Önemli Yazıların Üstünü Wired Marker ile RenklendirinEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
05.01.2010

Web üzerinde dolaşırken özellikle uzun yazılar içeren sayfaların işimize yarayan kısımlarını okumak çok zor bir hal alabiliyor. Bu basit Firefox eklentisi zamanının büyük çoğunluğunu web üzerindeki yazıları okumakla geçirenlerin işini gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Farklı nedenlerle web sayfaları üzerindeki okuma parçalarını renklendirmeniz gerekebilir.

 • Bir ödev veya tez hazırlarken değişik web sayfalarındaki yazılar üzerinde tarama yapmak zorunda kalıyor ve yazının hangi kısmını okuduğunuzu birbirine karıştırıyorsanız,
 • Haber sitelerindeki yazıları okuyor ve ilginizi çeken kısmı daha sonra tekrar gözden geçirmek istiyorsanız,
 • Bir web sayfasını inceledikten sonra yanlışlıkla aynı tarayıcı sayfası üzerinde başka bir web sitesi açıyor ve geri geldiğinizde istediğiniz kısmı bulmakta zorlanıyorsanız,
 • Web sayfası üzerindeki yazı, makale, haber, ödev konusu vb. içeriği parçalar halinde Türkçe'ye çevirerek MS Word belgesine yazıyorsanız,
 • Önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir yazıya ait parçanın üzerini fosforlu kalem benzeri bir renklendirici ile belirli hale getirmek istiyorsanız Wired Marker'ın size sunacağı 8 farklı renk seçeneğinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Önemli Yerlerin Altını Fosforlu Kalemle Çizin

Üstelik Wired Marker ile bir kez fosforladığınız yazı parçası, aynı internet sayfasına daha sonra ne zaman girerseniz girin üzeri çizili durumda karşınızda olacak.

Önemli Yerlerin Altını Fosforlu Kalemle Çizin

Kullanıcılara bilgileri çeşitli seviyelere göre gruplama imkanı veren Wired Marker ile işaretlenen sayfalar dilendiğinde işaretlemeden arındırılabiliyor. İşaretlenmiş sayfaları kendi hafızasına kaydeden bu basit Firefox eklentisi ile daha önceki zamanlarda üzerini renklendirdiğiniz web sayfalarını toplu halde ve liste görünümünde görüntüleyebilir; listeden seçeceğiniz işaretli kısımların üzerine not da alabilirsiniz. Siz hangi web sayfasında nereyi renklendirdiğinizi hatırlayamasanız bile Wired Marker bunu sizin için aklında tutacaktır.

Önemli Yerlerin Altını Fosforlu Kalemle Çizin

Wired Maker'ın genel özellikleri

 • Wired Marker ile renklendirme, kısayolla yapılabildiği gibi sürükle- bırak ile de gerçekleştirilebiliyor
 • Yapılan tüm renklendirmeler eklentinin hafızasında tutuluyor ve kullanıcı bunlara sadece renk skalasındaki rengi seçerek ulaşabiliyor
 • Metinlerin üzerine renk bazlı ve renklendirilmiş bölge bazlı olarak not alınabiliyor
 • İşaretleme rengi isteğe göre sonradan değiştirilebiliyor
 • Web sayfaları yanında bir metin dosyası üzerinde de renklendirme ve not alma gibi işlemler yapılabiliyor
 • Web sayfası, metin dosyaları üzerindeki yazıların, resimlerin veya grafiklerin belirlenen kısmına ait ekran görüntüsü JPEG formatında alıanbiliyor.

Ve tüm yazılanlara ek olarak Wired Maker'ı kullanmanız için iki iyi neden daha:

 • İnternet üzerinden alışveriş yaparken ürünleri ve fiyatlarını karşılaştırmak istiyorsanız Wired Marker işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bilimsel araştırma yaparken veya makale yazarken alıntı yaptığınız kısım veya dipnot gibi göndermelerde bulunurken Wired Marker'ı kullanabilirsiniz.

Wired Marker eklentisini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için tıklayın

Wired Marker'ı indirmek için tıklayın