DivX Player 6.8Ekleyen
guven
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

DivX'in yaratıcılarından;eksiksiz bir DivX paketi.

1978'de Lazer Disk, 1985'de Video Kaset, 1993'te VCD, 1998'de DVD ve 2000'lerin başında da DivX medya biçimleri tüketici elektroniği pazarına sunuldu. Lazer Disk'ler yurdum sınırlarına girmiş midir bilinmez ama Betamax ve VHS video kasetler 80'lere damga vuran alametifarikalar oldular. 300 yıl sonra gelen matbaa'dan sonra 15 yıl sonra gelen renkli televizyonlar yurdum sathında dört bir yana yayıla dursun, birkaç yıl içinde çıkan Videolar ve Video kasetler bu bekleyişin tasasını Türk halkına kısa sürede unutturdular. Tek kanallı televizyonun hükümdarlığı bitiyor, yüzlerce yerli ve yabancı film istenildiği zaman istenildiği kadar izlenebiliyordu. Bugünün nice yönetmenleri vardır ki ilk sinema bilgilerini video kasete borçludur. Örneğin Ucuz Roman filminin yönetmeni Quentin Tarantino dünya sinemasını gençlik yıllarında çalıştığı şehrin film arşivindeki video kasetler aracılığıyla öğrenmiştir. 2000'lere gelirken Video Kasetlerden daha düşük görüntü kalitesine sahip VCD'ler fazla rağbet görmemiş ve yerlerini kısa sürede DVD'lere bırakmıştır.

Mpeg-2 ile kodlanmış video dosyalarını taşıyan DVD medyalar ilk çıktıklarında oldukça pahalıydılar. DVD filmleri kiralayıp bugünkü gibi sabit sürücüye kopyalamak mı? Bir defa daha düşünün 2000'lerin başındasınız ve sabit sürücülerin 20 Gigabyte'ı 140$, 40 Gigabyte'ı da 400$ fiyat etiketiyle satılmakta. Neredeyse iki filmi bile sığdırmıyorsunuz.(Çift katmanlı DVD film). Yıl 1998 Fransız Video/Grafik sanatçısı ve yazılım geliştiricisi olan Jerome Rota film arşivini ve reklamlarını sıkıştırıp CD'lerde arşivlemek için Microsoft'un MPEG-4 video sıkıştırma codec'ini kullanıyordu. Bu video sıkıştırma codeci 3.Sürüme yükseltilince ve geriye doğru uyumluluk desteğini kısmen kaybetti. Arşivinde ki eski çalışmaları açınca monitöründe siyah bir ekran beliren Rota eve kapandı. Yalnızca bir hafta içinde Microsoft'un Mpeg-4 3.Sürüm codec'inin kaynak kodlarını değiştirip destansı bir şekilde DivX Video kodlayıcısı ve oynatıcısını (encoder/decoder) yarattı. Ardından Divx Networks'u kuran Rota Codec'ini tescilleyip, bir kodlayıcı, oynatıcı ve dönüştürücü paketi halinde piyasaya sürdü. O zamanki tüketici seviyesi bilgisayarların DivX codec'i ile sıkıştırılmış videoları çözmek de zorlanması, henüz yüksek bant genişliği ve P2P ağlarının yaygınlaşmamış olması sebebiyle DivX fazla duyulmadı. Bununla birlikte açık kaynak kodu yanlısı bazı DivX geliştiricileri şirket ayrılarak açık kaynak koduna dayanan Xvid codecini geliştirdi. Bir kaç yıl sonra dünya çapında yaygınlaşmaya başlayan geniş bant Internet erişimi ile web paylaşım yöntemlerinin yıldızı parlayan P2P (eşler arası) ağlar DivX ve Xvid codec'leri ile sıkıştırılmış video dosyaları ile dolmaya başladı.

