Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop LightroomEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
02.10.2010

Bilgisayarını fotoğraf stüdyosuna çevirmek isteyen profesyoneller için; Adobe Photoshop Lightroom 3

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans: [star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]
Artıları: Güçlü araçlar, düşük bellek kullanımı, hız
Eksileri: Türkçe desteği yok

Kendi çekimlerinizi düzenlerken belli bir zamandan sonra artık Adobe Photoshop yeterli olmayabilir. Fakat Adobe'un bir çözümü var. Adobe Photoshop Lightroom 3, önemli geliştirmeleri ile ve güçlü araçları ile Photoshop'tan bir adım öteye geçmenizi sağlayan bir fotoğraf düzenleme programıdır.

Adobe Photoshop Lightroom ile ham fotoğraflarınızı oldukça kısa sürede ve profesyonel bir şekilde işleyebilirsiniz. Adobe Photoshop Lightroom fotoğraflarınız konusunda sizin en büyük yardımcınız olacak.

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe  Photoshop Lightroom

Kurulum

Oldukça basit bir kuruluma sahip. Türkçe desteği olmadığı halde "Next" diyerek devam etmenizde Hiçbir sakınca yok. Kurulum yaklaşık 5 dakika içerisinde tamamlanıyor. Eğer isterseniz kolaylıkla bir lisans anahtarı satın alabilir, isterseniz de 30 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Kurulum dosyası Windows için 160MB, Mac için ise 77MB boyutunda.

Kurulumu ve işleyişi Adobe'un diğer resim uygulamalarına benzemiyor. Adobe Photoshop Lightroom bir çok ipucu ve yardım seçenekleri ile işinizi kolaylaştırıyor.

Özellikler

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom

İçe Aktarma

Aktarım için güçlü araçlar: Hızlı veri işleme kapasitesi sayesinde medya kartlarından ya da kameralardan kolaylıkla resim aktarabilirsiniz. Ayrıca dosyaları otomatik adlandırabilir, dosyaları düzenleyebilir ve dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom

Ayarlanmış içe aktarım ve dışa aktarım: Kaydettiğiniz seçime ve özelliğe göre zaman kaybetmeden içe aktarım ve dışa aktarım yapabilirsiniz.

DNG formatına otomatik dönüştürme: Eğer isterseniz önceden ayarlayıp daha sonra yaptığınız içe aktarım işleminde otomatik olarak DNG formatına dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom

Yönetim

Şablonlara göre çıktı: Daha önceden ayarladığınız telif bildirimi, başlık ve anahtar kelime gibi şeyleri resimlere basabilirsiniz.

Offline resim yönetimi: Herhangi bir depolama aygıtındaki resimleri alabilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Kolay yedekleme: Format atmaya ihtiyaç duyduğunuzda tüm kütüphaneleriniz ve kayıtlarınızı kolaylıkla CD ya da DVD'ye kaydedebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom

Geliştirme

Adobe Photoshop Lightroom, sadece fotoğraf yönetim ve kategorileme programı değil aynı zamanda oldukça gelişmiş bir fotoğraf işleme ve düzenleme programıdır. Örneğin hızlı ve kusursuz bir şekilde beyaz dengesi, tonlamalar ve daha bir çok şeyi yapabilirsiniz. Ayrıca Adobe Photoshop ile tamamen entegredir.

Programın diğer özellikleri arasında hızlı yakınlaştırma, gelişmiş renk doygunluğu parlaklık ayarlama gibi özellikler yer alır. Tabii ki fotoğrafçıların en büyük dertlerinden olan kırmızı göz (red-eye) düzeltme gibi çok önemli bir özelliğe sahiptir.

Bilgisayarınızdaki Karanlık Oda: Adobe Photoshop Lightroom


Yayınlama

Adobe Photoshop Lightroom ile hızlı bir şekilde yüksek kalitede çıktı alabilirsiniz. İnternet yayıncılığı da yapabileceğiniz bu program ile HTML ve Flash tabanlı web galerileri oluşturabilir ve anında yayınlayabilirsiniz. İnternette yayınlamak istemezseniz kendinize göre çeşitli slayt gösterileri de oluşturabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı

İncelemenin başında da söylediğimiz gibi Adobe'un diğer programlarından ziyade oldukça basit kullanılan bir program. Aynı şekilde yönlendirmeler de oldukça yardımcı oluyor. Menülerin ekrana yayılması ise tam anlamıyla Adobe tarzı olmuş. Zaten Adobe'dan karmaşık bir tasarım beklemek hata olurdu.

Performans

Tam bir bellek dostu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Böyle bir program için açılışta 40MB bellek tüketimi son derece az bir değer. Program kullanımdayken de duruma göre 200MB civarlarına çıkabiliyor. Ayrıca oldukça kısa sürede veri işleyebiliyor. Adobe bir kez daha performans konusunda da deneyimini konuşturuyor.

Sonuç

Lightroom sunduğu özellikler ve desteğiyle profesyonel fotoğrafçıların dostu olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca yayınlama yöneticisi sayesinde internet programcılarının da iştahını kabartıyor. Genele bakıldığında güçlü araçları ve yönetim özelliğiyle fotoğraflarınızın tek hakimi siz olacaksınız.