Gartner ITxpo 2008: En iyi 10 IT ürünüEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.09.2009

100'ün üstünde IT üreticisi, 13-16 Ekim tarihleri arasında, Amerika'nın Orlando eyaletinde bulunan Gartner Sempozyumu'nda gerçekleştirilen 2008 ITxpo'da basit satış tanıtımları gerçekleştirdiler. Biz de bu fuardan edindiğimiz incelemelerle en önemli 10 IT ürünü listesini hazırladık.

Gartner Sempozyumu ITxpo, IT karar mercilerine verdiği önem nedeniyle, Gartner'ın popüler fikirleri sayesinde ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer ve Cisco CEO'su John Chambers gibi en üst düzey teknoloji yöneticilerinin açılış konuşmalarının yardımıyla, IT sektöründeki en büyük ve en itibarlı ticari fuarlardan biri haline geldi.

İşletmeler ve IT departmanları tarafından büyük ilgi görecek en büyük potansiyelli IT çözümlerini bulmak için bu gösterideki her üreticinin gösteriye getirmiş oldukları ürünleri inceledik. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde piyasaya çıkan ya da önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkması planlanan ürünlere özel bir önem verdik. Birkaç özel durumda, en ilginç ürünler piyasaya yeni çıkmış ya da çıkacak ürünler değildi fakat bu ürünler bizim için yeniydi ve sektörde çok iyi bilinmiyordu.

1. Qualcomm Gobi

Gobi WANQualcomm'un global mobil İnternet çözümü, kullanıcılara tek bir cihazdan birçok hücresel taşıyıcıya erişme imkanı tanıyor. Yerleşik Gobi WWAN çipi (resimde görülen) EV-DO, HSDPA/HSUPA ve GSM/GPRS/EDGE hücresel ağları destekliyor. Ayrıca GPS işlevselliği de sağlıyor. Fuarda HP, Gobi destekleyen dizüstü bilgisayarlarından birini tanıtmış olmasına rağmen, Gobi çipleri birçok farklı üreticiden edinilebiliyor. Bu üreticiler arasında Dell, Acer, Lenovo, Panasonic ve daha birçok marka bulunuyor.

Gobi çiplerini kullanan dizüstü bilgisayarlar, özellikle uluslararası anlamda çok seyahat eden kişiler için gerçek bir rahatlık olacak ve IT'lerin yayılmasını daha kolaylaştıracak. Çünkü yönetilmesi gereken herhangi bir kart yok ve aynı dizüstü bilgisayar SKU'su (stock keeping unit- ürün çeşit sayısı) hangi 3G hücreseli taşıyıcısını kullanırlarsa kullansın çok seyahat eden tüm çalışanlara yararlı olacak gibi görünüyor.

LANDesk Asset Lifecycle Manager

2. LANDesk Asset LifecycleManager

LANDesk, uzun süredir müşterilerine popüler bir ağ yönetim araçları paketi sunuyor. 2008 ITxpo'da LANDesk bu paketlerin en yenisi olan Asset Lifecycle Manager'ı görücüye çıkardı. Bu, satın almadan atılana kadar, şirketteki tüm ömürleri boyunca donanım varlıklarının takibini, bakımını, güncellemesini ve atamasını yapmaya yarayan bir araç. Düzenleyici uyumunu yönetmek için önemli bir takip mekanizması olan bu araç, IT departmanlarının lisanslar üzerinde daha etkin olmasına, doğru insanlara doğru bilgiler ulaştırmasına, ekipmanlar ve bileşenler için hata eğilimlerinin önceden tanımlanmasına yardımcı olabilir.

LANDesk

BlackBerry Bold

3. BlackBerry Bold

The Research in Motion standı, fuardaki en popüler noktalardan biriydi. 2008 yılının sonundan önce Verizon Wireless ve Vodafone tarafından piyasaya çıkarılması beklenen, Reasearch In Motion'ın ilk dokunmatik ekranlı cihazı olan Blackberry Storm'un prototipini görmek için katılımcılar bu stantta toplandı. Storm'dan çok etkilenmedik - son ürünün daha hızlı ve daha hassas olacağını umalım - ama bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenen bir başka yeni BlackBerry, "Bold"tan çok etkilendik.

BlackBerry Bold

Bold'un harika bir renkli ekranı, mevcut modellerden iki kat daha hızlı bir işlemcisi, kablosuz GPS'i, ve dört bantlı 3G hücresel radyosu bulunuyor. Ayrıca, temelinde yatan yazılım klasik BlackBerry işletim sistemi olmasına rağmen, çok hoş, yeni bir arayüze de sahip. Bu, kesinlikle çok güzel bir şey. Storm, iyi bir iş telefonu hissi vermezken Bold, harika bir iş telefonu - şirketin şu andaki en iyi akıllı telefonu BlackBerry Curve'ün gelişmiş ve özellikleri geliştirilmiş hali- hissi veriyor. Anlaşıldığıkadarıyla,Reasearch in Motion ve AT&T, Bold'u piyasaya çıkarmadan önce birkaç hatayı ortadan kaldırmak için çalışıyorlar fakat bu hataları da giderdiklerinden sonra, en uç şirket kullanıcılarının BlackBerry'yi tercih edeceklerini tahmin ediyoruz.

