IrfanView 4.2.5Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
30.09.2009

Diğer hantal resim görüntüleme ve dönüştürme programlarından sıkıldınız mı? Daha hızlı ve kullanımı kolay fakat aynı zamanda gelişmiş özelliklere sahip kullanışlı bir program mı arıyorsunuz? İşte karşınızda IrfanView.

IrfanViewIrfanView; küçük boyutlu ve hızlı olmasına karşın etkili özelliklere sahip bir resim görüntüleme, düzenleme ve dönüştürme aracı. Deneyimsiz kullanıcılar için basit, ileri düzey kullanıcılar için güçlü olmayı hedefleyen program, ücretsiz de oluşunun etkisiyle son yılların en popüler programlarından biri. Pek çok dosya biçimini destekleyen IrfanView ayrıca çoklu dil desteği, araç çubuğu görünümünü değiştirebilme, slayt gösterisi desteği, toplu dönüştürme yapabilme, kesme/kırpma işlevleri, görüntülere efekt ekleyebilme, ekran görüntüsü yakalama, gelişmiş eklenti desteği ve kısayol tuşları ile kolay kullanım gibi özellikler içeriyor.

IrfanViewProgramın kurulumu oldukça basit. Programı, yalnızca birkaç adımda kolayca kurup kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kurulum sırasında en dikkat çekici durum ise programın benzeri programların aksine dosya ilişkilendirme işlemini isteğe bağlı yapması. Aynı işi yapan diğer programlar, desteklediği tüm dosya türlerinin varsayılan olarak o program ile açılmasını sağlarken IrfanView, hangi dosya türlerinin IrfanView ile açılacağını belirleyebilmenize olanak veriyor. Yani bu program, isteğiniz dışında herhangi bir ilişkilendirme gerçekleştirmiyor. Hatta program dosya ilişkilendirmeleri konusunda "gerçekten" emin olup olmadığınızı da soruyor.

IrfanViewKurulum sonrası karşımıza üst kısmında bir menü çubuğu bir de araç çubuğu bulunan siyah bir ekran çıkıyor. Oldukça sade tasarlanmış bu ara yüz, çok da ilgi çekici değil fakat kullanıcılarakullanım kolaylığı sunuyor.

IrfanView'ın dil desteği, gönüllü çevirmenler ellerinden çıkıyor. Üreticisinin sitesinden indirilengerekli dosyalar kullanılarak yapılan çeviriler daha sonra diğer kullanıcıların kullanımına sunuluyor. Program varsayılan olarak İngilizce dil desteğine sahip; üreticisinin internet sitesinde programı farklı dillerde kullanabilmenize yardımcı olan dil dosyaları mevcut. Ancak programın 4.25 sürümü henüz yeni piyasaya sürüldüğünden şuan için İngilizce dışında yalnızca Almanca ve Rusça dil desteği bulunuyor.

IrfanViewProgramın varsayılan araç çubuğu düğmelerini ve bu düğmelerin görünümünü değiştirebiliyorsunuz. IrfanView, içerisinde iki farklı araç çubuğu görünümü barındırıyor. Bu görünümlerden birini kullanabileceğiniz gibi yine üreticisinin sitesinden farklı araçç ubuğu görünümlerinden istediğinizi indirebiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Mevcut araç çubuğu görünümlerine programın Properties/Settings (Özellikler/Ayarlar) penceresindeki Toolbar (Araç çubuğu) ekranından ulaşabiliyorsunuz. Bu ekranda, yüklü araç çubuğu görünümlerinden kullanmak istediğinizi seçebiliyor ve görüntülenmesini ya da gizlenmesini istediğiniz araç çubuğu düğmelerini belirleyebiliyorsunuz.

IrfanViewIrfanView; fırça, silgi, doku kopyalama aracı, renk değiştirici, metin aracı, ok ekleme aracı gibi çeşitli çizim araçları içeriyor. Edit (Düzen) menüsündeki Show Paint dialog (Çizim penceresini görüntüle) öğesi ya da F12 kısa yol tuşu ile ulaşabileceğiniz Paint diyalog penceresindeki araçları kullanarak resimleriniz üzerinde düzenlemeler yapabiliyor ya da yeni bir resim çizebiliyorsunuz. Buaraçlar çok gelişmiş olmasa da yeterli düzeyde. Özellikle doku kopyalama aracı ile rötuş işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

