MusicBee 1.4 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
14.04.2012

Giderek büyüyen müzik arşivinizi MusicBee ile kolayca yönetebilirsiniz.

MusicBee Logo

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Detaylı arşiv yönetim araçları, müzik dinleme araçları, şarkı bilgilerini ve sözlerini otomatik bulma, online radyolar...
Eksileri: Türkçe dil desteğinin olmaması, başlangıçta kullanımın zor gelebilmesi...

Müzikseverler için müzik arşivinin sonu yoktur. Yeni gruplar şarkıcılar keşfedilebilir, eski şarkılar öğrenilebilir yani müzik arşivi hep büyüme eğilimindedir. Özellikle bilgisayarlardaki müzik arşivlerinin giderek büyümesi dosyaların, MP3'lerin, şarkı listelerinin, klasörlerin vb. yönetilmesini zorlaştırabilir.

Müzik arşivinin yönetilmesi ve düzenlemesi konusunda kullanıcılara yardımcı olan çeşitli yazılımlar bulunuyor ki müzik arşiv programı MusicBee de bunlardan biridir. Sizin MusicBee arşiv programını inceledik.

Kurulum

MusicBee'nin kurulumu oldukça standart. Tek yapmanız gereken kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra "Next"e tıklayarak devam etmek. İsterseniz hangi kısayolların yerleştirileceğini belirleyebiliyorsunuz. Ücretsiz bir program olmasına rağmen kurulumda araç çubuğu yükleme, internet tarayıcınızdaki açılış sayfasını değiştirme gibi eylemler olmaması olumlu.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Özellikler
Program bir müzik arşivini yönetmek ve düzenlemek için pek çok araca sahip. Öncelikle müzik kütüphanesi oluşturabiliyorsunuz hatta program ilk açıldığında kütüphane oluşturmak için yönlendiriliyorsunuz.

MusicBee Ekran Görüntüsü

MusicBee'de şarkıların sanatçı, ad, tür, yayımcı, besteci vb. pek çok bilgisini kolayca girebiliyorsunuz. Hatta şarkı bilgisine şarkı sözlerini de eklemek mümkün. Programın şarkı bilgilerini düzenlemede sunduğu en dikkat çeken özelliği otomasyonları. MusicBee, bilgileri bulunmayan bir şarkının ilk 30 saniyesini analiz ederek şarkının kime adını, kime ait olduğunu tespit edip (Her zaman doğru olmayabilir ya da tespit edilemeyebilir) ilgili bilgileri otomatik olarak doldurabiliyor. Ayrıca Last.Fm'den de çeşitli bilgileri çekebiliyor. Şarkı sözü de diğer bilgiler gibi otomatik olarak bulunabiliyor ve istenirse şarkı dosyasına işlenebiliyor.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Doğal kendi şarkı listelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Bunun yanında programda yakın zamanda eklenenler (Recently Added), yakın zamanda çalınanlar (Recently Played), en çok çalınanlar (Top 25 Most Played) gibi dinamik çalma listeleri de bulunuyor.

MusicBee Ekran Görüntüsü

MusicBee'de müzik arşivinizi düzenleyip dinlemenin yanında çeşitli İnternet radyolarını da takip edebiliyorsunuz. Çeşitli müzik türlerine tıklayıp ilgili radyo istasyonlarını görebiliyorsunuz.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Radyo İstasyonlarının yanı sıra program içinde Services kısmında yakında çıkacak olan albümleri ve seçtiğiniz şehre konser vermeye gelecek şarkıcıları ve grupları görebiliyorsunuz. Türkiye'de İstanbul ve Ankara için konser bilgisi görmek mümkün. Mp3 Blogs başlığı altında da takip edebileceğiniz çeşitli müzik blogları bulunuyor. İsterseniz bu kısımda yeni klasörler oluşturabilir ve programın içindeki İnternet tarayıcısını kullanarak istediğiniz siteleri Bookmark butonu ile listeye ekleyebilirsiniz.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Temel müzik çalma ve arşiv yönetim araçlarının dışında Sesli Kitap arşivi yönetme, dosya çevirme, müzik CD'si ripleme, toplu arşiv düzenleme ve farklı renklerde temalar gibi daha pek çok özellik bulabilirsiniz.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Kullanım Kolaylığı
MusicBee ilk bakışta karmaşık gözükebilir gerçekten de program hemen alışılacak kadar net ve belirgin değil. Programın pratikliği, kullanım kolaylığı detaylarında gizli bu yüzen ancak bir süre kullandıktan sonra programa daha iyi hakim olabiliyorsunuz. Bazı özellikleri ve işlevleri bulmanız vakit alabilir.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Programın hem kompakt bir müzik çalar hem de detaylı bir arşiv yöneticisi olması kullanıcıya oldukça esnek bir kullanım fırsatı sağlıyor.

MusicBee Ekran Görüntüsü

Performans
Musicbee'nin bellek kullanımı gayet düşük. Karşılaştırmak gerekirse İnternet tarayıcılarından daha az bellek kullanıyor. Bellek kullanımı diğer bir medya oynatıcı Windows Media Player'ın kitaplık görünümündekiyle aşağı yukarı aynı ama müzik dinleme programı Winamp'ın Lite sürümü kadar da düşük değil tabii.

Sonuç
Türkçe desteğinin olmaması ve kullanımının biraz emek gerektirmesi dışında MusicBee, geniş müzik arşivine sahip ve detaylara önem veren müzik severler için biçilmiş kaftan. Şarkıların bilgilerini düzenleyip arşivinizi tam bir müzik kütüphanesine çevirebilir, şarkı sözlerini şarkı dosyalarına gömerek kayıt altına alabilir ve programı çeşitli şekillerde kişiselleştirebilirsiniz. Müziksiz kalmayın, odanızı /evinizi değil ama arşivinizi derleyin toplayın.