Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJetEkleyen
omery
Güncelleme Zamanı
28.02.2014

Ücretsiz Dijital fotoğraf albümü PicaJet programını kullanarak bilgisayarınızdaki görselleri organize edip, düzenleyebilirsiniz.

Picajet

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4]


Artıları: Türkçe dil desteği, Web Foto Galeri, Resim düzenleme araçları, Sürükle-bırak desteği,
Eksileri: Ücretsiz sürümde baskı, paylaşma ve düzenlemenin sınırlı olması.

PicaJet, CD/DVD, flash disk gibi çeşitli araçlardan bilgisayarınıza görseller yükleyip bunları albüm olarak saklamanızı, organize etmenizi, slayt ve Web Foto Galeri oluşturulmasını sağlıyor. Resimler üzerinde düzenlemede yapılabilmesi için bazı özellikler bulunuyor. Albümleri CD/DVD'ye yazdırmak için de kullanılabilen bu programın ücretsiz olması da cabası.

Ücretsiz fotoğraf düzenleme programı PicaJet'i aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

PicaJet indir

Kurulum
PicaJet'in kurulumu oldukça basit. Yapılması gereken sadece yükleme dilini seçmek ve ileri seçeneklerini kullanarak yükleme işlemini bitirmektir. Kurulum yaparken herhangi bir araç çubuğu, eklenti vb. bir şey yüklemek ister misiniz, diye sormaması PicaJet için bir artı.

Programı Türkçe yapmak için turkish.ini dosyasının indirilmesi gerekiyor. Öncelikle dosyayı programın kurulu olduğu klasördeki languages klasörünün içine atıyoruz. Programda da üst menüden Tools > Options bölümüne girerek Languages sekmesinden Turkish seçeneği seçip "Tamam" butonuna tıklayarak programı Türkçe yapmış oluyoruz.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Özellikler
Program ilk açıldığı zaman albüm oluşturmak için bilgisayarda bir tarama yapmak istiyor. Burada resimlerinizin bulunduğu klasörleri seçerek albümünü oluşturabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu işlem iptal de edilebilir.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Program açıldığında albüm ile eklenilen resimler direkt olarak karşımıza geliyor. Albüme yüklenen fotoğraflar soldaki menü yardımıyla kolayca bir şekilde filtrelenebiliyor. Böylece aranılan resimlerin daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlanıyor. Ayrıca üst tarafta bulunan Ara butonuna tıklayarakta arama yapılabiliyor.

PicaJet, temelde bir fotoğraf albümü programı olsa da görsel düzenlemek için de çeşitli araçlara sahip. Bu araçlara ulaşmak için sağ tarafta bulunan panelden resmi seçtikten sonra alttaki Düzen butonuna tıklayıp, hemen üstünde açılan menüden İmajı Düzenle seçeneğine girmek gerekiyor. Burada sadece Parlaklık / Kontrast, Ton / Doygunluk ve Kırpma işlemleri yapılıyor. Çeşitli efektler, kırmızı göz silme gibi seçenekler de bulunuyor ama bunlar ancak ücretli sürümde kullanılabiliyor.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Programın başka bir artı özelliği de toplu dönüştürme yapmasıdır. Dönüştürme yapmak için üst menüden Araçlar > Dönüştürme (Ctrl + T) seçeneği kullanmak gerekiyor. JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG, TGA gibi resim formatlarına dönüştürme yapılabiliyor.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Programda web tasarım işleriyle uğraşan kişilere hitap eden Web Foto Galeri seçeneği bulunuyor. Bu özellik ile HTML kodları otomatik olarak yazılmış, hazır Web Foto Galerisi oluşturulabiliyor.

Bu özelliği kullanmak için galeriye eklemek istediğiniz resimler programdaki albümünüzde bulunmalıdır. Araçlar > Web Foto Galeri bölümüne girip, galeri adı, şablon gibi özelliklerin belirlenmesi gerekiyor. Şablonu beğenmediyseniz "Daha Fazla Şablon" yazan yere tıklayıp birçok şablon indirebilirsiniz.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Kullanım Kolaylığı

PicaJet'de bulunan özelliklere ulaşmak oldukça kolay. Program ile yapılabilen her şey standart olarak üst menülere yerleştirilmiş. Filtreleme özelliği sayesinde de aranılan resimlerin bulunması da oldukça rahat. Resimleri albüme eklemek için sürükle - bırak desteğinin olması da program için güzel bir artı oluyor.

Dijital Fotoğraf Albümü: PicaJet

Performans
PicaJet herhangi bir işlem yapmazken sistem belleğini pek yormuyor. 4 resim açıkken 40 MB civarında bir bellek kullanımı var. Dönüştürme özelliği ile resimleri oldukça hızlı bir biçimde başka formatlara çevirebiliyor.

Sonuç
Küçük boyutlu bir program olmasına rağmen programda bulunan özellikler kullanıcının resim arşiviyle ilgili hemen her işini yapmasına olanak sağlıyor. Slayt gösterisi hazırlama, resim formatı dönüştürme gibi özellikler programın değerini artırıyor. Ama bazı özelliklerin programda bulunup da kullanılamaması hayal kırıklığı yaratıyor.