ASG MetaCMDB

4. ASG MetaCMDB

Kurumsal teknolojilerin şu ana kadar geldiği noktada, veriyi toplamak çok kolay fakat bu veriyi, hızlı ve güvenilir kararlar almayı sağlayacak yararlı tablolara ve panolara hızlı bir şekilde dönüştürmek zor. Çok sıklıkla, ortalama bir profesyonel, işlerini en üst düzeyde yapmak için gerekli olan raporları ve tabloları elde etmede zor anlar yaşıyor. IT profesyonelleri için, ASG Yazılım, bir Yapılandırma Yönetimi Veri Tabanı (Configuration Management Database) - bir ITIL bileşeni- olan MetaCMDB adında bir çözüm üretti. MetaCMDB, birçok farklı sistemlerden veriyi alıyor, en önemli veri noktalarından tanımlayıcı veriyi topluyor ve daha sonra IT ve iş profesyonellerinin hızlı bir şekilde analiz etmek için kullanabilecekleri tablolarda görüntülüyor.

MetaCMDB

Bu ürün, şirket sistemlerinde ve farklı kaynaklardaki verileri hızlı ve etkili bir şekilde taradığı için ve ortalama profesyonellere bu veriden raporlar hazırlamayı kolay hale getirerek IT uyarılarını ve karar almayı harekete geçirdiğinden dolayı gerçekten dikkat çekiyor.

Motorola TEAM VoWLAN

5. Motorola TEAM VoWLAN

TEAM VoWLANMotorola, kablosuz iş iletişiminde özellikle dışarıda, klasik bir güç merkezi haline geldi. Şirket ayrıca, telefon makinesiüretimi işinde uzun süredir sağlam bir konuma sahip. Ve Motorola, bu iki gücü birleştirerek VoWLAN çözümünü şirketlerin kullanımına sunuyor. Geçtiğimiz birkaç yılda Motorola, güvenilir bir kablosuz yerel ağ (WLAN) sağlayıcısı olarak, önemli bir ilerleme kaydetti. VoWLAN seçeneği sayesinde Motorola, masa başı telefonların bağlantılarını kopararak masa başı telefonları, PBX telefonu, bas konuş, PIM (e-posta, takvim ve telefon rehberi), metin mesajı, İnternet erişimi ve bir dizi işletme uygulaması özellikleri içeren, etkili ve ileri derecede taşınabilir ofis iletişim cihazına dönüştürüyor. Üstelik bu fonksiyonu, işletme yerleşkesinin dışına taşımak isteyenler için Motorola, aynı işlevi Moto Q gibi Windows Mobile telefonlarına da uyarlamaya hazır.


Dell Latitude E-serisi Dizüstü Bilgisayarları

6. Dell Latitude E-serisi Dizüstü Bilgisayarları

Dell, son dönemde birinci sınıf, yeni E-serisi dizüstü bilgisayarları piyasaya çıkardı. Çok hafif olan E4300 ve E4200, ağırlık konusunda endişeleri olan ve çok seyahat eden işletme çalışanları için tasarlandı. E5400 ve E5500, nispeten daha ağır olan, seyahatlerde sık sık yanınıza alamayacağınız fakat ofise getirip götürebileceğiniz ve ofisinizdeki masaüstü bilgisayarın yerlerini alacak dizüstü bilgisayarlar.

Dell Latitude

E-serisinin en öne çıkan modeli ise E6400. Dell, bu modelin 19 saatlik pil ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca daha sert koşullara dayanıklı olan E6400 ATG ve E6500 modelleri de serinin diğer dizüstü bilgisayarlarından. Toparlamak gerekirse, Dell'in yeni E-serisi çizgisinde gördüklerimizi beğendik. Dell olmaları nedeniyle bu bilgisayarlar ileri derecede yapılandırılabilir ve özelleştirilebilir bir niteliğe sahip ve bizim denediğimiz modeller de gerçekten çok sağlamdı. Belki de ThinkPad çizgisinin artık yeni bir rakibi var.

HP Performance-Optimized Data Center

7. HP Performance-Optimized Data Center (POD)

Fuardaki kesinlikle en kalabalık standa sahip olan Hewlett-Peckard POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi- Performance-Optimized Data Center), bütün bir veri merkezini standart bir 12 metre uzunluğundaki bir gemi konteynırında sergiledi. HP, POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi), yeni bir mağaza açmadan kapasite artışı yapmak isteyen şirketler ya da yeni tesislerinin yapılışını beklerken ek kapasite artışı sağlamak isteyen işletmeler için tasarlanmış.

Rack arkasındaki kablolar

IT elemanları rafların arkasındaki kabloları kontrol ediyorlar.

POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi), mikro işlemci şasisi, güç dağıtımı, soğutma ve yangın tespit etme sistemleriyle yapılandırılmış olarak geliyor. Müşteriler, bu birimi HP ya da üçüncü parti sunucularla doldurabilirler. POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi), 3,500 işlem ağı veya 12,000 LFF sabit disk sunuyor. POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi)'ne yapılan, rehberli turdan sonra, HP'nin böylesine büyük ve çok miktardaki işlem gücünü bu kadar küçük bir alana sığdırabilme becerisi gerçekten çok etkileyici. Birimin fiyatı da aynı şekilde etkileyici... Herhangi bi IT ekipmanı olmadan POD (Performansı Optimize Edilmiş Veri Merkezi), size 1.2 milyon dolara mal oluyor.

AcceleNet WAN (Geniş Alan Ağı) hızlandırması

8. AcceleNet WAN (Geniş Alan Ağı) hızlandırması

Daha önce WAN (Geniş Alan Ağı)'dan (bazen de WAN ön belleğe alma şeklinde ifade ediliyor) ve bu kategorideki sektörün lideri olan Riverbed'den bahsetmiştik. Riverbed'in halen mükemmel bir çözüm - özellikle de merkez ile şubelerin WAN'ları (Geniş Alan Ağları) arasındaki aktarımları hızlandırmak için. Ancak, ITxpo 2008'de, WAN (Geniş Alan Ağı) bağlantılarını bir yazılımla değil, bir araçla yapan ve küçük işletme vehareketli çalışanlara bir çözüm sunan, AcceleNet adlı bir başka WAN (Geniş Alan Ağı) Hızlandırma üreticisi daha var. Bazı durumlarda, AcceleNet, diğer WAN (Geniş Alan Ağı) hızlandırma ürünlerinin, bazı uydu ağları gibi, yardım edemediği bağlantıları da hızlandırıyor. Aşağıdaki tabloda, kullanıcıların bekleyebileceği hız artışları görülüyor.

AcceleNET WAN

Google G1

9. Google G1 Akıllı Telefon

BlackBerry Storm'dan sonra, kalabalık tarafından en çok ilgi gören akıllı telefon Google G1'di. Google G1, fuarda G1 donanımını yapan HTC tarafından sergileniyordu. Şunu hemen söyleyelim, donanımdan etkilenmedik. G1, kullanışlı olabilir fakat kesinlikle iPhone ya da hatta Storm kadar şık ya da hoş görünümlü değil. Öte yandan yazılımı ise, mükemmel. Bu akıllı telefon, çok hızlı bir işlem kapasitesine sahip ve kesinlikle kullanıcı dostu.

Fakat Storm'da olduğu gibi G1'i de, herhangi bir Exchange eş zamanlaması sunmadığından bir iş telefonu olarak görmek zor. G1, sadece Google Apps (Google uygulamalarıyla) uyumlu. Fakat şu da bir gerçek ki, geçtiğimiz günlerde Washington'ın iş gücünü Microsoft Office'ten Google Apps'e geçirerek lisanslardan yılda yaklaşık 3,5 milyon dolarlık tasarruf yapacağı da açıklandı. Bu yüzden Google Apps (Google Uygulamaları) pazarda artı yönde ivme kazanmaya başladı. G1, bu tür geçişlerde bir yardımcı olarak düşünülebileceğinden kesinlikle küçük işletmeler için uygun bir çözüm olarak görülme ihtimali var.

Google G1 Akıllı Telefon

Panasonic Toughbook U1

10. Panasonic Toughbook U1

Toughbook U1, fuarda yoğun ilgi gören ürünlerden biriydi, özellikle de Panasonic temsilcilerinin Toughbook U1'i yere atmaları fuara gelenlerin ilgisini daha da çok çekti. Toughbook U1, Windows Vista Business (XP'ye geri dönme seçeneğiyle birlikte) işletim sistemine sahip, zor koşullara dayanıklı, çok hareketli bir bilgisayar. Bu cihazda 1.33 GHz'lik Intel Atom Z520 işlemcisi, 5.6 inçlik bir LED aydınlatmalı dokunmatik ekran, takılıp çıkarılabilir 16 GB'lık ya da 32 GB'lık yarı iletken bir sürücü, arkadan aydınlatmalı bir QWERTY klavye ve yerleşik, kablosuz 802.11 a/b/g/draft-n uyumu bulunuyor.

Panasonic Toughbook U1

Bu birimde, parmak izi ve barkot tarayıcı, çift LED ışıklı 2 megapiksel kamera, GPS ve 3G mobil geniş bant bağlantısı gibi bir çok entegre seçeneğe de sahip olabilirsiniz. Dayanıklı bir kasada birleştirilmiş buözelliklere, ne yazık ki ucuz bir fiyata sahip olamıyorsunuz. Birimin fiyatı yaklaşık 2,200 dolardan başlıyor ve eklediğiniz seçeneğe bağlı olarak bu fiyat artıyor.