Photo Magician 1.8 İncelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
27.04.2011

Photo Magician ile bir çok resmi aynı anda istediğiniz formata ve iPhone, PSP gibi cihazlara uygun biçimlere dönüştürebilirsiniz.

PhotoMagician %u0130ncelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4]


Artıları: Kullanımın kolay olması, sade arayüz, Türkçe dil desteği, bir çok formatı destekliyor olması
Eksileri: Bazı program fonksiyonlarının hatalı / eksik çalışması

Resimlerinizi çeşitli ortamlara aktarmak için belirli formatlara ve boyutlara çevirmeniz gerekebilir. Çünkü elektronik cihazlar ve internet siteleri farklı boyut ve format tiplerini destekleyebiliyor. Bu formatlara uygun şekilde aynı anda bir çok resmi elimizle ayarlamak oldukça zor olabilir; bunun için kullanımı oldukça basit bir fotoğraf çevirme programı olan Photo Magician gibi bir programdan yardım alabiliriz. Eğer siz de Photo Magician'ı denemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan programı indirebilirsiniz.

Photo Magician indir

Kurulum
Kurulum için .Net Framework 4'ün bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda Framework yoksa kurulumda gerçekleştirilen denetim sırasında bu yükleme gerçekleştirilir. Eğer Framework'ü yüklemezseniz kurulum gerçekleşir fakat programı çalıştıramazsınız. Programın standart kurulumunu takip edip kurulum yerini, kısayolları tercihinize göre ayarlayıp kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Photo Magician %u0130ncelemesi

Özellikler
Programda ilk göze çarpan şey basit arayüzü. Programı çalıştırdığınız anda düzenlemek istediğiniz fotoğrafların bulunduğu klasörü seçebilceğiniz bir bölüm ve dönüştürülen resimlerin bulunacağı bir çıktı klasörü belirtiyorsunuz bu da size resimleri seçtiğiniz profil ayarlarına (reim boyutu, biçimi vb.) göre toplu halde düzenlemenize olanak sağlıyor.

Photo Magician %u0130ncelemesi

Programda dönüştürme ayarlarını daha detaylı yapabilmenizi sağlayan bir sekme bulunuyor bu sekme sayesinde seçtiğiniz klasördeki resimleri daha da kapsamlı bir şekilde yönetebiliyorsunuz.

Photo Magician %u0130ncelemesi

Ayrıca komut satırını kullanarak program parametreleri ile de dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz Program parametrelerini seçenekler sekmesinde bulabilirsiniz ayrıca burada dil ayarlarını ve DDS, TARGA, PSD gibi formatların çıktı biçimini de rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

Resimlerin işlenmesi sırasında resimlerin ön izlemelerini görebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra kullanıcıya resimlerin paylaşımıyla da ilgili seçenekler sunuluyor. bu aşamada ister işleminizi tamamlayabilir isterseniz de resimlerinizi FTP sunucunuza, e-posta veya Facebook hesabınıza gönderebilirsiniz

Photo Magician %u0130ncelemesi

Photo Magician %u0130ncelemesi Photo Magician %u0130ncelemesi

Programın pratik bir özelliği ise Hızlı Dönüştürme aracının olması. Bu araç sürükle bırak mantığıyla çalışmakta ve oldukça da kullanışlı. Sanki bir sihirbaz gibi şapkaya bıraktığınız resimleri belirlediğiniz profilde hızlı bir şekilde işleyerek seçtiğiniz çıktı klasörüne gönderiyor. Bu da size zamandan tasarruf etme olanağı sağlıyor.

Photo Magician %u0130ncelemesi

Kullanım Kolaylığı
Program basit arayüz tasarımı ile kullanıcıyı yormuyor. Program neredeyse üç sekmeden oluşuyor diyebiliriz; bu sebeple aradığınız şeyi bulmanız oldukça kolay ve ayrıca programın Türkçe dil desteğinin de bulunması programın kullanımını daha da kolaylaştırıyor. Fakat Hızlı dönüştürme modundan çıkmak için programı kapatıp açmanız gerekiyor.

Photo Magician %u0130ncelemesi

Performans
Program performans açısından oldukça iyi. Çalışır durumdayken yaklaşık 30 MB kadar bellek tüketiyor Dönüştürme işleminde ise bu miktar 50 MB'a kadar yükselebiliyor. Hızlı dönüştürme modunda ise pasif durumdayken 30 MB aktifken 45 MB kadar bellek tüketiyor ancak dönüştüreme işlemini hızlandırmak için işlemciyi oldukça fazla tüketiyor.

Sonuç
PhotoMagician kullanımı basit pratik bir resim çevirme aracı. Arayüzü gayet basit ama biraz daha görselleştirilerek kullanımı daha da kolaylaştırılabilir. Programın desteklediği format çeşitliliği gayet zengin. Ayrıca resimlerinizi bir hızlı bir şekilde düzenlediği için zamanınızı tasarruflu kullanmanızı da sağlıyor. Hızlı dönüştürme modunda kullandığınız şapka şeklindeki sihirbaz ile iPhone, PSP, Nintendo DS, iPod gibi elektronik cihazlar için resimlerinizi düzenleyip tam bir Huduni olabilirsiniz.