Her türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulamasıEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

Devrim niteliğindeki yenilikleri ile birlikte tasarımın öneminin altını çizmesi, kullanım kolaylığının ne derece önemli olduğu gibi konuların altını çizen iPhone'a hayran olmayan yok. Fakat iPhone'un kullanıcıları rahatsız eden bir özelliği var. O da diğer telefonlarda olduğu gibi, İnternet'ten indirdiğiniz programı keyfinize göre yüklemenizin mümkün olmaması. Hatta Apple ücretsiz iPhone yazılımı dağıtmamaları için üreticileri uyarıyor. Fakat yıkılmayın, hemen pes etmeyin. Programlar.com size ücretsiz iPhone yazılımlarının en şahanelerinden oluşan bir liste hazırladı.

iPhone ile çeşitli uygulamaların çalıştırılabildiğini ve hatta Sega tarafından yayımlanan Super Monkey Ball oyununun müthiş satış rakamlarına ulaştığını herkes biliyor. iPhone sahip olduğu yetenekler sayesinde hem eğlence, hem iletişim hem de profesyonel amaçlı birçok uygulamanın çalıştırılmasına müsaade ediyor. Fakat şöyle bir detay var; yeni nesil iPhone 3G yazılımlarının ücretsiz dağıtılmasına Apple pek sıcak bakmıyor. Hatta yazılımcıları, iPhone için geliştirdikleri programları ücretsiz dağıtmaları konusunda uyarıyor ve bu yazılımları yeni açılan Appstore ve iTunes siteleri üzerinden satmaya davet ediyor. Yine de iPhone kullanıcıları için ücretsiz yazılım geliştiren bazı üreticiler var. Aşağıda sizin için seçtiğimiz 17 ücretsiz iPhone uygulamasını bulabilirsiniz.

Not: Bu uygulamaların tamamı 2.0 yazılımı yüklü ilk jenerasyon iPhone ile test edildi.

AirMe ve Exposure

Her türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulamasıAirMe ve Exposure, iPhone için yazılmış sayılı Flickr arayüzlerinden en gözde olanları. iPhone'unuza bu programları yükleyerek Flickr hesabınıza resim gönderebilirsiniz. Sonuçlar oldukça etkileyici. AirMe, iPhone ile çektiğiniz fotoğraflarınıza etiket de ekleyip direkt olarak Flickr sayfanıza yükleme işini süratle yerine getiriyor. Exposure ise AirMe'yi tamamlayan bir program. O da Flickr'daki fotoğraf setlerinizi görüntülemenizi sağlıyor. Ve isterseniz bulunduğunuz bölgeyi otomatik olarak algılayıp o bölge ile ilgili fotoğrafları gösteriyor. Programlar test sırasında nadiren hata verdi ki bu durumla zaten birçok programda karşılaşıyoruz.


AOL Instant Messenger (AIM)

Sonunda iPhone için bir chat uygulaması yapıldı. iPhone AIM Client, AOL Instant Messenger'daki arkadaş listenize otomatik olarak ulaşıyor, ayrıca aynı AOL Messenger'da olduğunu gibi durumunuzu (meşgul, dışarıda gibi) seçebiliyor ve arkadaşlarınızla chat yapabiliyorsunuz. Peki, Yahoo Messenger, MSN gibi programların veya Trillian, Meebo gibi multiprotokol uygulamaların iPhone sürümü çıkacak mı? Bunu ancak umut edebiliyoruz. Şimdilik elimizdekinin en iyisi bu.AOL Radio

iPhone için hazırlanan AOL Radio uygulaması ile 350'den fazla İnternet radyosu dinlenebiliyor. EDGE hızlarında gayet iyi çalışan AOL Radio, MP3 dinlemekten sıkılanlar ve yolculuklar sırasında eğlenceli bir şeyler dinlemek isteyenler için iyi bir alternatif.


Eventful

Eventful oldukça yetenekli bir ajanda/organizer uygulaması. Programla angarya işlerinizi planlayıp takip edebileceğiniz gibi, konserler, maçlar, randevular gibi unutabileceğiniz olayları kaydedip alarm kurarak, zamanı geldiğinde telefonunuzun sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.