IrfanViewIrfanView ile resimler üzerinde kesme ve kırpma işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Resim üzerinde iken farenin sol tuşuna basılı tutarak seçtiğiniz dörtgen alanı keserek resimden çıkarabildiğiniz gibi yine aynı şekilde seçtiğiniz alanın dışında kalan alanları kırpma şansına da sahipsiniz. IrfanView'ın kesme ve kırpma işlemlerini Edit (Düzen) menüsündeki Cut (Kes) ve Crop (Kırp) öğeleri yardımı ya da CTRL X veya CTRL Y tuş kombinasyonları ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

IrfanViewSiyah-beyaz, negatif ve sepyanın yanı sıra onlarca farklı efekt barındıran IrfanView, resimlerinizin üzerine çeşitli efektler ekleyebilmenize olanak veriyor. Image (Resim) menüsündeki Effects (Efektler) öğesinin altında bulunan Effects browser'a (Efekt tarayıcısı'na) tıklayarak ya da CRTL E tuş kombinasyonu ile ulaşabileceğiniz Image effects (Resim efektleri) penceresini kullanarak resimlerinizi efekt ekleyebiliyorsunuz. Sol kısmında mevcut efektler listelenen bu pencerede, sağ kısımda Orijinal resmi ve efekt sonrası ortaya çıkacak olan Yeni resmin önizlemesini görebiliyorsunuz. Filter settings başlığı altındaki efekt ayarlarını kullanarak düzenlediğiniz efektleri Apply to original image (Orijinal resme uygula) düğmesi ile orijinal resminize ekleyebiliyor; Undo (Geri al) düğmesi ile gerçekleştirdiğiniz efekt ekleme işlemlerini geri alabiliyorsunuz. Ancak hem bu penceredeki hem de programın ana penceresindeki Undo düğmelerinin yalnızca bir işlemi geri alabildiğini hatırlatalım.

IrfanViewIrfanView, desteklenen dosyaları (resim ya da video) kullanarak özelleştirilebilir slayt gösterilerihazırlayabilmenize de yardımcı oluyor. File (Dosya) menüsündeki Slideshow (Slayt gösterisi) öğesi, araç çubuğundaki film karesi şeklindeki Slideshow aracı ya da W kısayol tuşu ile ulaşabildiğiniz Slideshow penceresi, istediğiniz özelliklere sahip slayt gösterisini hazırlayabilmenize yardımcı olan pek çok ayar içeriyor. Programın slayt gösterisi oluşturma ayarları arasında slaytlar arasındaki geçişin süresi, slayt gösterisinin görüntüleneceği ekran modu, slayt gösteri sırasında görüntülenecek metinler ve fare imlecinin gizlenmesi, arka plan müziğinin ve slayt gösterisinin bittikten sonra tekrar başlaması gibi slayt gösterisi seçenekleri bulunuyor. Slideshow penceresinin sağkısmındabulunan tarayıcı yardımı ile istediğiniz dosyaları seçip Slideshow files (Slayt gösterisi dosyaları) başlığı altındaki listeye ekleyebiliyor ve eklediğiniz dosyaları önizleyebiliyorsunuz. Program ayrıca oluşturduğunuz slayt gösterilerini; Save slideshow as EXE/SCR (Slayt gösterisini EXE ya da SCR olarak kaydet) düğmesi ile EXE veya SCR uzantılı ekran koruyucusu olarak kaydedebilmenize ve Burn slideshow to CD (Slayt gösterisini CD'ye yazdır) düğmesi ile doğrudan CD'ye yazdırabilmenize olanak veriyor.

IrfanViewÇok fazla sayıda resim dosyasını yönetiyorsanız toplu dönüştürme ve toplu yeniden adlandırma işlevleri bir resim düzenleme programında aradığınız ilk özelliklerdir. IrfanView da bu işlevlere sahip programlardan biri. File menüsündeki Batch Conversion/Rename (Toplu Dönüştürme/Yeniden Adlandırma) öğesi ya da B kısayol tuşu ile ulaşabileceğiniz BatchConversion (Toplu Dönüştürme) penceresinde toplu dönüştürme ve yeniden adlandırma işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz denetimlere ulaşabiliyorsunuz. Tıpkı Slideshow penceresinde olduğu gibi Batch Conversion penceresinde de sağ kısımda, istediğiniz dosyaları seçip Input files (Girilen Dosyalar) başlığı altındaki listeye ekleyebileceğiniz bir tarayıcı ve eklediğiniz dosyaları önizleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Gerçekleştirmek istediğiniz işlemi ise Work asbaşlığı altındaki seçenekleri kullanarak belirleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz işlemin ayarlarını yaptıktan ve işlem sonrası ortaya çıkacak dosyaların kaydedileceği konumu seçtikten sonra Start Batch (Dönüştürmeye Başla) düğmesine tıklayarak toplu dönüştürme / yeniden adlandırma işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

