En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi



Güncelleme Zamanı
21.05.2014

Mail servisleri, günümüzde olmazsa olmaz iletişim araçlarının başını çekiyor. Peki bu servis sağlayıcılarının arasında en iyi hizmeti veren mail servisi hangisi?

Anlık haberleşme uygulamalarının haricinde e-mail atma kültürü, İnternet furyasının vazgeçilmez hizmetlerinden sadece bir tanesi. Telefondan sonra sıklıkla kullanılan mail hizmetlerini ücretsiz olarak kullanıcılara ulaştıran birkaç tane firma mevcut. Peki bunlardan hangisi sizlere en iyisini sunuyor?

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

1) Gmail

Google'ın ücretsiz mail hizmeti Gmail, ilk çıktığında peşinden milyonlarca İnternet kullanıcısını sürükledi. Çünkü o dönemlerde e-posta servisi sağlayıcıları 5 ila 10mb'lık posta kotalarına sahipken, Gmail bize tam tamına 1GB'lık bir mail alanı sunuyordu. Bu rakam adete sanal ortamda oluşturulan bir harddisk idi. İnsanlar mevcut mail adreslerini kapatarak Gmail'e doğru bir akım oluşturdular.

Google'ın bir dizi yeni hizmetlerini geliştiren Google Labs ekibinin ilerici politikası Gmail üzerinde de devam etti. Bugün Gmail ücretsiz mail hizmeti, kullanıcılarına tam tamına 7,5GB'lık bir mail alanı veriyor. Tamamıyla kişiselleştirilebilen bir panel, temalar ve çeşitli mail özellikleri de Gmail'de bulunmakta. Yönlendirme ve başka bir mail adresi üzerinden ileti gönderebilme özelliğine de sahip olan Gmail, postalar içerisinde arama yapmanıza da olanak sağlıyor. Ayrıca çeşitli Glabs, uygulamalarını da etkinleştirebildiğiniz Gmail, ücretsiz bir posta servisinden daha fazlasını veriyor. Bu gelişmiş özelliklerin yanında Türkçe dil desteği sayesinde listemizin ilk sırasına yerleşiyor.

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

2) Mail.com

Mail.com'u özel kılan özellik; çok fazla sayıda olan domain listesinden istediğiniz e-mail adreslerini oluşturabilmeniz. Bu tam olarak, domain yaratmak değil ancak çeşitli kategorilerden seçtiğiniz hazır domainler sayesinde kendinize en uygun olanını zaten buluyorsunuz. Kategoriler bir hayli fazla, çeşitler ise oldukça çok.

Bunun haricinde Mail.com, bilinen sade bir ücretsiz posta hizmeti. Üye olduğunuzda 4GB'lık bir alan sağlar. Geçmişte sunucu problemleri, reklam politikaları ve yavaşlıkları yüzünden oldukça eleştirilselerde, AOL ile yaptığı anlaşmadan sonra bir hayli kalkınan Mail.com, şu anda 15 milyondan fazla insana hizmet vermekte.

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

3. Windows Live (Hotmail ya da Outlook.com olarak da bilinir)

Microsoft'un Google'dan esinlenmesiyle MSN, Hotmail vesaire tüm hizmetlerini WindowsLive altında toplamaya başladı. Bunun sonucunda mail hizmeti artık Hotmail'den değil, WindowsLive'den veriliyor. Bu güzel reformdan sonra bir nebze olsun paçayı kurtarmış olan Microsoft tarafı, yine de eski gücüne kavuşamayacak gibi. Bir Gmail hizmeti düşünün ki, Glabs hizmetleri, tam sonuçlu mail'de arama seçenekleri ve kişiselleştirme gibi özellikler bulunmuyor. İşte WindowsLive'in mail hizmeti de böyle birşey. Gmail çıktıktan sonra büyük bir kan kaybına uğrayan Microsoft, WindowsLive kominitesini kurarak tüm iletişim ve sosyal haberleşme hizmetlerini tek çatıda topladı ancak eski gücüne bir daha hiç kavuşamadı. Bugün WindowsLive'in ücretsiz mail servisi 6GB'lık bir alan sağlıyor. Bu rakam kullanıcılara yetse de halen herkes Gmail hesabı açmaya devam ediyor.

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

4) Mynet

Yerli malı Mynet'i es geçmek olmaz. Mynet bugün ülkemizin temel mail servisi sağlayıcılarından bir tanesi. Mynet Mail, kendisini tam olarak geliştiremese de halen bazı kullanıcılar tarafından kullanılmakta.

Büyük bir çoğunluğu Mynet içerisindeki hizmetlerden yararlanmak için mail servisine üye olan kullanıcılardan oluşan bir posta servisi olmasına rağmen iletişim amaçlı kullanan kişilerin sayısı da bir hayli fazla. Mynet, mail servisini sıkı bir reformdan geçirmesi ve çoklu dil desteği özelliğini devreye sokması gerek.

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

5) Yahoo Mail

Gmail'in en büyük rakibi. Hotmail'in kapanmasından sonra kendisine en yakın rakibi Microsoft'u bir hayli geride bırakarak Google'ın Gmail'ine en yakın posta sunucusu olarak gösteriliyor.

Gerek özellikleriyle, gerekse sağladığı avantajlarla Yahoo Mail gerçekten de tercih edilebilir bir alternatif olmaktan çıkıyor, kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarıyor. Yahoo Mail, üyelikten sonra size yaklaşık 7GB'lık bir posta alanı sağlıyor. Gmail'in sadece Glabs özelliklerinden yoksun bir posta servisi ancak yine de kendi uygulamalarıyla kullanılmayı hakkeden bir diğer ücretsiz mail servisi.

En İyi 5 Ücretsiz Mail Servisi

İşte dünyada sıklıkla kullanılan mail servisleri ve genel özellikleri. Yurtdışında yapılan araştırmlara göre de Türkiye nüfusunun %55'i Gmail kullanıyor. Geriye kalan kısım ise WindowsLive, Yahoo Mail, Mynet Mail ve özel mail'ler olarak ayrılıyor. Mail.com, ülkemizde istatistik oluşturmayacak kadar az kullanılıyor. Bunun sebebi ise özel domain özelliğinin henüz keşfedilmemesi olarak gösteriliyor.