Vista uyumluluk skandalıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

Çoğunuz, Vista piyasaya çıkmadan önce, Microsoft'un bazı bilgisayarları, Vista uyumlu olarak onaylamaya karar verdiği zamanı hatırlıyordur. Bu hareket, satışları arttırmanın masum ve kolay bir yolu gibi göründü fakat gerçekte ne olduğu ise bambaşka bir konu.

Vista uyumluluk skandalıVista uyumluluğu fikri, aslında samimi bir fikirdi. Bu fikrin geliştirilme amacı, tüketicinin Windows Vista'nın son sürümü piyasaya çıktığında, bu sürümü rahatlıkla çalıştırabilecek bilgisayarları gönül rahatlığıyla almasını sağlamaktı. Bu fikir Microsoft için harikaydı, daha fazla PC satabilecekler (dolaylı yoldan işletim sistemleri ve yazılımları satışı da artacaktı) ve müşterilerinin, gönül rahatlığıyla yeni sürüme geçebileceklerini bilmesini sağlayacaktı.

Bu noktada araya Intel girdi. Intel, Microsoft'a açıklamada bulunarak, şirketin çip setlerinin büyük çoğunluğunun "Vista Uyumluluğu" gereksinimini karşılamadığını söyledi. Daha detaylı bir şekilde söylemek gerekirse, Microsoft Vista Uyumluluğun karşılanması için, WVDDM (Windows Vista Display Driver Model - Windows Vista Görüntü Sürücü Modeli) şartı koşuyordu. Intel'in bu noktada yaşadığı sıkıntı ise, Intel i915 çipsetlerinin WVDDM'yi desteklemiyor olmasıydı. Intel, bunun kendilerine milyarlarca dolarlık kayıp getireceğini ve büyük oranda pazar kayıplarına neden olacağını iddia etti.

Problemin altında yatan esas konu ise, AMD'nin WVDDM'ye hazır olmasıydı ve ürünlerini Intel'den daha hızlı bir şekilde satıcılara sunabilecek olmasıydı. Intel, WVDDM eğiliminin gerisinde kalarak satışlarında büyük oranda kayıp yaşayacaktı. Peki, bu durumda Microsoft ne yaptı? Bir e-posta yollayıp, Vista Uyumluluğu kriterini değiştirerek, bunun sadece bilgisayarlar üzerinde görünecek bir "etiket" olduğunu söyledi.

Microsoft daha da ileri giderek, Intel'i memnun etmek için, bu değişikliği yaptı ve iddia edildiğine göre bu gelişmelerden Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın haberi yoktu. Tahmin edeceğiniz üzere, bu değişiklik sadece AMD'yi değil aynı zamanda HP şirketini de çok kızdırdı. HP, ileride çıkaracağı laptopların Vista'yı destekleyebileceklerinden emin olmak için, büyük miktarda sermaye yatırımı yapmıştı. HP, yaptığı bu yatırımla, birçok tedarikçinin çekildiği pazarda büyük bir rekabet avantajına sahip olacaktı. Microsoft, Vista uyumluluğu gereksinimlerini düşürerek, tüm tedarikçilerin, laptoplarına Vista logolarını yapıştırabilmelerinin önünü açtı. HP, konuyla ilgili olarak Intel'e ve Microsoft'a birçok öfke dolu e-posta yolladı.

Intel'in kötü planlaması nedeniyle bu olayın yaşanması, utanç verici; Microsoft'un Intel'in gereksinimlerini karşılamak için Vista standartlarını düşürmesi ise çok daha kötü. Eğer doğru "Vista Uyumlu" donanımlar satılsaydı, Vista ile ilgili bu kadar kötü haber çıkar mıydı ve Vista bu kadar itibar kaybeder miydi? Dünya bunu belki hiçbir zaman bilemeyecek fakat bu sorunun arkasındanaçılmış bir dava, birilerinin bedel ödemesini sağlayabilir.