Skype 5 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
04.12.2010

Facebok ile entegre olan Skype artık çok daha sosyal...

Skype 5 İncelemesi

Kurulum: [star 3]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Türkçe dil desteği, Facebook entegrasyonu, sesli ve görüntülü, tele konferans,
Eksileri: Kullanıcıyı yanıltıcı kurulum,


MSN gibi görüntülü ve sesli chat olanağı sunan Skype'ı diğer chat programlarından ayıran en önemli özelliği direkt bilgisayarınızdan telefon numaralarını arayarak görüşme yapmanız olanak sağlaması. tüm dünyada telefon görüşmeleri için yoğun bir şekilde kullanılan Skype, yeni sürümü ile artık çok daha sosyal bir program haline geldi. Kuruluma geçmeden önce Yeni Skype'ı denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Skype 5 indir

Kurulum

Skype 5 İncelemesi

Skype'ın kurulumu oldukça basit ama kimi kurulum bileşenlerini kullanıcıya sorulmadan yüklenmesi pek de hoş gözükmüyor. İlk kurulum sırasında Google araç çubuğunu kurmak isteyip istemediğiniz soruluyor ancak Internet Explorer ve Firefox eklentileri ve Skype Çubuğu direkt olarak yükleniyor.

Skype 5 İncelemesi

Ayrıca kurulumu iptal edip tekrar başlattığınızda Google araç çubuğuyla ilgili basamak kalkıyor ve "Kabul ediyorum - Yükle"ye tıkladığınız da kurulum direkt olarak başlıyor. Kurulum detaylarını ayarlamak isterseniz devam etmeden önce seçenekler bölümüne girip istemediğiniz bileşenlerdeki onayları kaldırabilirsiniz.

Skype 5 İncelemesi

Kurulum tamamlandıktan sonra Skype hesabı oluşturmanız için bir pencere geliyor. Burada bilgilerinizi girip Skype'ı kullanmaya başlayabilirsiniz. Halihazırda Skype hesabınız varsa "Oturum açın" bağlantısı ile Skype'a giriş yapabilirsiniz.

Skype 5 İncelemesi

Özellikler
Skype, kullanıcılarının ucuz telefon görüşmeleri yapmalarına olanak sağlayarak İnternet'in en popüler iletişim araçlarından biri oldu. Özellikle Skype 4 kullanıcıların oldukça beğendiği bir sürümdü. Skype, bu başarıyı sürdürmek ve genişletmek için internetin en büyük sosyal ağı Facebook'la güçlerini birleştirdi. Artık Facebook bildirimlerini doğrudan Skype'tan takip edebilirsiniz. Aynı şekilde durum güncellemelerinizi de Skype içinden gönderebilirsiniz.

Çoğu programın bu tarz bir Facebook entegrasyonu bulunuyor ancak Skype 5'in asıl farkı Facebook'taki arkadaş listenizi daha aktif bir şekilde kullanmanıza olanak sağlaması. Doğrudan "Haber kaynağı" bölümündeki bildirimlerde ya da "Telefon defteri" kısmında arkadaşlarınızın yanında bulunan telefon simgesine tıklayarak direkt olarak telefon açabilir, SMS simgesi ile de mesaj atabilirsiniz.

Skype 5 İncelemesi

Skype 5 İncelemesi


Facebook'un program içinden görüntülenip Skype işlevlerinin bu ekrana dahil edilmesi gayet iyi olmuş ama bazı eksiklikleri var. Örneğin yeni bildirimleri değil popüler bildirimleri görebiliyorsunuz. Ayrıca video ve resimlere tıkladığınız internet tarayıcısı açılıyor yani Facebook videolarını Skype içinde izleyemiyorsunuz. Özellikle Skype içinde hangi bildirimlerin görüleceği ayarlanabilirse çok da ha kullanışlı olabilir.

