Quintessential Player 4.51Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Quintessential Player; isterseniz bir sürü özellik yüklü olarak isterseniz temel bileşenlere sahip olarak kullanabileceğiniz; eklenti ve skin desteği olan gelişmiş bir medya oynatıcıdır. Program MP3, MP3 Pro, Ogg Vorbis, WAV ve Windows Media biçimlerini destekler.

Quintessential Player'ı kurduktan sonra ilk olarak Türkçe dil eklentisi indirerek programı nasıl Türkçe yapacağımızı anlatalım. Program üzerinde sağ tıkladığımızda gelen menüden Tercihler (Preferences) kısmına tıklıyoruz ve buradan "Dil ve Yazıtipleri" (Language and Fonts) bölümüne geliyoruz.

Quessential PlayerDaha sonra gelen ekran üzerinde "Daha fazla dil edinin" (Get more languages) linkine tıklıyoruz ve bizi dil eklentileri olan kendi Web sayfasına yolluyor. Bu sayfadan Türkçe dil eklentisini bulup indiriyoruz. Daha sonra dil eklentisini kuruduğumuzda yine aynı pencerede Türkçe dil seçeneği belirecektir. Seçimi yapın ve sayfanın en altından "Kaydet ve kapat" (Save and close) düğmesine tıklayın. Program artık Türkçe.

Programın arayüzü oldukça şık ve kullanışlı. Winamp ile olan benzerliği gözlerden kaçmıyor.

Quessential PlayerÜst kısımda oynatma süresi görüntüleniyor. Onun yanında ise görseller penceresi yeralıyor. Görsel seçenekleri az ama ilginç görseller. Tüm bu görsel efektler müzik dinlerken göze hoş geliyor. Bunların alt kısmında şarkı, sanatçı ve albüm adı bilgileri kaydırmalı bir biçimde görüntüleniyor. Hemen sağ taraftaki "Ses" (Sound) kısmına tıkladığımızda ise şık görünümlü bir ekolayzer ortaya çıkıyor. Burada ister öntanımlılardan birini seçerek, isterseniz de kendi ayarlarınızla dinlediğiniz müziğe çeşitli ekolayzer efektleri verebiliyorsunuz.

Daha alt kısımda artık medya oynatıcılarda standart hale gelmiş oynat, dur, duraklat, şarkı atlama ve ses düğmeleri bulunuyor.

Oynatma listesi de Winamp'ı çağrıştırıyor ama ekle, kaldır, rasgele çal ve şarkı düzenleyici gibi düğmeler bu sefer alt kısımda değil de üst kısımda konumlanmış.

Program gayet hızlı ve kaliteli bir şekilde medya oynatabiliyor. Birkaç MP3 dosyası ile test ettiğimizde kalite ve görsellik hoşumuza gitti. Görüntü oynatmayı da denedik ve oynatmaQuessential Player listesine bir görüntü ekleyip oynat dediğizde ayrı bir görüntüleme penceresi açıldı. Görüntü kalitesi iyi, dosyalar gayet hızlı açılıyor ve video oynatımı akıcı.

Görüntü penceresi ufak boyutluyken programın ana penceresine bitiştirilebiliyor ve programla beraber hareket ediyor. Tam ekran yaptığınızda ise pencere üzerinde oynat, dur, duraklat, ileri ve geri al menüleri ile birlikte kaydırma çubuğu beliriyor. Kullanımı kolay ve gayet şık.

Program, ses ve görüntü oynatmaktan daha başka özelliklere de sahip. Bunlardan ilk olarak CD ripleme özelliği ile başlayalım. Programın ana penceresindeki kırmızı "Encoding"düğmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan pencere üzerinden parçalarınızı diğer dosya biçimlerine dönüştürebilir ve Müzik CD'lerini bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Dönüştürme penceresine oynatma listesindeki parçaları sürükleyip bırakabiliyoruz veya bir müzik CD'si taktığımızda program kendiliğinden şarkıları getiriyor. "Ayarlar" (Settings) kısmından ise OGG Vorbis ve WAV biçimlerine dönüştürme yapılabildiğini görüyor ve bunlardan birini seçebiliyoruz. Aynı sayfadan değişken veri akışı kalitesini ve sürekli veri akış kalitesini ayarlayabilirsiniz.

Quessential PlayerBahsetmek istediğimiz diğer bir özellik de "Parça Düzenleyici" (Track Editor). Oynatma listesinde sağ tarafta yer alan simgesine tıkladığımızda açılan pencere üzerinden parçalarınızın etiketlerini düzenleyebilirsiniz. Parça Düzenleyici ile şarkılarınızın bilgilerini düzenleyip dinlerken daha ayrıntılı bilgi görünmesini sağlayabilir veya CDDB desteği sayesinde bilmediğiniz parçaların da isim, sanatçı bilgilerini elde edebilirsiniz.

Programın bir diğer özelliği de Hızlı Parça (Quick Track) seçimi özelliğidir. Oynatıcının şarkı ve sanatçı görüntüleme penceresi üzerinde sağ tıkladığınızda gelen menüden o anda oynatma listesindeki parçaları liste açık olmasa bile oynatabilmenize imkân sağlar.

Programın ufak modu sayesinde programın ekranda oldukça küçük bir alanı işgal etmesini sağlayabilirsiniz. Bu ufak görünümde programın bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

Quessential Player

Quintessential Player sahip olduğu gelişmiş özellikler, değişik görünümler, sistem kaynaklarını az tüketmesi, hızlı açılması gibi özellikleri ile dikkatimizi çekti. Lâkin video oynatımı konusunda bazı eksikleri var. Mesela altyazı desteği bulunmuyor. Quintessential Player Program ile ayrıca Icecast ve Shoutcast gibi yayın sitelerinden müzik dinleyebiliyorsunuz. Program özelikle müzik dinleme konusunda rahatlıkla favori medya oynatıcınız olabilir.