İnternet Explorer 8'de Kurumsal (Enterprise) kullanıcılar için neler bulunuyor?Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Microsoft bu hafta içinde, test edicilerin kullanımına sunduğu İnternet Explorer 8'in ikinci Beta sürümü hakkında yapılan incelemelerin birçoğunun genelde tüketicilere yönelik olarak hazırlanmış olan özelliklerine odaklanmasına rağmen Internet Explorer 8'i "Kurumsal" (Enterprise) kullanıcılar için de sağlam bir platform olarak hazırlıyor.

ie8 logoMicrosoft, 'IE 8 Beta 2 Reviewers' Guide' (Internet Explorer 8 Beta 2 sürümünü inceleyecek kişiler için rehber) isimli kılavuzunda, son sürümü Kasım ayında çıkması beklenen Internet Explorer 8'i iş amaçlı olarak kullanacak olan müşterileri için tarayıcının en ilgi çekici özelliklerinin bir listesini veriyor.

İşte size, bu bahsedilen rehberden alınmış olan ve Internet Explorer 8'i, iş amaçlı olarak kullanacak olan kişileri hedefleyen, bazı ilginç özelliklerden oluşan bir liste sunuyoruz.

Not: '*' işareti, Beta 2 sürümünden itibaren yeni ya da geliştirilmiş olan özellikleri belirtiyor.

Bağımsız yükleme özelliği: Bilgisayarınıza, Internet Explorer 8'i ve onun yanında bazı kişiselleştirilmiş öğeleri ya da sadece kişiselleştirilmiş öğeleri yükleyebilmeniz için, birkaç farklı seçenek sağlar.

"Slipstream" yükleme özelliği*: Internet Explorer 8'in bilgisayarınıza, bir işletim sistemi imajının bir parçası olarak yüklenebilmesini mümkün kılar.

Yükleme sonrasında kullanıcı ayarlarını yönetebilme: Sistemin yöneticileri, oldukça kolay ve hızlı bir şekilde, güvenlik ayarlarını güncelleyebilir, kişisel markalaştırma uygulayabilir, diğer kullanıcı ve tarayıcı ayarlarını değiştirebilir.

"Grup İlkeleri" (Group Policy) geliştirmeleri*: Yeni "Grup İlkeleri" (Group Policy) geliştirmeleri ayarları, kurulumu ve kişiselleştirmeleri oldukça kolay bir hale getiriyor.

Yönetici Kiti geliştirmeleri*: Sistem yöneticilerinin, Internet Explorer için masaüstü yerleştirme ayarlarını oldukça kolay bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Uygulama uyumluluğu araçları*: Geliştirilmiş bir "Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı" (Application Compatibility Toolkit) ve granüler "Grup İlkeleri" (Group Policy) ayarları, IT profesyonellerinin potansiyel uyumsuzluk sorunlarını fark etmesine ve çözümlemesine yardımcı oluyor.

ActiveX kontrolleri için çok daha granüler bir yönetim: ActiveX kontrollerinin nasıl yükleneceği ve bu kontrollere ne zamangiriş yapılabileceği konusunda, artırılmış bir kontrol imkanı sağlıyor.

Daha zengin kurumsal Web uygulamaları: Artık işletmeler, kullanıcılarını daha verimli yapabilmek için, "Hızlandırıcılar" (Accelerators) ve "Web Dilimleri" (Web Slices) gibi, yeni özelliklerin getirdiği tüm avantajlardan yararlanabilirler.

Yönetici Kiti geliştirmeleri*: Sistem yöneticilerinin, Internet Explorer için masaüstü yerleştirme ayarlarını oldukça kolay bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Uygulama uyumluluğu araçları*: Geliştirilmiş bir "Uygulama Uyumluluğu Araç Takımı" (Application Compatibility Toolkit) ve granüler ie8 beta"Grup İlkeleri" (Group Policy) ayarları, IT profesyonellerinin potansiyel uyumsuzluk sorunlarını fark etmesine ve çözümlemesine yardımcı oluyor.

ActiveX kontrolleri için çok daha granüler bir yönetim: ActiveX kontrollerinin nasıl yükleneceği ve bu kontrollere ne zaman giriş yapılabileceği konusunda, artırılmış bir kontrol imkânı sağlıyor.

Daha zengin kurumsal Web uygulamaları: Artık işletmeler, kullanıcılarını daha verimli yapabilmek için, "Hızlandırıcılar" (Accelerators) ve "Web Dilimleri" (Web Slices) gibi, yeni özelliklerin getirdiği tüm avantajlardan yararlanabilirler.

Genişletilmiş yaşam döngüsü desteği: Internet Explorer 8, üzerinde çalıştığı işletim sisteminin yaşam döngüsü için destekleniyor. Bunların arasında, "kurumsal" seviyedeki özel güncellemeler ve güvenlik karşılıkları bulunuyor.

Kurumsal sınıf desteği: Internet Explorer 8, "Microsoft Support" (Microsoft Destek) organizasyonu tarafından, Windows işletim Sistemi'nin bir parçası olarak destekleniyor. Bu sayede de, birçok "kurumsal" sınıfı kullanıcılarının varolan destek anlaşmalarının tüm avantajlarını kullanmaya devam etmeleri sağlanıyor.

Planlanmış yazılım güncellemeleri: Internet Explorer8 için hazırlanan yazılım güncellemeleri, oldukça güvenilir bir plan dâhilinde yayınlanıyor ve bundan dolayı IT profesyonelleri kendi planlarını, bu planagöredüzenleyebiliyor.

Kurumsal Kullanıcılar: Yukarıda sayılan bu Internet Explorer 8 özelliklerinden hiç birisi, sizin dikkatinizi çekebildi mi? Artık Internet Explorer 8, neredeyse tamamen tamamlanmak üzere olduğuna göre, Internet Explorer 9'da bu özelliklerin dışında, sürekli olmasını istediğiniz ama hiç farkında olmadığınız, yeni bazı istekleriniz var mı? Bizimle paylaşabilirsiniz_