Evernote

iPhone ile oluşturduğunuz tüm fotoğrafları, ses kayıtlarını ve notları merkezi tek bir yerden yönetmek ister miydiniz? Evernote, tüm doküman ve medya dosyalarınızı her yerden erişebileceğiniz bir Web alanına kaydediyor. Eğer iPhone'unuz ile çok sayıda not tutuyor veya sık sık fotoğraf çekiyorsanız Evernote mutlaka sahip olmanız gereken bir uygulama. Evernote ile kaydettiğiniz her şeye Web tarayıcısı olan herhangi bir platformla, istediğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.


Facebook

Her türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulamasıÜcretsiz Facebook uygulaması Chat entegrasyonu dışında çok da faydalı özellikler sunmuyor. Facebook kullanıcılarıbu uygulamayı, arkadaş listesinde arama yapmak ve entegre Chat özelliği için indirebilirler. iPhone Facebook uygulaması, arkadaşlarınızın profil sayfalarının özet bir versiyonunu gösterebiliyor yani Safari ile Facebook'ta dolaşmak daha rahat. Yine de temiz görünümü, arama özelliği ve iPhone safari'de mümkün olmayan chat özelliği için kullanılabilir.


iPintHer türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulaması

iPint tamamen saçma, fakat mutlaka arada bir kullanmak veya birilerine göstermek isteyeceğiniz bir oyun. iPhone'un ivmeölçerlerini kullanarak tam bir bira bardağı simülasyonu sağlıyor. iPhone'unuz içi dolu bir bira bardağına dönüşüyor, köpüklü biranız şıkır şıkır sallanıyor, siz içiyormuş gibi yaptıkça da doğru orantılı azalıyor. iPint ile canı bira çeken bir arkadaşınıza anında (sanal) bira ısmarlayabilirsiniz.
Last.fm

Last.fm iPhone uygulaması Last.fm hesabı olan ve dinlediği müziklerin veya arkadaşlarının hangi müzikleri/grupları dinlediğinin izini sürmek isteyen kişilerin mutlaka sahip olması gereken bir uygulama. Program ayrıcaiPod Touch ve iPhone ile dinlediğiniz müziklerin listesini Last.fm kullanıcı sayfanıza gönderiyor ve size önerilen şarkıları iPhone'unuz ile İnternet üzerinden dinleyebiliyorsunuz.


Her türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulaması

MixMeister Scratch

MixMeister Scratch iPhone'un dokunmatik ekran özelliğini en iyi kullanan uygulamalardan biri. Program audio sample'ları kullanarak DJ'lik yapabileceğiniz bir turntablesimülasyonu. Programı bir şarkı dinlerken çalıştırıp o şarkının üzerinde kendi kaydırmalarınızı yaparak DJ'lik maharetlerini gösterebiliyorsunuz. Hele hele iki adet iPhone satın aldıysanız (veya bir arkadaşınızdan iPhone'unu ödünç alabilriseniz) "beat juggling"deki ustalığınızı cümle aleme gösterebilirsiniz. Pek de havalı olur.

Pandora

Pandora iPhone uygulaması, ücretsiz Pandora müzik Web sitesine iPhone'ununuz ile ulaşmanızı sağlıyor ve iTunes Music Store'a bağımlı kalmak istemeyenler için iyi bir alternatif sunuyor. Sadece sanatçı/grup ismini yazmanız yeterli. Uygulama dinleyebileceğiniz şarkıların bir listesini getiriyor ve hemen dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca dinleme verilerini Facebook profilinize de otomatik olarak gönderebilen Pandora, birçok çevrimiçi radyo istasyonu da barındırıyor. Lakin şimdilik sadece Amerika'da yaşayan kullanıcılara hizmet veriyor.

Remote

iPhone'unuza uzaktan kumanda yetenekleri kazandıran Remote, Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla iTunes kütüphanenizi, MacBook veya Apple TV'nizi kontrol etmenizi sağlıyor. Yapmanız gereken sadece iTunes Aygıtlar listesine iPhone'u seçmek, dört basamaklı kodu iPhone'unuza girmek ve dokunmatik ekranı olan kumandanızı kullanmaya başlamak.

