Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.netEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
03.06.2010

Photoshop gibi gelişmiş fotoğraf düzenleme ve çizim programları kadar olmasa da Paint.net çoğu işinizi görecek ücretsiz ve başarılı bir program.

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 3]
Performans: [star 4.5]
Sonuç: [star 4]
Artıları: Basit kurulumu, ücretsiz olması, düşük bellek kullanımı veçok sayıda efekt seçeneği, katmanlı çalışabilme
Eksileri: Kendi içinde Türkçe desteği yok neyseki Türkçe bir yama bulunuyor. Kullanıcıya belirgin bir kolaylık sağlamayan sıradan, arayüzü.


Kurulum
Ücretsiz bir program olan Paint.net'in kurulumu oldukça basit ve herhangi bir reklam içermiyor. Paint.net'in doğrudan bir Türkçe desteği yok ama Türkçe yama ile programı tümüyle Türkçeleştirebilirsiniz.. Paint.net'i aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Ücretsiz resim düzenleme programı Paint.net indir

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

Özellikler
Paint.net gelişmiş resim düzenleme ve çizim programlarında olan pek çok araca sahip. Photoshop'ta olduğu gibi standart olarak tuval alanında 4 panel bulunuyor: "Renkler", yaptığınız işlemleri geri almanızı sağlayan "Geçmiş", "Katmanlar" ve çeşitli çizim araçlarının bulunduğu "Araçlar" paneli.

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

Resim ve menüsünde resmi çevirme, tuval boyutu, katmanları birleştirme seçenekleri bulunuyor.

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

İnce Ayar menüsünde Kullanım Kolaylığı, renk kanalları, sepya, Hue, siyah ve beyaz, karşıtlık gibi en sık kullanılan renk işlemleri bulunuyor.

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

Paint.net asıl olarak güzelliği sunduğu efektler. Ücretsiz bir program olarak Paint.net'de çok sayıda efekt var. Ücretli ve de pahalı rakiplerinde bulunan pek çok efekt Paint.net'de mevcut.

Ücretsiz ve kullanışlı resim düzenleme programı Paint.net

Kullanım Kolaylılığı
Pain.net'in diğer resim düzenleme programlarından pek bir farkı yok. Kullanabileceğiniz araçlar ve özellikler üst menülere yerleştirilmiş. Dosya, Görünüm, Resim, Katmanlar, İnce Ayar, Efektler, Pencere, Yardım ana başlıklarından oluşan üst menüler resim düzenleme programına aşina olanlar kullanıcılar için bilindik bölümler. Paint.net'de kullanım kolaylığına yönelik özel bir çalışma bulunmuyor.

Performans
Paint.net tabii ki özellikler bakımından Photoshop ile karşılaştırılamaz ama genel olarak ihtiyacınız olan hemen her temel araç Paint.net'te bulunuyor. Ek olarak Paint.net sistem kaynaklarını zorlamıyor. Hiçbir resim açılmamışken program tek başına 17.000 KB civarında kullanırken 1024 x 768 boyutunda sekiz resim açıldığında bu rakam 48.000'e çıkıyor. Photoshop aynı durumda bellekten neredeyse üç kat fazla kullanıyor.

Sonuç
Pain.net resim / fotoğraf düzenlemek için kullanabileceğiniz kullanışlı ve ücretsiz bir program. Photoshop kadar kullanıcıya araç sunması beklenemez ama aklınızdaki işleri yapabilmeniz için gerekli olan hemen her temel araca sahip. Sistem kaynaklarını da zorlamayan Paint.net kapsamlı resim düzenleme programlara alternatif olarak kullanabileceğiniz piyasadaki en iyi ücretsiz programlardan biri.