LogMeInEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
03.01.2011

İnternet tabanlı olan LogMeIn, kullanımı kolay bir uzaktan erişim uygulamasıdır. LogMeIn sayesinden artık ev ya da ofis bilgisayarınız siz nereye giderseniz gidin yanınızda.

LogMeIn internet tabanlı bir uzaktan erişim sistemidir. Bu sistemin ücretsiz sürümü sayesinde farklı bir konumdan ev ya da ofis bilgisayarınıza bağlanabilir ve bağlandığınız bilgisayarın denetimini elinize alabilirsiniz. Yazılımın 30 süre ile deneyebileceğiniz Pro sürümü ise size uzaktan denetim özelliğinin yanı sıra dosya yöneticisi sayesinde dosya aktarımı yapabilme; iş arkadaşlarınızın geçici olarak PC'nizi görüntülemesini ya da kontrol etmesini sağlayacak küçük toplantılar düzenleyebilme; çok büyük dosyaları bile paylaşabilme; uzak bilgisayarınızdaki sesleri alabilme ve uzak bilgisayarınızın bağlı olduğu yazıcıdan çıktı alabilme olanağı sunar. Tüm bu işlemleri LogMeIn'in internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.


Program kurulum sihirbazındaki yönergeler aynı zamanda sisteminizin uzaktan erişim ayarlarını da içerir. Bu yönergeleri tamamlayarak sisteminizi uzaktan erişime hazır hale getirebilirsiniz.

LogMeIn


Bu erişim ayarlardan ilki uzak bilgisayarın tanımıdır. "Description" alanına uzak bilgisayarın adını belirtin. Bilgisayarınıza bağlanmak istediğinizde denetim panelinde bu ismi göreceksiniz.

LogMeIn

Uzak bilgisayarın tanımını girdikten sonra gelen ekranda bu bilgisayara bağlanmak için girilmesi gereken erişim kodunu seçmeniz gerekir. Bu erişim kodu minimum 8 karakter uzunluğunda ve size özel olmalıdır.

LogMeIn

Bir sonraki ekranda ise LogMeIn programını kurabilmek için LogMeIn hesap bilgilerinizigirmeniz ve yüklemek istediğiniz ürün türünü seçmeniz istenir. Bu hesap bilgileri üreticinin internet sitesine giriş yapabilmeniz ve böylece programın kurulu olduğu bilgisayarınızı uzaktan denetleyebilmeniz için gerekir. Eğer LogMeIn hesabınız yoksa "Create New" (Yeni Yarat) butonuna tıklayarak yeni bir hesap açabilirsiniz.

LogMeIn

Yeni bir LogMeIn hesabı açmak oldukça kolaydır. Yalnızca e-posta adresinizi ve yarattığınız hesap için kullanmak istediğiniz şifreyi seçmeniz yeterlidir. (Her iki bilginin de doğrulamasını yapmanız gerekir.)


LogMeIn


Hesap bilgileri girişi ya da yeni hesap yaratma işleminin ardından yükleme yapılacak hedef klasör de seçildikten sonra LogMeIn uzaktan erişim yazılımı sisteminize kurulur. Kurulum sonrası uyarı veren program, bilgisayarınızın artık logmein.com adresi aracılığıyla erişime açık hale geldiğini belirtir.


LogMeIn

Program yüklendikten otomatik olarak güncelleştirme yapar. Bu güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra programın mevcut en son sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

LogMeIn

Uzaktan denetleme yapmak istediğiniz bilgisayara LogMeIn programını kurduktan sonra artık tek yapmanız gereken herhangi bir bilgisayarda internet tarayıcısını çalıştırmak ve www.logmein.com adresine girmek. Programın kurulumu sırasında açtığınız LogMeIn hesabını kullanarak (e-posta ve şifre) giriş yaptığınız site, sizi adınıza kayıtlı bilgisayarların listelendiği ekrana yönlendirir. Bu listede çevrimiçi olan bilgisayarlardan birini seçerek bağlanabilirsiniz.

LogMeIn

Seçtiğiniz bilgisayara bağlanmaya çalışan sistem sizden bu bilgisayarın erişim kodunu (kurulum sırasındaki uzaktan erişim ayarlarının ikinci adımında oluşturulan kodu) ister. Erişim kodunu doğru girdiğiniz anda bu bilgisayar ile gerçekleştirebileceğiniz işlemleri listeleyen bir kontrol paneli gelir.

LogMeIn

Eğer ürün türünü "Free" (ücretsiz) olarak seçtiyseniz yazılım, kurulu olduğu bilgisayarda yalnızca denetimi elinize almanıza izin verir. Eğer yazılımın Pro sürümünü satın alırsanız ya da Pro sürümünün 30 günlük ücretsiz denemesine sahipseniz "Remote Sound" (uzaktan ses denetimi), "Remote Printing" (uzaktan yazıcı denetimi), "Drag & Drop Files" (sürükle bırak destekli dosya aktarımı), "File Manager" (senkronizasyon için ftp yöneticilerine benzer bir dosya yöneticisi), "Sharing" (büyük boyutlu dosyaları bile paylaşabileceğiniz paylaşım özelliği), "Mini Meeting" (iş arkadaşlarınızla masaüstünüzü paylaşabileceğiniz küçük bir toplantı özelliği) gibi kullanışlı özelliklere de sahipolabilirsiniz.

LogMeIn

Paneldeki "Remote Control" (uzaktan denetim) linkine tıkladığınızda Java tabanlı bir uygulama ile LogMeIn programının kurulu olduğu ve adınıza kayıtlı bilgisayarlar listesinden seçtiğiniz PC'nin masaüstü tarayıcınızın ekranına gelir. Artık uzak bilgisayarın denetimi tamamen sizin elinizdedir. Bu denetim sırasında gerçekleştirdiğiniz bütün işlemler denetimi alınan bilgisayarın ekranında da görüntülenir.

LogMeIn internet temelli olduğu için güvenlik konusunda endişeye kapılabilirsiniz. Ancak sistemin hem kullanıcı girişi sırasında hem de bilgisayarlara bağlanırken şifre istemesinin yanı sıra kullanıdığı 256-bit'lik SSL şifrelemesi sayesinde oldukça güvenli bir kullanım sağlar.


İnternet tabanlı olan LogMeIn, kullanımı kolay bir uzaktan erişim uygulamasıdır. LogMeIn sayesinde artık ev ya da ofis bilgisayarınız siz nereye giderseniz gidin yanınızda. İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısı bulunan herhangi bir bilgisayar. Bu bilgisayara hiçbir kurulum işlemi gerçekleştirmeden internet üzerinden bağlandığınız ev ya da ofis bilgisayarınız ile istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.