SportTap

Uluslararası futbol, araba yarışları, NBA, NFL, MLB, PGA, tenis ve diğer spor sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız SportsTap tam size göre. Sade ve kullanışlı sezgisel arayüzü ile karşılaşma sonuçlarını parmaklarınızın ucuna getiren SportTap oldukça hızlı.

TwitterrificHer türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulaması

Eğer bir Twitter üyesiyseniz ve Twitter'i sık kullanıyorsanız, arkadaş listenizi sıralamak, yönetmek ve yaptıklarından haberdar olmak için kullanabileceğiniz Twitterrific indirmeniz gereken ilk uygulamalardan biri. Dizaynı oldukça güzel, arayüzü son derece kullanışlı. Twitter mesajsayfanızı otomatik olarak yenileyen program tek dokunuşla arkadaşlarınıza cevap verme ve tüm Twitter hesaplarınızı tek sayfadan yönetme özellikleri de sunuyor. Program testler sırasında birkaç kez çakıldı ama Twitter sitesinde görünen balinayı göremedik.

Urbanspoon

Yenilikçi bir uygulama olan Urbanspoon bulunduğunuz yere bağlı olarak size restoran alternatifleri sunuyor ama bunu da oldukça eğlenceli bir hale dönüştürüyor. Programı açıyor ve iPhone'unuzu sallıyorsunuz, program da size veri tabanındaki restoranları kumar makinesinde olduğu gibi çeviriyor, döndürüyor ve şansınıza bir tanesini seçiyor. İsterseniz belirli parametreler girerek (fiyat, mutfak, kalite gibi) şansınızı deneyebiliyor veya hiç uğraşmadan listeden seçmek isterseniz, girdiğiniz parametrelere göre restoranları listeleyip adres tariflerini alabiliyorsunuz.

iFob

Her türlü ihtiyaca uygun 16 Ücretsiz iPhone uygulamasıiFob muhtemelen iPhone'un en güzel uygulamalarından biri. Hele ki utangaç ve yabancılarla tanışmak konusunda çekingen olan kişiler için. iFob'u kurduktan sonra, sizi göreceklere ufak bir selam da gönderebileceğiniz profil bilgilerinizi giriyorsunuz. iPhone'un sahip olduğu servisler sayesinde bu programı kullanan birileri yakınınızda olduğunda iPhone'unuz onların profillerini size gösteriyor. Profili üzerinden beğendiğiniz kişilerle isterseniz mesajlaşabiliyor veya biraz tanımaya çalışıp kafanıza eserse "tarzım değil, işim olmaz" diyerek geçebiliyorsunuz. Sürekli geliştirilen iFob muhtemelen iPhone için en büyük sosyal-ağ araçlarından biri olmaya aday.

Midomi

Bir düşünün, iPhone'unuza bir şarkı söylüyor veya ıslıkla çalıyorsunuz o da size o şarkının/melodinin adını buluyor. Şarkıların melodilerini bilip de adlarını hatırlayamayan insanlardan biriyseniz bu program sizi ihya edecek gibi görünüyor. Lakin ücretsiz Midomi uygulaması bunu yapabildiğini iddia etmesine rağmen aslında pek de iyi çalışmıyor. Direkt iPhone'unuza söylüyor veya ıslık çalıyorsunuz veya aleti şarkının çaldığı hoparlöre tutuyorsunuz ya da hiç olmadı uygulamanın dinlediğiniz şarkıyı bulabilmesi içinşarkının sözlerinin bir bölümünü de yazıyorsunuz. Yaptığımız testlerde aramalar sonucunda sadece arama terimlerine uyan şarkı adları (şarkı sözleri değil) geldi ve sayısız şarkı söyleme, ıslıkla çalma veya hoparlöre tutma girişimi pek fazla doğru sonuç vermedi -- ki Scorpions'tan "Winds of Change" ve Otis Redding'den "Sitting on the Dock of the Bay" gibi melodisi kolay şarkıları bile denedik. Sonuçta Midomi, fikir olarak 5 yıldız alırken, fikri uygulama açısından en fazla 2 yıldızda kalıyor.