Bearshare 6.2Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Bearshare, Gnuttella ağını kullanan dosya paylaşım programlarından biridir. Rakiplerinin aksine ağda yalnızca ses ve görüntü dosyaları arasında arama yapma ve indirme işlevine sahip. Popüler ses ve görüntü dosyalarından olan MP3, WMV, AVI, MPEG, MPEG gibi dosyaların kullanıcılar arasında paylaşılmasına olanak veren Bearshare, ücretsiz üye olduktan sonra kullanılabiliyor.

Bearshare 6.2Program açılırken karşımıza çıkan kayıt ekranı ile kolaylıkla üye olabildiğimiz Bearshare bize bir çeşit arkadaşlık sitesine giriş imkânı sunuyor. Bu sitede yeni arkadaşlıklar kurabilir ya da eski arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. Programın arayüzünde bulunan İnsanlar menüsüne tıklayarak programın tümleşik internet tarayıcısına ulaşmak mümkün. Sitede oldukça detaylı bir profil oluşturabilirsiniz. Dosya aktarımı sırasında Kaynak sütununda kullanıcı sayısının yazılı olduğu alana tıkladığınızda dosyayı o anda kimden aktardığınızı görebilirsiniz ve bu kullanıcının profillerini ziyaret edebilirsiniz. Bu arkadaşlık sitesi sistemi aynı zamanda anlık bir ileti sistemi de içeriyor. Böylece kullanıcılar ile anlık sohbet başlatma şansına da sahipsiniz.

Bearshare 6.2

Bearshare'in tamamen orijinal arayüzü oldukça zarif ve kullanımı kolay. Programda sol kısımda bulunan sütundaki menüler yardımı ile kullanmak istediğimiz özelliğe kolayca ulaşabiliriz. Üst kısımdaki kullanışlı medya oynatıcısı sayesinde hem ses dosyalarını hem de görüntü dosyalarını Bearshare ile oynatabilirsiniz.


Windows Media Player 11'in kurulu olması gerekiyor. Bearshare oldukça başarılı bir tümleşik medya oynatıcısına sahip. Bu medya oynatıcı sayesinde indirdiğiniz ses ya da görüntü dosyalarını kolaylıkla oynatabileceğiniz gibi henüz bu dosyalar aktarılırken bile önizleme özelliği sayesinde aktarılan kısmı da izleyebilirsiniz.

Bearshare programının Arama özelliği de oldukça gelişmiş. Arama metin kutusunda otomatik öneri özelliği mevcut. Böylece aradığımız anahtar kelimeyi yazarken program bize muhtemel kelimeleri göstererek yardımcı oluyor. Programın yalnızca ses ve görüntü dosyaları paylaşımı yaptığından bahsetmiştik. Bu yüzden arama ekranında yalnızca bu iki dosya türü seçeneği var. Program arama detayları konusunda rakiplerinin gerisinde kalarak kısıtlı detaylar ile arama yapabilme olanağı sunuyor. Ancak buna rağmen oldukça hızlı bir şekilde arama sonuçlarını listeleyen program, indirme performansında ise tutarsızlıklar sergiliyor. Bulunabilirlik sütununda 5 yıldızı olan dosyaları hiçbir şekilde yükleyemediği gibi aynı şekilde 5 yıldız almış başka dosyaları inanılmaz bir veri/saniye oranı ile indirebiliyor.Bearshare'in, Kütüphanem başlığı ile sunduğu, indirilen dosyaların klasörlenmesi özelliği oldukça sıradan ve yüzeysel. Program, bu konuda gerçekten başarılı olan Ares'in oldukça gerisine kalıyor. Örneğin; ses dosyalarını sanatçı, albüm ve tarz gibi detaylara göre kategorilendiren Ares'in aksine Bearshare yalnızca sanatçıya göre listeleme yapabiliyor.


Bearshare 6.2

Programda bulunantümleşik CD yazma özelliği sayesinde indirdiğiniz ses ve görüntü dosyalarını kolaylıklaCD'lere kaydedebilirsiniz. Bu özelliği açmak için kullanıcı arayüzünün en alt sağ kısmında bulunan "Yaz" tuşuna tıklamanız ve Ortaya çıkan pencereye Kütüphanem penceresinde bulunan indirilmiş ses ve görüntü dosyalarından istediklerinizi sürüklemeniz yeterli.

Bearshare, kullanıcıların oluşturduğu ağda arama ve indirme yapan bir dosya paylaşım programı. Bu ağda yasadışı ve/veya bilgisayarınıza zarar verebilecek dosyalar bulunabilir. Bearshare programını yasal çerçevede kullanmak ve indirilen dosyaların içeriklerinden doğacak sorumlulukları kabul etmek son kullanıcının görevidir.