Seyahatte Verimliliğinizi Arttırmanın YollarıEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Doğru araçlar, yazılımlar ve ipuçlarını kullanarak seyahat sırasındaki verimliliğinizi arttırabilirsiniz. İşte size seyahatiniz esnasında verimliliğinizi arttırabilecek 10 yöntem:


Akıllı Telefonlar - Sony Ericsson P1i ve Nokia E61i


1. Kullanışlı bir akılı telefon taşıyın: Akıllı telefonları kullanarak seyahatiniz sırasında internete girebilir, elektronik postalarını kontrol edebilir ve insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Sony Ericsson P1i ve Nokia E61i gibi pek çok kullanışlı akıllı telefon modeli mevcut. Bu modellerin çoğu GPRS özelliği ile kablosuz ağlara bağlanabiliyor. Akıllı telefonlar belgelerinizi düzenlemenize, elektronik postalarınızı kontrol etmenize ve internette gezinmenize olanak verir.
Dizüstü Bilgisayar - HP Pavillion


2. Dizüstü Bilgisayar Taşıyın: Seyahat sırasında çok daha detaylı çalışmanız gerektiğinde akıllı telefonlar yetersiz kalabilir. Bir dizüstü bilgisayar edinmek bu sorunuzu çözebilir. Bugünlerde, dizüstü bilgisayarların fiyatlarındaki düşüş nedeniyle aşağı yukarı bir masaüstü fiyatına dizüstü bilgisayarlar bulmak mümkün.


3. Verileriniz Online Servislerde Saklayın: Verilerinizi çevrimiçi (online) saklamak ihtiyacınız olan verilere internet bağlantısı bulunan her noktada ulaşabilmenize olanak verir. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda dosyalarınızı kolaylıkla indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bugünlerde oldukça başarılı güvenlik sunan online veri depolama servislerinden ücretsiz faydalanmanız mümkün.


Google Docs4. Çeşitli Online Hizmetlerden Yararlanın: Google Docs, belgelerinizi çevrimiçi oluşturmak ve düzenlemek için kullanabileceğiniz en kullanışlı hizmetlerden biri. Ayrıca Zoho da benzer bir hizmet sunuyor. Her iki servis de html, doc ve PDF gibi biçimleri destekliyor.


5. Taşınabilir Uygulamalar: Popüler yazılımlarının pek çoğunun taşınabilir sürümleri mevcut. Bu sürümleri hiçbir yazılım yüklemesiyle uğraşmadan doğrudan USB ya da disk sürücüsünden çalıştırabilirsiniz.Hafıza Kartı - USB Bellek - Sandisk


6. Hafıza kartı ya da USB bellek taşıyın: Hafıza kartları ve USB bellekler ile dosyalarınız ve taşınabilir uygulamalarınız her an elinizin altında ve kullanımınıza hazır olur. Bugünlerde USB belleklerin hatta taşınabilir sabit disklerin fiyatları oldukça düştü. Bunlardan bir tane edinebilirsiniz.
GSM Modem Kart7. Modemkart kullanın: Cep telefonları internetten faydalanmanıza olanak verir, fakat çoğu zaman yeterli internet hızlarına ulaşamayabilirler. Böylesi durumlarda modemkartlar imdadınıza yetişebilir. Modemkartlar sayesinde GSM şebekesi üzerinden internete bağlanabilirsiniz.
8. Dizüstü bilgisayarlarınızın ve cep telefonlarınızın pil performansını arttırın: Dizüstü bilgisayarınızın ya da cep telefonunuzun enerji tasarrufu modlarını aktif hale getirerek daha uzun kullanım süreleri elde edebilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri size piliniz için güç yönetimi yazılımları sunuyor. Ekran parlaklığını düşürmek, bluetooth'u kapatmak ve USB aygıtlarınızı çıkarmak pilinizi daha uzun süre kullanabilmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden birkaçı. Ayrıca "Makaleler" bölümümüzde bu konu üzerine yazılmış daha ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.Ultra Taşınabilir Bilgisayar - Sony Vaio


9. Ultra taşınabilir PC (UMPC): UMCP'ler neredeyse bir dizüstü bilgisayarın tüm özelliklerini barındıran taşınabilirliği oldukça yüksek bilgisayarlardır. Şu an UMPC'lerin fiyatları el yakıyor diyebiliriz. UMPC'lerin avantajı mobil işletim sistemlerini kullanan akıllı telefonların aksine dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerini kullanmalarıdır.Çok foksiyonlu laptop Çantası

10. Kullanışlı bir taşıma çantası edinin: Kullanışlı bir taşıma çantası sayesinde bütün cihazlarınız bir arada olur ve onlara ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca CD'lerinizi, DVD'lerinizi, şarj cihazlarınızı, bluetooth aygıtlarınızı, kulaklıklarınızı, USB kablolarınızı ve benzer yardımcı gereçlerinizi de yanınıza almayı unutmayın. Bütün cihazlarınızın düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden de emin olun.