40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
30.10.2012

Büyük bir heyecanla uzun süredir beklenen Adobe CS5 bugün huzurlarımızda olacak. Eğer siz de bizim kadar sabırsızlıkla beklediyseniz yeni özelliklerine ilk olarak birlikte bakalım ve soralım: Yeni ne var ?

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Bildiğiniz üzere CS (Creative Suite) Photoshop, Illustrator, Flash ve Dreamweaver temelli bir paket. Ekstraları olarak Video and Broadcast Tools, After Effect, Premiere Pro, ve aralarına yeni katılacak olan prototip uygulaması Flash Catalyst. CS5 kavramı ise tabi ki tüm bu yaratıcı serinin yeni özelliklerle süslenmiş güncel sürümüdür. CS5 demek iş dünyasına daha fazla odaklanmak, daha fazla dijital boyama, daha fazla fırça demek. Kısacası CS5 demek yeni özelliklerle teknolojinin son nimetlerine bir adım daha yaklaşmak demek.

Fazla uzatmadan 40 yeni özelliğe CS serisinin baş tacı Photoshop'la başlıyoruz....

Photoshop CS5: En yeni 5 özellik

1.Content-Aware Fill: Bir nesneyi kestiğinizde, Photoshop otomatik olarak dış çevreyi algılayarak ona göre doldurma yapabiliyor.

2.Puppet Warp: Bu özellik çok abartı gelebilir ama geliştirilmiş kukla özellikleri sayesinde fotoğraf elementlerine ince pozisyonlama ayarları yapılabilir.

3.Advance Digital Image Handling: Otomatik lens doğrulama ve hızlı lens sapmaları oluştuğunda, Camera Raw 6 yüksek ISO resimlerinde bile paraziti en aza indirir.

4.Selections: Photoshop'un nesne seçim araçları artık daha hızlı ve bir önceki sürümden daha ince hale getirilmiştir. Bu şekilde saçları adeta dalgalı bir şekilde bile ayırabilirsiniz.

5.Workflow enhancements: Mini Bridge daha önce tartışılmıştı fakat internet galeri seçenekleri ve ayarlanabilir çalışma seçenekleri gibi diğer özellikler son derece hızlandırılmıştır.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Flash Professional CS5: En yeni 5 özellik

1.Enhanced ActionScript Editor: Adobe, kod kütüphanelerine erişim sağlayarak tanımlanabilir classlar oluşturmaya olanak sağlamıştır. Ayrıca ipucu ve tamamlama özelliği eklenmiştir.

2.Spring For Bones: Ters kinematik sistemi hızlı bir şekilde oluşturmak ve nesnelere esneklik kazandırabilmek için sofistike animasyonlar eklenmiştir.

3.Text Engine: Zaten Flash'ın yazı motoru son derece gelişmiş ve teknolojinin sınırlarını zorlamış vaziyettedir. Fakat şimdi aralıkları da dahil olmak özere baskılı yazı, birleşik yazı özellikleri eklenmiştir.

4.Save XFL files: Bu yeni dosya formatı takım halinde iş yapanlar için tasarlanmıştır. Çoklu takım üyeleri aynı grafik üzerinden sıkıştırmaya ya da sıkıştırılmış dosyayı açmaya gerek duymadan çalışabilirler.

5.Code snippets: Code snippets özelliği, tasarımlarınızı hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz için, AS bloklarını ve standart özellikleri toplu halde kullanabilme imkanını sağlamıştır.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

After Effect CS5: En yeni 5 özellik

1.Roto Brush: Kare kare maskeleme yapmak yerine, After Effect ile birkaç fırça vuruşu yaparak hızlı bir şekilde nesneleri maskeleyebilir, rotoscoping tekniği kullaranak yaptığınız işleri temizleyebilirsiniz.

2.Auto-keyframe: Fazla tecrübeli olmayan kullanıcılar, bu özelliği akfit ettiklerinde otomatik bir biçimde nesneler ana kareye kaydedilir.

3.Direct-to-disc-camera support: After Effect bir dijital HD ready'dir. Aynı zamanda AVC Intra 50 ve 100 kodeklerini de destekler. RED kamera desteği de takviye edilmiştir.

4.Native 64-bit support: After Effect belleği çok sever, çünkü hafıza ne kadar yüksekse onun için daha büyük rahatlıklar sağlar. HD çalışmaları için son derece gerekli bir özellik.

5.Enhanced Photoshop support: After Effect artık Photoshop dosyalarını da çekebiliyor. İçerdiği özellikler sayesinde Repousse aracı gibi gelişmiş 3 boyutlu nesneler yaratılabiliyor.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Illustrator CS5: En yeni 5 özellik

1.Variable-width strokes: Bu özellik sayesinde artık uniform genişliğine ihtiyaç duymayacaksınız. Çeşitli vuruş özellikleri ve stratejik olarak konumlandırılmış genişlik noktaları ile işiniz son derece kolaylaşacak.