DivX Player 6.8

Türkçede Selpak markasının tüm kağıt mendilleri karşılaması gibi bir nevi ad aktarmasına maruz kalan DivX kelimesi neredeyse diğer tüm Mpeg 4 sürümlerinin genel adı olarak kullanıldığına şahit oluruz. Günümüzde Divx video sıkıştırma codeci sayesinde 8 Gigabyte büyüklüğüne sahip çift katmanlı bir DVD filmi, 700 Megabyte'lık standart CD'lere sığdırma olanağına sahibiz. Her şeyden önce DivX ile ilgili bütün işlemlerimizde; oynatıcı, dönüştürücü, kodlayıcı ve kod çözücüden oluşan bir DivX Player yazılımına ihtiyaç duyarız. Bunun içinde DivX şirketi tarafından üretilen resmi DivX Player 6.8 için pazarda komple çözüm sunan şu anki en iyi ürün desek yeridir.

DivX Player 6.8'in iki haftalık deneme sürümü, DivX videoları oluşturmak, yazdırmak, yönetmek ve oynatmak için tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan; DivX Community Codec, DivX Player, DivX Web Player ve Stage6 içerik yükleme uygulamaları mevcuttur. Uygulamanın basit bir kurulum sihirbazı mevcut. Bu sihirbazındaki seçimlerde; Yahoo araç çubuğu kurulumu varsayılan olarak seçili bırakılmış.

DivX Converter videolarınızı tek bir tıklamayla DivX'e dönüştürmenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken şey dönüştürmek istediğiniz videoları DivX Converter uygulamasının penceresine taşımak ve dönüştüre tıklamaktır. DivX Converter ile DivX'e dönüştürdüğünüz videolar milyonlarca DivX sertifikalı cihazda oynatılabilir. DivX Converter ile birden fazla videoyu menüye sahip tek bir DivX dosyası haline getirebilirsiniz. 9.99$'a satın alacağınız DivX Converter MPEG-2/DVD eklentisi ile anılarınızı kaydettiğiniz DVD diskleri standart tek bir CD'ye sığacak şekilde sıkıştırarak yedekleyin.

DivX Player 6.8DivX Player ile şimdiye kadar DivX codeci ile sıkıştırılmış tüm DivX videoları oynatabilirsiniz. Kiraladığınız yada satın aldığınız DivX'leri, DivX HD dosyaları, menülere ve altyazılara sahip gelişmiş içerikli DivX Videoları oynatabilir. Dahası DivX Player kullanarak çalma listeleri oluşturabilir, video arşivinizi yönetebilir, medyalar yazdırabilir, DivX sertifikalı ürünleri çalıştırıp medyalarınızı doğrudan Stage 6'da yayınlayabilirsiniz.

