Winamp incelemesiEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
21.09.2012

Dünya üzerinde en fazla kullanıcısı bulunan programlardan olan Winamp, 5 versiyonuyla efsaneyi farklı bir boyuta taşıyor.

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Kurulum: [star 2]
Özellikler: [star 5]
Kullanım Kolaylığı: [star 3.5]
Performans: [star 3]
Sonuç: [star 3.5]
Artıları: Türkçe olması, zengin özellikler, ortalamanın biraz üstü kullanıcı arayüzü
Eksileri: Yüksek bellek kullanımı, zayıf kurulum sihirbazı

Eskilerden kim kaldı ki ? Artık medya oynatıcılar için bu soruyu sormak çok da yanlış değil. Bir diğer ödüllü efsane soru ise Winamp mı Media Player mı ? Bir çoğumuzun çocukluğu, gençliği bunlarla geçti.

Winamp, günümüz teknolojisi ve gelişen yeni ihtiyaçları gidermeyi hedefliyor. Yeni özellikleri, geliştirmeleri ve yeni sürümüyle efsanenin dünyasına giriyoruz.

Winamp indir

Kurulum

Artık "Türkçe mi ?" gibi sorularla karşılaşmanıza imkan yok. Çünkü Winamp çoktan bu sorunu aşmış durumda. Varsayılan olarak kurulumda karşınıza Türkçe dil seçeneği geliyor

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Winamp kurulumları genelde dikkat edilmesi gereken kurulumlardır. Çünkü herşeye "ileri" diyerek kurduğunuzda bilgisayarınıza bir çok şey eklenmiş ve tarayıcı ayarlarınız değişmiş olabilir. Bu yüzden her adımı dikkatle incelemeniz gerekiyor.

Bileşen seçimine kadar "ileri" diyerek devam etmenizde bir sakınca yok. Tamamen temel kurulum seçenekleri ve tanıtımlar içeriyor. Bileşen seçeneklerinde ihtiyacınız olmayan tek özellik "Winamp Ajanı". Fakat kişisel tercihe göre isteyen kullanıcılar ekleyebilir

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Bir diğer dikkat etmeniz gereken ekran "Winamp'dan En iyi Sonucu alın". Okuduğunuzda hiç de ihtiyacınız olmayan özellikleri farkedeceksiniz. Özellikle Araç çubuğu, varsayılan arama motoru ve Remote özellikleri müzik dinlemek için ihtiyacınız olmayan seçenekler. Tabii ki bu da kişisel bir durum isteyen kullanıcılar seçebilir. Fakat salt bir kurulum yapmak için çok da gerek yok.

Bir  Medya Player Efsanesi: Winamp

Son olarak dikkat etmeniz gereken ekran "Windows Internet Explorer kur". Buradan Internet Explorer 8'i de kurabilirsiniz. Fakat fazla gereksiz bir seçenek olduğunu söylememiz lazım. Bir medya oynatıcı tarayıcıya neden ihtiyaç duysun ki ? Bu özellik hoşunuza gittiyse tabii ki kurabilirsiniz fakat çoğu bilgisayarda olduğu düşünülürse fazlasıyla gereksiz.

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Uzun bir bekleyişten sonra nihayet kurulum başladı. Kurulum konusunda bir çok gereksiz detay ve özellik içeriyor. Ayrıca kurulumun sihirbazının bir çok soru sorması kullanıcılarının canını sıkabilir. Dosyaların yüklenmesi pek uzun sürmese de sonrasında yine bir çok seçenekler karşılaşıyor ve daralmaya başlıyoruz. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında kurulum aşaması bizden geçer not alamadı.

Özellikler

Ana Pencere

Winamp 5, geçmiş versiyonlarına göre yeni ve modern bir kimliğe bürünmüş durumda. Ayrıca kolaylıkla erişebileceğiniz Medya kütüphanesine, Çalma listesi editörüne, düzenlenebilir görünüme ve entegre edilmiş çeşitli görselliklere sahiptir.

