Crystal Player Professional 1.97Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Crystal Player; bilinen görüntü ve ses dosyalarının yanısıra DivX, XVID, MPEG1/2, MPEG4, WMV, Real Media gibi biçimleri de destekleyen gelişmiş ve ücretli bir görüntü oynatıcıdır.

Kurulumu başlatın ve kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra gelen pencereden "programı yükle" seçeneğineCrystal Player Professional 1.97 tıklayarak kurulumu devam ettirin. Daha sonra gelen pencerede kısayolların nereye yerleştirileceğini, programın Web sitesine bilgi gönderilip gönderilmeyeceğini ve yükleme konumunu belirtin. Sonraki ekranda da Crystal oynatıcının hangi dosya türleri için varsayılan program olacağını belirleyin.

Program birçok dosya türünü destekliyor. İsterseniz programı varsayılan oynatıcı olarak seçmeyebilirsiniz. Yükleme bittikten sonra programın hoş arayüzü ile karşılaşıyoruz. İlk dikkatimizi çeken üst kısımda menülerin çok ufak kalması oluyor. Alt kısımda ise bütün oynatıcılarda standart olan oynat, duraklat, durdur, ileri ve geri al düğmeleri yer alıyor.

Program ile gerçekleştirmek istediğimiz tüm işlemleri üst kısımdaProgramlar.com bulunan menü, sürükle bırak yöntemi ve sağ tıklama menüsü ile gerçekleştirebiliyoruz. Fare imlecini programın arayüzünde üst kısma getirdiğimizde ses ve görüntü kontrol kısmı geliyor. Oldukça pratik birözelliklik.

Bu görüntü ve ses ayarı kısmında ses seçeneğinden ses seviyesi ve çeşitli dinleme efekti ayarları gerçekleştirebiliyoruz. Görüntü seçeneğinden ise aydınlık, karşıtlık, renk, keskinlik gibi görüntü ayarlarını gerçekleştirebiliyoruz. Sağ tıklama menüsünden ise yer imi, oynat/duraklat, önceki ve sonraki dosya, altyazı açma, dosya açma, ses ekleme, ses akışı, özellikler, istatistikler, panorama görünümü, tam ekran gibi seçenekleri kullanabiliyoruz.

Programa sürükle bırak yöntemi ile dosya eklediğimizde programProgramlar.com dosyaları doğrudan açmıyor. Aksine dosyaları arayüz üzerinde küçük resim olarak görüntülüyor. Burası aynı zamanda oynatma listesi işlevi görüyor ve dosyaları buradan çift tıklayıp açabiliyoruz. Oynatımı durdurduğumuzda ise yine buradan son açılan veya eklenen dosyalara erişebiliyorsunuz.

Sağ tıklayarak veya sürükleyip bırakarak dosya ekleyebilir, sağ tıklama menüsünden dosyaları silebilir, sık kullanılanlara ekleyebilir, oynatma listeleri oluşturup tersine veya rasgele seçenekleri ile oynatma biçimlerini değiştirebilirsiniz.


Programın arayüzünde en üstte ve ses/görüntü kontrolProgramlar.com menüsünde alt kısımda yer alan simgelere bir göz atalım. Bunlar sırasıyla Dosya, Altyazı, Oynatım, Oynatma listesi,Görünüm, Ayarlar ve Yardım seçenekleridir. Dosya kısmından dosya açma/kapama, ses ekleme/ kaldırma ve dosya türleri ile ilişkilendirme seçenekleri yer alıyor. Program SRT, SMI, SUB, JS, DKS, MPL, RT, SMIL ve SSA gibi altyazı biçimlerini destekliyor.

Altyazılar kısmında altyazı açma, kapama, yeniden yükleme, çeşitli altyazı efektleri, renk ve karakter, altyazının ekranın üzerindeki konumu gibi seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Oynatma kısmından çeşitli oynatma ayarları ve oynatma biçimleri gerçekleştirilebilir.

Görünüm menüsünden programın görünümü değiştirilebilir, ekran görüntüsü alınabilir, ekran boyutu ve yakınlaştırma özellikleri belirlenebilir; tam ekran ve değişik pencere modları belirlenebilir, istatistiklere bakılabilir, dil seçimi yapılabilir ve programın dış görünümü değiştirilebilir. "Skin" desteği bulunan programın arayüzünü sitesinden indireceğiniz birçok arayüz ile değiştirebiliyorsunuz.

Ayarlar sekmesinde hayli detaylı ince ayarlar yer alıyor. Renkler kısmından; ışık, renk, zıtlık gibi değişik renk ayarlamalarını yapabilir; ekolayzer kısmından öntanımlı seçenekler arasından Programlar.comseçim yapılabilir; görüntü ön işleme ayarları yapılabilir; görüntü süzgeçleri kısmından keskinlik, yumuşatma, ölçekleme, döndürme gibi ayarlar; ses süzgeçleri kısmından ise kanallar, bas, stereo vurgusu ve kanal ayarları yapılabilir. Burada yine, süper örnekleme ve çoklu örnekleme seçenekleri arasından seçimyapılabilir, bölme ve sıkıştırma kod çözücüleri belirlenebilir. Görüntü işleme ve Direct Show ayarları da buradan gerçekleşir. Ses kısmından hoparlör yapılandırması, ses derinliği ve ses yapılandırması ayarlanır.

Program çok detaylı ayarlara sahip. Dosya oynatımı gayet gelişmiş ve desteklenmeyen dosya türleri için gerekli kodekleri kendisi indirebiliyor. Arayüz üzerinde menüler çok küçük kalıyor ama bunu oynatma listesini programın ana penceresine yerleştirme özelliği ile kapatıyor. Gelişmiş ayarları ile tecrübeli kullanıcıların; dosya desteği, oynatım hızı ve sistem kaynaklarını zorlamadığı için de deneyimsiz kullanıcıların epey dikkatini çekecek bir program. Tabii tüm özelliklerini kullanabilmeniz için programı satın almanız gerekiyor.