FastStone Image Viewer 3.5Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Günümüzde bilgisayarlarında çok sayıda fotoğraf dosyası barındıranlar veya fotoğraflarla çalışmak zorunda kalan bilgisayar kullanıcılarının fotoğraf görüntüleme uygulamaları için aradıkları özellikler hızlı ve sorunsuz çalışma, kolay kullanım, kolay kavranan arayüz ve düzenleyici/dönüştürücü özelliklerdir. FastStone fotoğraf görüntüleyici bu görevleri yerine getirebilen bir program hızlı bir program.

Kurulum işlemini başlattık, kullanıcı sözleşmesini okuyup onayladık, programın kurulacağı konumu belirledik ve yükleme işlemini bitirdik. Yükleme işleminin basit olması ve kısa sürmesi programın ilk artısı..

Programın arayüzü bize eskilerden bazı manzaraları hatırlattı. Zira FastSone, bize bir fotoğraf görüntüleme klasiği ACDSee'nin arayüzünün benzeri bir arayüz sunuyor.

FastStone Image Viewer 3.5 İlk olarak arayüz üzerindeki düğme kalabalığını görüp tedirginlik yaşıyoruz ama program bütün fotoğraf görüntüleme işlemlerini toplamda 3 kısma ayrılmış bu arayüz üzerinden kolayca halletmenizi sağlıyor. Programın sol tarafında yer alan Windows Gezgini tabanlı ağaç görünümlü menüsü sayesinde fotoğraf içeren klasörlerini bulup seçebilirsiniz. Seçtiğiniz klasörlerin içinde yer alan fotoğraflar sağ kısımda ufak görünüm biçiminde görüntülenir. Bir fotoğrafa tıkladığınızda fotoğrafın önizlemesi sol alt köşedeki önizleme penceresinde görüntülenir. Fotoğrafa çift tıklayınca ise fotoğrafı yeni bir pencerede tam ekran olarak görebiliyorsunuz.

Tam ekran görüntüden fotoğrafın üzerine çift tıklayarakçıkıp ana görüntüleme penceresine geri dönebiliyorsunuz. Bu yüzden kullanması oldukça hızlı ve kolay. Tam ekran görüntüleme sırasında fotoğrafın üzerinde sol tıklayıp fare tuşunu basılı tuttuğunuzda ise fotoğrafı yakıntırıyor (ekrana sığdırmaz) ve bıraktığınız anda ise tekrar pencereye sığan görünüme geri getiriyor.

Önizleme penceresi üzerine sol tıklayıp fotoğrafın belli bir bölümünü yakınlaştırdıktan sonra sol tuşu basılı tutup fotoğraf üzerinde hareket ettirince fotoğrafın diğer bölgelerini de yakınlaştırılmış halde görüntüleyebiliyorsunuz. Bu, diğer birçok fotoğraf görüntüleyicisinde görmediğimiz bir özellik olarak beğenimizi kazandı.

FastStone Image Viewer 3.5
Arayüzün en üst kısmında sırasıyla dosya (file), düzen (edit), görünüm (view), etiket (tag), favoriler (favourites), oluştur (create), araçlar (tools), ayarlar (settings) ve yardım (help) seçeneklerini görüyoruz. Bu seçeneklerden ve onlarla gerçekleştirilebilecek işlemlerden bahsedelim.

Dosya menüsünden dosya açma, farklı kaydet, e-posta, yazdır, fotoğraf indir, ekran görüntüsü al gibi seçenekleri gerçekleştirebilirsiniz. Fotoğraf indir özelliği kamera veya kart okuyucudan fotoğrafları belirttiğiniz bir klasöre indirmenizi sağlar. Ekran görüntüsü al seçeneğinde ise arka alan penceresi, herhangi bir pencere veya nesne, seçili alan, tam ekran gibi ekran görüntüsü alma seçenekleri bulunuyor. Hemen altında da ekran görüntüsünü aldıktan sonra fotoğraf görüntüleyicide aç, panoya kopyala ve dosya olarak kaydet seçenekleri yer alıyor.

Düzen kısmından fotoğrafları döndürme, yeniden boyutlandırma, kırpma, renkleri zenginleştirme, keskinleştirme/bulanıklaştırma, renk azaltma ve sayma, gri tonlaması, sepya, negatif, gölge düşürme, maskeleme, biçim bozma, belirginlikazaltma gibi birçok efekt ekleyebiliyoruz.

FastStone Image Viewer 3.5Görünüm bölümünde, fotoğraf görüntülenen kısımda fotoğrafların ufak fotoğraf, simge veya rapor olarak görüntülenmelerini sağlayabiliyoruz. Çeşitli yakınlaştırma ve büyütme ayarlarını da bu menüden gerçekleştiriyoruz.

Oluştur kısmında slayt gösterisi, fotoğraflı kişi listesi, çok sayfalı dosya ve masaüstü duvar kağıdı oluşturma seçenekleri yer alıyor. Slayt gösterisi oluştur seçeneğine tıkladığımızda gelen kullanımı kolay araç sayesinde dosya ekle (add files) diyerek ve arka alan rengi, oynatım özellikleri gibi seçenekleri belirleyerek kısa sürede bir slayt gösterisi hazırlamak mümkün.

Araçlar kısmında fotoğrafları toplu olarak dönüştürme ve yeniden adlandırma (BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, TIFF, WMF, ICO, TGA gibi biçimler desteklenir), seçili fotoğrafları dönüştürme ve yeniden adlandırma, zaman etiketini değiştirme, kayıpsız JPEG döndürme ve çevirme, JPEG meta verilerini kaldırabilme ve fotoğraf karşılaştırma özelliklerini gerçekleştirebiliyoruz. Fotoğraf dönüştürme özelliğini deneme amaçlı olarak başlatıyoruz ve gayet basit bir arayüz ile karşılaşıyoruz.

FastStone Image Viewer 3.5

Sol tarafta seçmiş olduğumuz fotoğraflar, sağ tarafta ise fotoğraflarımızın bulunduğu klasör görüntüleniyor ve istediğiniz kadar resmi kolayca ekleyip isterseniz toplu olarak dönüştürebiliyorsunuz. Hedef dosya biçimini ve dosyanın kaydedileceği konumu belirleyip başlat demeniz yeterli.

Programın menülerinden gerçekleştirilebilen bütün bu ayarlar daha kolay erişim için sağ tıklama menüsünden de gerçekleştirilebilir. İster ana görüntüleme penceresinde bir fotoğrafın üzerinde, ister tam ekran görünümünde sağ tıklayınca bu menüye erişebilir ve bütün bu işlemleri buradan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bize eskiden çok sık kullandığımız ama yenilendikçe gözden düşen ACDSee uygulamasını hatırlatan bu programı kullanmak oldukça kolay. Gelişmiş düzenleme ve efekt özelliklerine de sahip olan programın en önemli avantajı sürati. Fotoğraf görüntüleme, düzenleme, efekt ekleme (basit seviyede) işlemlerini hızlı ve kolay bir yoldan halletmek isteyenler bu programı çok sevecekler.