2.Arrowheads and dashes: Bu yeni özellik köşeleri özellikle de ok uçları ve çizgileri hizalayarak hata yapma riskini en aza indirmeyi sağlar.

3.Drawing in perspective: Bu yeni araç ayrıntılı sokak sahneleri ve görselleştirmeler için tasarlanmış olup çizim boyunca 1-, 2- veya 3- nokta perspektiflerini aktif hale getirir.

4.Enhanced artboards: Adobe çeşitli artboard fonksiyonlarını geliştirerek iş akışı içerisinde ince ayarlamalar yapabilmeyi sağlamıştır.

5.Anti-aliasing control for smaller screens: Adobe'un ekran tabanlı teknolojiler için eklediği efektli yazı düzenleme aracı sayesinde hizalamalar ve kontrol çok daha keskin hale getirilmiştir.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Dreamweaver CS5: En yeni 5 özellik

1.Simplified Site Set-up: Artık projelerinizi test etmek sandığınız kadar da zor değil. Başladığınız andan itibaren kendini server'a atar ve teste hazır hale getirir.

2.PHP code hinting: PHP özelliği sayesinde PHP kodlarınızı daha kolay takip edebilecek, ipucu alabilecek ve hatalarınızı görebileceksiniz.

3.Support for PHP-based content management systems: PHP tabanlı içerik yönetim sistemleri olan; Wordpress, Drupal, Joomla vb sistemlere erişebilir kolaylıkla değişiklik yapabilir veya yaptıklarınızı test edebilirsiniz.

4.Better CSS support: Daha fazla CSS şablonu ve daha güzel görsel CSS araçlarını içinde barındıran Dreamweaver CS5 ile artık internet sitesi tasarımlarınız çok daha kolaylaşacak.

5.Enhanced Subversion support: Dreamweaver artık açık kaynak kodlamayı da destekliyor. Hem de birlikte çalışma ve version kontrol özelliği sayesinde çok daha efektif bir şekilde çalışabilirsiniz.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Fireworks CS5: En yeni 5 özellik

1.Device Central integration: Adobe'un durmadan güncellenen ve büyüyen emülatör hizmetini kullanarak sürekli güncel tutabilir ve handsets listesindeki grafiklerinizin düzgün gözüktüğünden emin olabilirsiniz.

2.Enhanced Properties Panel: Artık nesne oranlarını kısıtlayabilir, boyamaları ve stroke ayarlarını özelliklerden düzenleyebilirsiniz.

3.Smooth gradients: Bunlar iki yeni özellikten oluşur. İlki boyamaları kolayca ters çevirebilme özelliği, diğeriyse boyamalarda renk değişimlerinde flu özelliği sağlamasıdır.

4.Work better with strokes: Properties panelinden, fırçaları düzenleyebilir, kendinize özel bir hale getirebilir veya yeniden yaratabilirsiniz.

5.FXG Export: Catalyst desteği sayesinde katmanları ve grafikleri koruyarak dışa aktarım yapabilirsiniz.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

InDesign CS5: En yeni 5 özellik

1.Track changes: Alt kısım için bir yazı özelliğidir. Tasarımcılar ve yazarlar sizin bu gizemli değişikliğinize çok şaşıracaklar

2.Background PDF export: 64-bitlik sistemlerde çoklu kullanımda baskıya hazır dosyaların devamını sağlar.

3.Layer panels: Bu özellik katmanlara dilediğiniz şekilde ulaşabilmenizi sağlar. Katmanlarda bulunan alt seviye nesneleri kilitleyebilir, açabilir, yazıları veya resimleri gizleyip görünmesini sağlayabilirsiniz.

4.Multiple page sizes: Ekstra bir çabaya gerek kalmadan program içi özelliği kullanarak dökümana gatefold ekleyebilirsiniz.

5.Flexible text: Yeni Split sütunlar ve Span sütunlar eklenmiştir. Hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5

Premiere Pro CS5: En yeni 5 özellik

1. Integration with Adobe Story: Adobe Premiere, Adobe kullanıcılarının script katkısında bulunduğu online Adobe Story ile entegredir.

2. Tapeless workflow enhancements: Premiere Pro, genişletilmiş direkt olarak disk formatları sayesinde Sony XDCAM HD50, Panasonic AVCCAM ve AVC-Intra'yı destekler. Ayrıca RED ve R3D dosyalarını da destekler.

3. Mercury Playback Engine: Doğal 64-bit desteği sayesinde ön izlemeler ve gerçek zamanlı daha çok oynatma yapabilirsiniz. Her ne kadar yüksek çözünürlükler de olursa olsun.

4. Open workflows: Sadece diğer NLE'lerle rekabet etmenin ötesinde; Adobe, Premier'in Avid ve Final Cut Pro gibi programların dayandığı bir üretim merkezi olmasını sağlamıştır.

5. Adobe Review integration: Yakında Premiere Pro projeleri teslim edilerek, yetenek yorumlama ile birlikte uzaktan izleme sağlanarak, internet için Premiere tabanlı bir video yapılmış olacak.

40 Yeni Özelliğiyle Adobe CS5