Advanced System Protector Personal Edition 2.0.323.1836Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Advanced System Protector Personal Edition; başlangıç programları, çerezler, Kayıt Defteri ve sistem dosyaları gibi sisteminizdeki kritik noktaları kötü niyetli yazılımlara karşı tarayan bir güvenlik programı. Program; geniş ve sürekli güncellenen veri tabanı sayesinde sisteminize sızmış olan casus yazılım, reklam yazılımı, keylogger, Truva atı, veri çalma programı, zararlı tarayıcı eklentisi, solucan ve gözetleme programı gibi tehditleri algılayıp sisteminizden kaldırabiliyor.

Advanced System Protector Personal EditionAdvanced System Protector Personal Edition yalnızca iki adımda yüklenip kullanılabilir duruma geliyor. Program, açıldıktan sonra otomatik olarak güncelleştirme denetimi yapıyor ve yeni güncelleştirmeler bulması durumunda bunları yüklemeyi isteyip istemediğinizi soruyor. Veri tabanı güncelleştirmesi sonrası bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebiliyor.

Program, düzenli ve anlaşılır bir kullanıcı ara yüzüne sahip. Bu ara yüzün üst kısmında bulunan sekmeler yardımı ile programın özelliklerine kolayca ulaşılabiliyor.

Advanced System Protector Personal EditionKullanımı da oldukça kolay olan Advanced System Protector Personal Edition, programın açılış ekranı olan Scan Status (Tarama Durumu) ekranında bulunan yeşil renkli Start Scan Now (Taramayı Şimdi Başlat) düğmesi ile hızlıca tarama yapabilmenize olanak veriyor. Bu düğmenin altında bulunan Quick Scan (Hızlı Tarama), Deep Scan (Derinlemesine Tarama) ve Custom Scan (Özel Tarama) seçeneklerinden istediğinizi seçerek programın gerçekleştireceği taramanın düzeyini belirleyebiliyorsunuz.

Advanced System Protector Personal Edition, 3 farklı tarama seçeneği sunuyor. Bunlardan ilki sisteminizin kritik noktalarını hızlı bir şekilde tarayan Quick Scan. Sistem özelliklerinize göre birkaç dakika süren bu tarama, sisteminize sızmış olan ve yeterince zeki olmayan tehditleri algılayabiliyor. Diğer tarama seçeneği ise derinlemesine tarama yaparak sisteminizdeki çok daha akıllı olan kötü niyetli yazılımları bulup ortaya çıkarabilen Deep Scan. Son tarama seçeneği olan Custom Scan ise sizehangiöğelerintaranacağını seçebilme olanağı sunuyor. Bu seçenek sayesinde çerezler, bellek, Kayıt Defteri öğelerinin yanı sıra sabit diskinizde bulunan klasörlerden istediklerinizi seçip tarayabiliyorsunuz.

Advanced System Protector Personal EditionSeçtiğiniz tarama tamamlandıktan sonra tarama sonuçları Quarantine (Karantina) sekmesindeki Scan Result (Tarama Sonucu) ekranında görüntüleniyor. Advanced System Protector Personal Edition, bu ekranda sisteminizde bulduğu tehditleri detaylı olarak listeliyor ve bu tehditlerin karantinaya alınmasına olanak veriyor. Scan Result ekranında bulunan Clean Selected (Seçili Olanı Temizle) düğmesine tıkladığınızda programın bulduğu tehditlerden işaretledikleriniz karantinaya alınıyor. Bu işlem sırasında herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı Create Restore Point (Sistem Geri YüklemNoktası Oluştur) düğmesini işaretleyerek güvenli bir sistem geri yükleme noktası oluşturabilme seçeneği de sahipsiniz.

Advanced System Protector Personal EditionKarantinaya alınan tehditleri yine Quarantine sekmesinde bulunan Quarantine List (Karantina Listesi) ekranında görebiliyorsunuz. Burada listelenen öğeleri; Un-Quarantine (Karantinadan Çıkar) düğmesi ile karantina dışına taşıyabilir ya da Remove Threat (Tehdidi Sil) düğmesi ile sisteminizden tamamen silebilirsiniz.