Çalma Listesi Editörü

Direkt olarak sürükle bırak yapısıyla çalıştırabilir veya dosyalarınızın bulunduğu klasörü medya kütüphanesi haline getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra oluşturduğunuz listeler arasında bağlantı kurup tek tıklamayla bir diğerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca çalma listenizi dilediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz. Oynatma listelerinizi kolaylıkla açıp kaydedebilmek ve yönetebilmekte en büyük artılarından biri.

Winamp Kütüphanesi

Favori dosyalarınızı tek bir yerden yönetebilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. En yeni özellikleri arasında TV, radyo ve dosyalarınızı multimedyalara yazma özelliği bulunuyor.

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Winamp Video

İçinde barındırdığı video kodekleri sayesinde bir çok video dosyasını kulaylıkla açabilmenize imkan sağlar. Diğer medya oynatıcılarda bulunan bir çok video oynatma özelliğine sahiptir.

Winamp Görselleştirmeleri

Winamp'ın yeni versiyonundaki en yeni özelliklerden biri de görselleri. Gelişmiş Görselleştirme Stüdyo'su sayesinde bir çok yeni görsele sahip olabilirsiniz. Müzik dinlerken ekolayzıra göre ayarlayabilir ve kendinize göre keyifli görseller oluşturabilirsiniz. Ayrıca kendi içinde 100'den fazla görsele de sahiptir.

Winamp Ekolayzır

Sağ ve sol hoperlör dengesini ayarlayabilir ve ses düzeyini yükseltebilirsiniz. Çapraz besleme ve ses buğulaştırma gibi ses üzerinde bir çok oynama da yapabilirsiniz. Winamp, bu tür ekolayzır desteğini en geniş kapsamda sunan medya oynatıcıların başında gelir.

Bir Medya Player Efsanesi: Winamp

Özelliklerine zaten söylenebilecek pek bir şey yok. Bu konuda Winamp efsanesinin çıkışından itibaren özelliklerine yoğunlaşılmış durumda. "Herşeyi yapabiliyorsunuz" demek çok da anormal olmaz. Ses dosyalarınız üzerindeki tüm hakimiyet artık sizde.

Kullanım kolaylığı

Anlaşılır fakat iç içe girmiş karışık bir arayüze sahip. Bilmeyen biri için ne nerede bulmak bazen zor olabilir. Fakat alıştıktan sonra çok daha efektif hareket etmek mümkün. Bunun dışında medya erişilebilirliği son derece basitleştirilmiş durumda. Kolaylıkla oynatma listesi oluşturabilir düzenleyebilir ve bir çok ses dosyasını içine atabilirsiniz. Menüler fazlasıyla küçük. Zamanla buna da alışılabiliyor fakat alışılması Winamp'ı bir eksiden daha kurtaramıyor. Her ne kadar biraz düzenlemeyle kişiselleştirilebilse de kullanım kolaylığı konusunda müthiş yeniliklere sahip olduğu söylenemez.

Performans

Winamp, sistem performansı konusunda oldukça hayal kırıklığı. Güzel görünen herşeyin bir götürüsü olur sözünü hatırlatan cinsten. Güzel modern görünümlü arayüzüyle müzik dinlerken 40MB civarlarında bellek kullanıyor. Video izlerken ise bu rakam 85MB civarına çıkıyor. Klasik görünüme dönüş yaptığımızda ise bu rakam videolarda yarı yarıya düşse de müziğin bellek kullanımı sadece %25 civarında bir düşüş sağlıyor. Dosyaları geç açması da bir başka handikapı. Fakat açıldıktan sonra ki işlem hızı oldukça iyi.

Sonuç

Winamp kurulum ve performanstan kalırken, kullanım kolaylığı ve özelliklerinden geçer not aldı. Örneğin kurulumda çok oyalarken özellikler ile göz kamaştırıyor. Fakat kullanım kolaylığında orta karar devam ederken performansıyla rahatsız ediyor. Kısacası Winamp'ın yeni sürümü efsaneye yakışmamış gibi duruyor.