Esmas PlayerEkleyen
guven
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Esmas Player; DVD oynatmadan, RSS yayını almaya, CD yazmaktan video kitaplığı oluşturmaya kadar neredeyse tüm multimedya ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde geliştirilmiş kapsamlı bir uygulamadır.

Esmas Player; DVD oynatmadan, RSS yayını almaya, CD yazmaktan video kitaplığı oluşturmaya kadar neredeyse tüm multimedya ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde geliştirilmiş kapsamlı bir uygulama. Esmas Player'ın grafik kullanıcı arabirimi belirgin bir şekilde Apple'ın iTunes yazılımına benzer tasarlanmış. Bu kadar kapsamlı bir yazılım geliştirilirken daha orijinal bir arayüz yapılmasını beklerdik.. Yazılım tasarımının iTunes'a benzemesi uygulamayı özgünlük yönünden zayıf kılsa da, iTunes'a alışık olanlar için kullanılabilirliği en üst seviyeye çıkarıyor.

Esmas Player sadece tasarım yönünden değil aynı zamanda özellikleriyle de iTunes'u andırıyor. Esmas Player kullanarak medya kitaplığınızı oluşturup düzenleyebilir, müzik dinleyebilir, şarkıların etiketlerini düzenleyebilir, podcast'leri dinleyebilir, taşınabilir medya oynatıcınızla kitaplığınızda ki arşivinizi eşitleyebilir, ses (audio) CD'si/veri CD'si/veri DVD'si yazdırabilir, CD/DVD ripleyebilir, arşiv kitaplığınızı taşınabilir medya cihazınızla eşitleyebilir, web sayfalarında ya da arama motorlarında resim arayıp otomatik olarak bilgisayarınıza indirebilir, çalma listeleri oluşturabilir, çevrimiçi radyo istasyonlarını dinleyebilir, çevrimiçi tv yayınlarını izleyebilir, fotoğraflarınızı kullanarak sadece 2 adımda web galerileri oluşturabilir, fotoğraflarınızı bastırabilir ve daha onlarca şey yapabilirsiniz. Esmas Player tüm multimedya işlevlerini ve daha fazlasını bir arada sunan eksiksiz bir uygulama.

Esmas Player Esmas Player

Esmas Player'ın gelişmiş özelliklerinden biri de Theater View adlı görüntüleme modudur. Bu modda "Müzik, Fotoğraf, Video, Çalma Listeleri, CD&DVD" düğmelerini taşıyan sol bölme eşliğinde medyalarınızı farklı bir tam ekran arayüzde görüntüleyebilirsiniz. Aslına bakarsanız pek çok alanda bir arada sunduğu kapsamlı medya özellikleri bakımından Esmas Player; hem Windows Media Player 11'den, hem de iTunes'dan daha kapsamlı bir uygulama olarak nitelendirilebilir. Öte yandan bu kadar çok özellik ve farklı alanlarda işlevler gösterme uygulamaya bazı dezavantajlar getirdiğini görüyoruz. Özelleşmeye ve sadece belirli alanlarda hizmet vermeye yoğunlaşan sade yazılımların aksine hepsini bir araya topladığınızda işlevsellik yönünden büyük kayıplarla karşılaşırsınız.

Esmas Player Esmas Player

Esmas Player ile yaptığımız testlerde bazı özelliklerin beklediğimizden daha yavaş çalıştığını ve kullanımının o kadar da kolay olmadığına şahit olduk. Bunların yanı sıra küçük bir ayrıntı gibi görünse de belki de binlerce kullanıcıyı Esmas Player kurduktan sonra kullanmaya başlamadan kaldırmaya itecek temel bir pürüze sahip. Yazılımın hem kurulum sihirbazı hem de grafik kullanıcı arabirimi varsayılan olarak İspanyolca gelmekte. Kullanıcı arabirimini İngilizceye kolayca çevrilebilse de İspanyolca bilmeyen birinin ilk etapta Herramientas (Araçlar) > Idiomas (Diller) > Ingles (İngilizce) alt menülerini bulması oldukça uzun sürebiliyor.

Kullanılabilirlik yönünden bazı geliştirmelere ihtiyaç duysa da, hepsi bir yerde bir multimedya oynatıcı olarak Esmas Player'ın son derece güçlü bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. İspanyolca mevzuunu hallettikten sonra rahatlıkla kullanabileceğiniz kapsamlı bir yazılım olan Esmas Player'ı denemenizi tavsiye ediyoruz.