Advanced System Protector Personal EditionQuarantine sekmesindeki üçüncü seçenek olan Logs (Kayıtlar) ekranı, Advanced System Protector Personal Edition programının gerçekleştirdiği taramalar ve bu taramalar sonrasındaki karantinaya alma veya göz ardı etme işlemlerinin kayıtlarını listeler. Ayrıca bu işlem kayıtlarını, Open Log (Kaydı Aç) düğmesi ile ayrıntılı şekilde görüntüleyebileceğiniz gibi Export Log (Kaydı Dışarı Aktar) düğmesi sayesinde kolaylıkla HTM ya da HTML biçiminde dışa aktarabilirsiniz.

Quarantine sekmesinin son üyesi olan Ignore List (Görmezden Gelinenler Listesi) ekranı, tarama sonrası algılanan tehditlere sağ tıklandığında açılan menüden Add To Ignore List (Görmezden Gelinenler Listesine Ekle) öğesi seçilerek temizlik işlemi dışı tutulan öğeleri listeler.

Advanced System Protector Personal EditionAdvanced System Protector Personal Edition'ın Shield (Kalkan) sekmesi aslında programın "Pro" sürümünde bulunan yerleşik koruma özelliklerini içeriyor. İnternet Kalkanı, Kayıt Defteri Kalkanı, İşlemler Kalkanı, Windows Kalkanı, Başlangıç Kalkanı, IE Gizliliği Kalkanı ve Tarayıcı Kalkanı gibi yerleşik koruma mekanizmalarını kullanabilmek ve zararlı eylemleri engelleyebilmek için ücretli olan bu sürümü edinmeniz gerekiyor. Shield sekmesinde herhangi bir işlem gerçekleştirmeye çalıştığınızda ya da bilgisayar kullanımız sırasında kötü niyetli bir yazılımı çalıştırdığınızda programın "Pro" sürüm uyarısı görüntüleniyor.29.95dolarlık bir ücretkarşılığında bu sürüme geçebiliyor ve programın yerleşik koruma işlevini kullanabiliyorsunuz.

Settings (Ayarlar), programın son sekmesi. Bu sekmedeki Scheduler (Programlayıcı), Scan Settings (Tarama Ayarları), Quarantine (Karantina), Active Protection (Aktif Koruma) ve Exclusion List (İstisna Listesi) ekranları aracılığıyla programın ayalarını yapılandırabiliyorsunuz.

Advanced System Protector Personal EditionScheduler ekranındaki denetimleri düzenleyerek programın belirlenen gün ve saatte günlük, bir kereliğine veya haftalık otomatik taramalar gerçekleştirebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Scan Settings ekranındaki seçenekleri düzenleyerek programın Windows açılışında çalışmasını veya çalışmamasını, Advanced System Protector tarafından tanımlanmamış yazılımlar ile ilgili uyarı vermesini veya vermemesini, açılışta güncelleştirmeleri otomatik olarak denetlemesini veya denetlememesini, açılışta otomatik taramalar gerçekleştirmesini veya gerçekleştirmemesini ve derinlemesine taramada arşiv dosyalarını taramasını veya taramamasını sağlayabiliyorsunuz. Quarantine ekranında karantinaya alınan öğelerin kaç gün sonra otomatik olarak silineceğini belirleyebiliyor ya da otomatik silme işlemini durdurabiliyorsunuz. Active Protection ekranı, programının tehditlere karşı hangi düzeyde duyarlılık göstereceğini belirleyebileceğiniz iki seçenek barındırıyor. Exclusion List ekranı ise programın tarama sırasında göz ardı etmesini istediğiniz dosya ve klasörleri belirleyebilmenize olanak veriyor.

Gelişmiş kötü niyetli yazılım algılaması, otomatik güncelleştirme işlevi ve otomatik taramalar programlayabilme gibi başarılı işlevleri olmasına rağmen yerleşik korumasının olmayışı Advanced System Protector Personal Edition için büyük bir dezavantaj. Ancak çoğu güvenlik programının yerleşik korumasının yetersizliği de göz önünde bulundurulduğunda bu program, sisteminize sızan kötü niyetli yazılımları ortadan kaldırmak için tercihedilebilecekbaşarılı bir isteğe bağlı güvenliktaraması programı olarak karşımızda.