair verdiği bilgilerin yanında görüntülediniz tüm işlemler, objeler hakkında internetten bilgi alabiliyor ya da dosyaları online virüs taramadan geçirebiliyorsunuz.

Bilgisayara Sekmelerle Hâkim Olmak
System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

System Explorer yazılım, araçlar, internet explorer, sistem, explorer, ayarlar olmak üzere 6 ana sekmeye sahip. Özellikle en çok kullanabileceğiniz bölümler sistem sekmesi altında bulunuyor. Burada Windows'un görev yöneticisinde de bulunan uygulamalar, işlemler, hizmetler ve kullanışlı ekstralar var. Diyeceksiniz bunlar görev yöneticisinde var neden başka bir program kullanayım.

İşte bu noktada System Explorer'ın detayları devreye giriyor. İşlemleri görev yöneticisi gibi sonlandırabilmenin yanında her işlem hakkında Google ya da Process Library.com (işlem kütüphanesi) web siteleri aracılığıyla bilgi alabiliyorsunuz.

Seçtiğiniz dosyaları VirusTotal.com ve VirusScan.jotti.org'a göndererek tarattırabiliyorsunuz. Bilgi alma ve virüs tarama hizmetlerini, System Explorer içinde gösterilen tüm dosyalarda kullanabiliyorsunuz..

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

Performans sekmesinde gene görev yöneticisinde olduğu gibi sistem hafızası ve işlemci performansını görebiliyorsunuz. System Explorer burada da ek özelliklere sahip (pek çok bölümde olduğu gibi). Örneğin sistem hafızasından ya da işlemciden en çok kullanan exe'yi görebilirsiniz.

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

Sistem klasörünün altındaki hoş eklentilerden biri de sistem açılışında aktif olan programları görebileceğiniz Startups sekmesi. İşlemleri durdurabilmenin yanında tüm dosyalarda olduğu gibi seçtiklerinizi virüs taramadan geçirebilir, program hakkında bilgi alabilir, programın bulunduğu klasöre ve ilgili kayıt defteri girdisini görebilirsiniz.

Drivers sekmesinde tüm sürücüleriniz bir arada bulunuyor. Burada da sürücüleri durdurabilir, sistem açılışınca aktif olup olmayacağını seçebilir ve yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapabilirsiniz.

Sistem Araçları Dışındaki Ekstralar

Diğer kullanışlı ana sekmelerden biri de yüklü programları kaldırabileceğiniz Software bölümü. Burada "Uninstall"u bulunan tüm programlarınızı görüntüleyip kaldırabilirsiniz.

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin


System Explorer yaptığınız işlemler üzerinde de hâkimiyet kurmanızı sağlıyor. History (Geçmiş) bölümünde yaratılan ve silinin işlemlerin takibini yapabiliyorsunuz. Eğer şüpheli bir işlemi takip ediyorsanız kullanışlı bir özellik. Bunun yanında yapılan işlemlerin kaydını Snapshot (anlık görüntü) ile alıp daha sonra da inceleyebilirsiniz.

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin

System Explorer bazı Windows araçlarını da Sistem Araçları menüsüne eklemiş. Böylece tek yerden hepsine ulaşabiliyorsunuz.

System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin


Sonuç
System Explorer ile Windows u Tek Yerden Yönetin
Özet olarak System Explorer, Görev Yöneticisi'nin yapabildiği her şeyi ve daha önemlisi çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanmasını öğrenmek için bir miktar vakit harcamanız gerekebilir ama bir kere alıştıktan sonra sistemle ilgili tüm işlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.

Windows'u kontrol altında tutabileceğiniz her şeye kolay erişimi sağlayan System Explorer'ı "Options" menüsündeki "Replace Task Manager" seçeneği sayesinde standart görev yöneticisinin yerine atayabilirsiniz. Yani [ctrl]+[alt]+[del] tuşlarına bastığınızda direkt olarak System Explorer açılır. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

System Explorer indir