IrfanViewIrfanView ile ekran görüntüleri de yakalayabiliyorsunuz. Bunun için programın, Options (Seçenekler) menüsündeki Capture/Screenshot (Yakala/EkranGörüntüsü) öğesini tıkladığınızda ya da C kısayol tuşu ile açılan Capture Setup (Yakalama Ayarları) penceresini kullanabiliyorsunuz. Bu penceredeki ayarlar yardımı ile yakalanacak alanı, yakalama yöntemini, fare imlecinin görüntülenip görüntülenmeyeceğini ve yakalanacak görüntünün kaydedilme yöntemini belirleyebiliyorsunuz. Program; tüm monitörlerinizdeki ya da mevcut monitörünüzdeki masaüstünüzün tamamının, aktif olan pencerenin, aktif pencerede kullanılmakta olan alanın ya da koordinatlarını sizin belirlediğiniz dörtgen bir alanın görüntüsünü yakalayabiliyor. Görüntü yakalama işlemini isterseniz belirlediğiniz kısayol tuşu ile ya da belirlediğiniz sürenin sonunda otomatik olarak gerçekleştirebilen program, yakalanan görüntüyü programın ana ekranında görüntüleyebilmenize ya da belirlediğiniz dosya ismi, konumu ve türü ile otomatik olarak kaydedebilmenize olanak veriyor.

IrfanViewProgram, geniş bir eklenti desteğine sahip. Küçük boyutuna rağmen Efektler, Çizim, Ansi2Unicode, Simgeler (Icons), MPG, Slayt Gösterisi-EXE, Alan görüntüsü yakalama ve Video gibi eklentiler ile birlikte gelen programa, üreticisinin internet sitesinden yeni eklentiler ekleyebilir ve programın özelliklerini arttırabilirsiniz. Yeni eklentiler ile programa; farklı biçimlerdeki videoları oynatabilme, farklı resim dosyası biçimlerini görüntüleyebilme, resimlerinize yeni efektler ekleyebilme ve e-posta veya FTP ile gönderim, JPG dönüşümü, Exif bilgileri görüntüleme desteği gibi yeni işlev ve özellikler ekleyebiliyorsunuz.

IrfanView ile birlikte gelen IrfanView Thumbnails (Küçük resimler) aracı, hızlı bir şekilde bilgisayarınızda gezinebilmenize ve desteklenen dosyaları bulabilmenize olanak veriyor. Basit bir tarayıcı olan IrfanView Thumbnails aracı içerisinde listelediğiniz dosyalar üzerinde programın tüm işlemlerini uygulayabiliyorsunuz. Windows Gezgini ile bütünleşmeyen ve sağ tık içerik menüsüne herhangi bir öğe eklemeyen IrfanView, bunun yerine kendi tarayıcısını kullanıyor ve tarayıcıda listelenen dosyalara sağ tıkladığınızda açılan içerik menüsünden programıni şlevlerine erişebiliyorsunuz. Detaylı bir de arama işlevi barındıran IrfanView Thumbnails, çok sayıda resim dosyasını yöneten kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir çözüm.

Birbirinden kullanışlı özelliklere sahip olan IrfanView; kişisel, ticari olmayan ve eğitim amaçlı kullanımlar için ücretsiz bir şekilde edinilebiliyor. Ticari kullanım için ise 12 Dolar ödeyerek programı kayıt ettirmeniz gerekiyor. Programın üreticisi ayrıca programın gelişimine katkıda bulunmak isteyen kullanıcılardan gelebilecek bağışları da kabul ediyor.

Çoklu dil desteği, araç çubuğu görünümünü değiştirebilme, slayt gösterisi desteği, toplu dönüştürme yapabilme, kesme/kırpma işlevleri, görüntülere efekt ekleyebilme, ekran görüntüsü yakalama, gelişmiş eklenti desteği, kısayol tuşları ile kolay kullanım ve IrfanView Thumbnails aracının yanı sıra daha pekçok etkili özelliğe sahip olan IrfanView, kaliteli bir resim görüntüleme, düzenleme ve dönüştürme aracı. Geniş dosya desteğine sahip olan, oldukça hızlı çalışan ve ücretsiz bir şekilde edinilebilen program, kategorisinin en iyilerinden biri.