Skype 5'in Facebook entegrasyonu en öne çıkan yenilik gibi gözükse de özellikle bağlantı , uyarılar ve toplu görüşme ile ilgili geliştirmeler ve yenilikler kullanıcılara çok daha iyi bir Skype deneyimi sunuyor.

Yeni toplu görüme özelliği sayesinde 10 kişiye kadar telekonferans yapabiliyorsunuz. Tabii katılımcıların da Skype 5 (ya da üzeri) sürümünü kullanmaları gerekiyor. Ek olarak toplu görüşmeleri görüntülü olarak da yapmanız mümkün.

Skype 5 İncelemesi

Görüntülü görüşme sırasında ekranınızın tümünü ya da sadece belli bir pencereyi karşı tarafla paylaşabilirsiniz. Ancak bu özellik toplu görüşmelerde kullanılamıyor. Görüntülü görüşmenin yanında anlık mesajlaşma da unutulmamış. Artık çevrimdışı olduğunuzda da yazılı mesaj alabiliyorsunuz ki artık chat programları için olmazda olmaz bir özellik.

Skype 5 bağlantı konusunda da kullanıcının işini kolaylaştırıyor. İnternet bağlantısında sorun olduğunda Skype kullanıcıyı uyarıp programın yeniden bağlanmaya çalıştığını belirtiyor. İnternet bağlantısı geri geldiğinde de sorun sırasında kopan görüşme birkaç saniyede yeniden bağlanıyor böylece tekrar numara çevirip aramak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca Skype ses ve videoda oluşan problemleri net bir şekilde kullanıcıya aktarıyor. Örneğin video için yeterli bant genişliği olmadığında uyarı veriyor ya da ses kalitesi için ipuçları veriyor.

Kullanım Kolaylığı
Skype'ın her büyük sürümünde kullanıcılara kolaylık sağlamak için arayüzde de geliştirmeler yapılıyor. Bu sefer yeni olarak kişi listesinde resimlerin kullanılması büyük kolaylık sağlıyor. Resimler sayesinde hatırlayamadığınız takma adların kime ait olduğunu kişinin detaylarına bakmadan görebiliyorsunuz. Bunun dışında Skype'ın kullanımı eskiden olduğu gibi gayet rahat. Mesajlaşma, telefon görüşmeleri gibi en çok kullanılan işlevler ve kişi listeleri kolayca erişebilecek şekilde göz önünde duruyor. Detay ayarlara da üst menülerden erişmek mümkün. Windows 7'nin pencereleri sürükleyip ekranın kenarlarına götürerek boyutlandırma özelliği oldukça kullanışlıdır. Ancak Skype'ın Windows 7'de ufak bir hatası bulunuyor. Skype penceresi sağa ve sola yaslanarak boyutlandırılabiliyor ama tam ekranken pencerenin üstünü fare ile tuttuğunuzda olması gerektiği gibi pencere küçülmüyor.

Skype 5 İncelemesi

Performans
Her hangi bir işlem yapılmazken Skype'ın 40 MB'lık bir bellek kullanımı oluyor. Bu miktar ilk bakışta fazla gibi gelse de benzer bir program olan Windows live Messenger'ın da bellek kullanımı da bu düzeyde. Yani Skype sisteminizin zorlamadan rahatlıkla kullanabileceğiniz bir program. Ancak tabii ki görüntülü görüşme esnasında bellek kullanımının artacağını da hatırlatalım.

Sonuç
Bilgisayardan cep ve sabit hatlarla görüşme yapmak için dünyada en çok tercih edilen program olan Skype her sürümde gelişmeye devam ediyor. Henüz başlangıç aşamasındaki Facebook entegrasyonu gelecekte programın çok daha sosyal bir araç olacağını gösteriyor. Ayrıca yakında Facebook Chat'de de Skype'ın özelliklerinden faydanılacak. Türkçe desteğinin olması ve Türkiye için de tarifelerinin bulunması Skype'ı Türkiye'deki operatörlere karşılık bir alternatif haline getiriyor.