DivX Web Player ise tarayıcınızın web sitelerindeki DivX videoları görüntüleyebilmesi için geliştirilmiş bir oynatıcı eklentisidir. DivX Web Player'ı kullanarak ayrıca web sitenizde ya da sosyal ağ kurma sitelerindeki sayfanızda DivX videolar kullanabilirsiniz. Web üzerinde yayınlanan FLV, WMA ya da Mpeg 4 video içerikleriyle ile karşılaştırdığımızda aralarında en net görüntüye ve en yüksek ses kalitesine sahip olanın DivX videoolduğunu söyleyebiliriz. Aranızda "Görüntü ve ses kalitesinin yüksek olması yükleme sürelerini arttırmıyor mu?" diyenler olduğunu duyar gibiyim. Evet, yükleme süresi biraz uzuyor. Fakat madalyonun öbür tarafında ise; bir kereliğine yüklenen kalite/performans oranı yüksek videoları bir kaç ay içinde hayatımıza girecek Vdsl-2 Internet erişimine geçtiğimizde değiştirmek gereği duymayacağınızı görüyoruz. Yani DivX Web Player'da oynatılan bu yüksek kaliteli videoları ileriye dönük yatırımlar olarak da görebilirsiniz. Özellikle web sitenizde yabancı kullanıcılar hedefliyorsanız, sitenizdeki yüksek kaliteli DivX videolar yüksek erişim hızlarına sahip yabancı kullanıcılar için bir sorun olmakta çıkıp, zevkli bir multimedya eğlencesine dönüşecektir. DivX Web Player ile web sayfanıza DivX video objesi eklemek çok kola bir işlemdir. DivX Web Player Code Generator ya da uzman kullanıcılar için DivX Web Player Webmaster SDK kullanarak web sayfanıza en uygun kodlama ve yerleşim de DivX videolar hatta DivX HD videolar ekleyebilirsiniz. DivX Web Player; DivX HD 720p ve 1080p video biçimlerini desteklemektedir. Ayrıca sitenize eklediğiniz Divx Videoaları ziyaretçiler kolayca indirebilir, ardından indirdikleri videoları bilgisayarında yada DivX Sertifikalı cihazlarda oynatabilirler. DivX Web Player sahip olduğu tam ekran modu ve tam ekran moda videoya çift tıklama ile geçiş özelliğiyle çok kolay ve işlevsel bir kullanım esnekliği sunmakta. Ayrıca tam ekran modundayken video navigasyon kontrolleri de ekranda belirmektedir. DivX Web Player'in dış görünümü değiştirilebilir tasarlanmıştır. Böylece web tasarımcıları uygulamanın görünümünü istedikleri gibi özelleştirerek web sayfalarının stiline uygun hale getirirler. DivX Web Player'ı diğer çevrimiçi medya oynatıcılar ve medya biçimlerinden ayıran bir aşka özellikte videolarda birden fazla dilde alt yazı görüntüleme seçeneği ekleyebilmenizdir.


DivX Player 6.8

DivX Player 6.8 ile birlikte; DivX Community Codec ve DivX Pro Codec adlı 2 farklı video sıkıştırma codec'i gelmektedir. DivX Community Codec standart oynatma ve sıkıştırma desteğini ücretsiz olarak sunar. Yazılımla birlikte 2 haftalık deneme sürümü gelen DivX Pro Codec ise çok daha gelişmiş oynatım ve kodlama özelliklerine sahiptir. DivX Pro Codec,; daha iyi HD (Yüksek Çözünürlüklüm Görüntü) oynatımı için Intel Core Duo ve Core 2 Duo, AMD Athlon 64 X2 ve Athlon 64 FX gibi çok çekirdekli yada aynı anda birden fazla işlem yapabilen işlemcilerden bütünüyle faydalanarak %50'ye kadar artan daha iyi kod çözme performansı sunar, özel içerik tipleri için yeni özelleştirilebilir kodlama algoritmalarına sahiptir. DivX Pro Codec ile MPEG-2/DVD biçiminden 5-10 kat, ham dijital videodan da yüzlerce kat daha fazla video sıkıştırması elde edebilirsiniz. Bunun yanında videolarınızı 1920x1080 üst çözünürlüğe kadar, en yüksek görüntü kalitesini sunan 1080p HD biçimine dönüştürebilirsiniz. DivX Pro DivX ile altı farklı kodlama modundan birini seçin ve en iyi görüntü kalitesi-performansoranını yakalayın. Öte yandan DivX Pro Codec kullanarak DV kameralarda sık görülen düşük ışıklı sahnelerde görüntü de kumlanmasını(noise) otomatik kumlanma giderici ile videoyu fazla karartmadan temizleyin. İşletim sisteminize DivX Codec yüklediğinizde sadece DivX Player değil aynı zamanda sisteminizdeki diğer 3. parti medya oynatma yazılımlarına da Divx oynatma özelliği eklemiş olursunuz.

DivX Player 6.8 Windows 2000, XP ve Vista İşletim sistemlerinin yanı sıra Mac Os'lere de destek vermektedir. Yazılım ne yazık ki henüz Türkçe dil desteği yok. Fakat İngilizce, Fransızca, Japonca ve Almancadan oluşan çoklu dil desteğine sahip.