The Font Thing 0.8Ekleyen
ozgurs
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

The Font Thing, bilgisayarınızda yüklü olan yazıtiplerini, örnek metinleri, bireysel karakterleri görüntüler ve detaylı yazıtipi bilgisi sağlar.

Kurulum işlemini başlattıktan sonra kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve programın yükleneceği konumu seçin. Yükleme saniyeler içerisinde bitiyor ve ardından programın basit ve kolay kullanımlı arayüzü karşımıza geliyor.
the font thing
Klasik Windows pencerelerine benzer bir görünüme sahip olan programın menüleri "Yeni" (New), "Tazele" (Refresh), "Kes" (Cut), "Kopyala" (Copy), "Kaldır" (Remove), "Yazdır" (Print), "Özellikler" (Properties) ve "Yardım" (Help) olarak sıralanır. İkinci pencereden yazıtiplerinin yer aldığı pencere 3 adet sekme içerir. Bunlar "Yüklü Yazıtipleri" (Installed), "Koleksiyonlar" (Collections) ve "Görüntüle" (Browse) sekmeleridir.

Yüklü yazıtipleri sekmesinden sisteminizde yüklü olan yazıtiplerini görüntüleyebilirsiniz. Koleksiyonlar kısmından yazıtipi koleksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz. Görüntüle kısmından ise bilgisayarınızdaki sabit disklerinizi taratarak bütün font'ların bulunup listelenmesini sağlayabilirsiniz.
the font thing
Program ekranının sağ tarafında seçili olan yazıtipini değişik biçimlerde önizleme ile görmek mümkün. Burada; örnek görünüm, çoklu görünüm, seçili altyazının sadece karakterlerini görüntüleme, ayrıntılı font bilgisi ve notlar detaylar bulunuyor. Alt kısımdan ise altyazının boyutunu büyütüp küçültebilirsiniz.

Çoklu görünüm seçeneğinde bütün yazıtiplerini alt alta görüntüleyebiliyor ve karşılaştırabiliyoruz. Fontların isimleri ve konumları örnek metinlerin hemen altında görüntüleniyor.
the font thing
Karakter görünümü seçeneğinden seçili olan altyazının karakterlerini ayrıntılı olarak görüntüleyebiliyoruz. Alt kısımdan görüntülenen karelerin sayısını ve karakter boyutlarını değiştirebiliyoruz.
the font thing
Programın "Görünüm - Araç çubukları" (Toolbars) kısmından aktif hale getirilen süzgeç araç çubuğu sayesinde fontlarınızı süzgeçten geçirip belirli font seçimlerini görüntüleyebilirsiniz.
the font thing
Bu süzgeçler arasında Serif, Sans, Mono, Script, Dective, Resimli ve diğer gibi kategoriler bulunuyor. Bu bölümde yazıtiplerinin renkleri de değiştirebiliyoruz. "Seçenekler" (Options) kısmından "Görünüm" (Appearance) kategorisi seçildiğinde bir renk kontrol menüsü çıkar. Bu menüden yazıtipi, arka alan ve ilave bilgi kısımlarının renkleri belirlenebilir, metin boyutu seçilebilir.
the font thing
Program yazıtipi bulma, görüntüleme, silme gibi işlemlerini çok kolay bir hale getiriyor ve yazıtiplerinizi tek bir kaynaktan görüntüleme ve düzenleme imkanı sunuyor. Sürekli yeni font'lar deneye, font'ları karşılaştırmak durumunda olan kullanıcılar bu programı seveceklerdir. Ama tabii ki çok basit bir program, daha çok geliştirilebilir; sürüm numarasının "0.8" olduğuna bakınca da yapımcıların geliştirmeye açık olduğunu, daha başlangıçta olduklarını görebiliyoruz.