Soru ve cevaplarla Google Android 2.2'ye dair merak ettiklerinizEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
27.05.2010

Google, cep telefonu işletim sistemi Android 2.2 ve Android Store ile sektöre güç kazanmaya devam ediyor.

Soru ve cevaplarla Google Android 2.2\ ye dair merak ettiklerinizGoogle yeni jenerasyon işletim sistemi Anroid 2.2 ya da takma adıyla Froyo'yu (çeşitli tatlarda, dondurma kıvamında soğuk yoğurt) tanıttı. Peki Froyo cep telefonlarını nasıl ileriye götürecek ve size ne faydası olacak?

Android 2.2'nin en önemli özellikleri neler?
Froyo'da ki en temel yenilikleri 4 başlık altında toplayabiliriz:

Hız: Android 2.2, daha iyi CPU performansı sağlayan Dalvik JIT derleyicisi sayesinde önceki versiyonlara oranla 5 kat daha hızlı çalışıyor. Ayrıca yeni Javascript motoru, Android web tarayıcısının 2.1 sürümünden 3 katlı hızlı çalışmasını sağlıyor. Ek olarak Froyo'nun bu yapısı sayesinde uygulama değiştirme çok daha rahat bir şekilde yapılabilecek.

Flash: Froyo, Adobe Flash ve Adobe Air'a tam destek veren ilk Android sürümü. İster kullanırsınız, ister kullanmazsanız; başka sistemlerin aksine "seçim" size kalmış.

Modem: Android 2.2 kablosuz modem desteğine sahip. Direkt olarak telefonu kablosuz modem olarak kullanabiliyorsunuz.

Mobil hotspot desteği: Modem desteği ile beraber, 3G bağlantınızı yaymak için telefonunuzu Wi-fi hotspot olarak kullanabilme özelliği de geliyor.

Android 2.2'de uygulamalar nasıl değişecek?
Froyo, kullanıcıların Android Market'ten veya başka yerlerden aldıkları uygulamalardan daha iyi faydalanabilmeleri için yeni yollar sunuyor.

SD kart yüklemesi: Artık uygulamalar hafıza kartına yüklenebilecek böylece önceki Android sürümlerinin sınırları ortadan kalkmış olacak. Her uygulama kurulurken hafızana kartı ile telefon hafızası arasında seçim yapabileceksiniz.

Otomatik güncelleme ve her şeyi güncelleme işlevleri: Kullanıcılar ayarlarda yapacakları tercihlerle yüklü uygulamaların yeni sürüm çıktığında güncellemelerini sağlayabilecekler. Ayrıca tek seferde tüm uygulamaları yeni sürümü yükselten bir toplu güncelleme seçeneği de bulunuyor.

Uygulama Yedeği: Android ayarlarında yeni bir seçenek de htc,uygulamalarınızın yediğini alıp daha sonra geri yüklemenize olanak sağlıyor.
Online ortamdan cep telefonuna: Android 2.2'nin yeni cloud-yo-device mesaj özelliği ile geliştiricilerin cep telefonunuzla etkileşime geçebilecek web tabanlı uygulamalar yapabilecekler. Örneğin PC'de açtığınız Google Harita (çizdiğiniz yolla beraber) otomatik olarak cep telefonunuzda da açılabilir.

Soru ve cevaplarla Google Android 2.2\ ye dair merak ettiklerinizAndroid 2.2 ile görünüm değişecek mi?
Froyo ara tüzü Android 2.1'den çok da farklı değil; birkaç ufak değişiklik bulunuyor. Ana ekranda, cep telefonundaki uygulamalara ve tarayıcıya ulaşabildiğiniz sabit bir bar bulunuyor. Android 2.2'de kilit açma ekranına bir PIN de atanabilecek. Eskiden sadece bir dokunma hareketi ile açılabiliyordu.

Web tabanlı Andorid Marketi nedir peki?
Andorid Market henüz hazır değil ama Google, pek çok yeni uygulamanın alınabileceği Web tabanlı bir marketin çalışmalarını sürdürüyor. Android 2.2 ve Andorid Market ile bilgisayarınızda uygulamaları göz atıp cep telefonunuza indirebileceksiniz hem de cep telefonunu bağlamadan. Ödeme yapıldığı anda uygulamalar telefonunuza yüklenecek.
Ayrıca Android Market'te MP3 satışları da yapılacak. Bunlardan doğrudan cep telefonuna yüklenecek. Ek olarak DRM koruması olmayan tüm müzik dosyalarını bilgisayarınızdan, cep telefonuna aktarabileceksiniz.
Android Market'in açılış tarihi henüz belli değil.

Froyo'nun cep telefonumun kamerasına bir katkısı olacak mı?
Android 2.2 kamera işlevlerinde küçük geliştirmeler yapıyor. Ekran üzerinde düğmelerle zoom ve ayar yapmak kolaylaşıyor. Kamera kaydına gece çekimleri için bir led flaş seçeneği eklenmiş. Ayrıca video boyutunu ve kalitesini ya da Youtube'dan indirilen videoların optimizasyonu için yeni seçenekler var.

Güzel, peki Android 2.2'ye ne zaman kavuşabilirim?
Froyo Nexus One'a birkaç hafta içinde gelecek. Nexus One'dan sonra Haziran ayında Motorola Droid'in güncellenmesi bekleniyor ama tabii ki bu tarihler değişebilir. HTC 2010'da çıkan Android aygıtlarının çoğunun yılın ikinci yarısında Froyo'dan faydalanacağını belirtiyor.