Web Sayfası Üzerine Not Alma Eklentisi: Wired Marker

Wired Marker ile herhangi bir web sayfası üzerindeki yazıları; fosforlu kalemle yapılana benzer şekilde renklendirebilir ve metinlerin üzerine not alabilirsiniz.

Kullanıcıya internet üzerinde ziyaret ettiği bir web sayfasında bulunan yazıları renklendirme ve yazıların üzerlerine not alma imkanı veren Wired Marker tıpkı diğer Firefox eklentileri gibi tarayıcıya yapılandırılarak kullanılıyor.

Wired Marker'ı indirip Firefox tarayıcıya kurduktan sonra; kısayolları kullanarak basitleştirilmiş işlevlerinden faydalanabilir veya tarayıcıya ait görevler çubuğunda belirecek Wired Marker sekmesi aracılığı ile açacağınız gelişmiş özellikler penceresini kullanarak tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

1) Basitleştirilmiş Wired Marker özelliklerini kullanmak

Farenin sağ tık menüsüne eklenecek Wired Maker kısayolu web sayfalarını renklendirmek isteyen kullanıcılar için yeterli olacaktır.

Bunun için;

  • Metin içinde işaretlemek istediğiniz kısmı seçin,
  • Seçili alan üzerinde sağ tıklayın ve
  • Wired Marker'ın sunduğu 8 farklı renkten dilediğinizi seçin.

Wired Maker Kısayol

Eklenti yazı içinde seçtiğiniz kısmı yine sizin seçtiğiniz renk ile dolduracaktır. Aynı yazı içindeki farklı paragraf veya parçaları değişik renkleri kullanarak doldurabilirsiniz.

Renklendirdiğiniz bir kısımdaki fosforlu görünümü silmek istediğinizde yazı üzerine gelip sağ tık yapmanız yeterlidir. Sağ tık menüsünde belirecek "Clear this marker" seçeneği o kısma ait tüm renklendirmeyi yok eder.

* Unutmayın; Wired Marker ile renklendireceğiniz bir yazı parçası siz silene kadar hep renkli kalacak ve aynı web sayfasına aylar sonra bile girmiş olsanız yazı renklendirilmiş haliyle karşınıza çıkacak.

2) Gelişmiş Wired Marker özelliklerini kullanmak

Eğer Wired Marker'ı tüm özellikleriyle birlikte kullanmak istiyorsanız bilgisayarınızda üzerinde çalıştığınız web sayfası açık durumdayken ALT+ X kombinasyonuyla ana menüye ulaşabilir veya tarayıcının görev çubuğunda Araçlar sekmesinin yanında bulunan Wired Marker sekmesine tıklayabilirsiniz.

Wired Maker

Wired Maker Menü

Tarayacınızın solunda açılacak ve boyutlandırılabilir Wired Marker penceresi çok sayıda işlevi bir arada gören bir ana menü penceresidir. Bu pencere üzerinde yapabileceklerinizi kısaca özetlersek:

  • Seçtiğiniz yazıyı renk skalası üzerine sürükleyip bırakarak otomatik olarak renklendirilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Başka bir web sayfasına geçtiğinizde soldaki menüde ilgili rengi tıkladığınızda o renkle ilişkilendirilmiş metinlere tek tıkla ulaşabilirsiniz.
  • Sağ üstte bulunan mavi tick işareti üzerine tıkladığınızda açılacak not penceresi aracılığı ile dilediğiniz rengin üzerine not kaydedebilirsiniz.

Wired Marker Gelişmiş Menü

  • Renk üzerine sağ tıkladığınızda açılacak menüde en altta göreceğiniz "Properties" (Özellikler) sekmesi aracılığı ile işaretleme rengini değiştirebilirsiniz.
  • Yine renklerden birisi üzerinde sağ tıkladığınızda açılacak menüde "Block registration" seçeneğini işaretleyerek içe aktaracağınız bir metin dosyası üzerinde istediğiniz renklendirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sağ tık menüsünde bulunan "Capture" seçeneği dilediğiniz web sayfası veya belgenin yazılardan veya resimlerden oluşan bir parçasını resim olarak kaydetme işlevi görecektir (Ekran görüntüsü alma özelliği)

Tüm bu işlemleri nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız Wired Marker'ın üreticileri tarafından hazırlanmış bu videoyu izlemelisiniz:

Wired Marker ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın

Wired Marker'ı indirmek için tıklayınEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
04.01.2010