Virtual DjEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Virtual Dj ile kendi müziklerinizi yaratın ve partinizin Dj'yi siz olun.

Parti mi düzenleyeceksiniz? Peki, bir partinin en önemli öğesi nedir? Tabi ki müzik! Peki, başkalarının yaptığı müziklere mahkum musunuz? Tabi ki hayır! Virtual Dj ile kendi müziklerinizi yaratın ve partinizin Dj'yi siz olun.

Gelişmiş ses ve görüntü düzenleme özelliklerine sahip yazılım miks ve montaj konusunda hem acemilere hem de profesyonellere hitap ediyor.
Virtual Dj

Kuruluma başlamak için kurulum dosyasına tıkladığımızda çıkan sihirbazı görünce biraz şaşırabilirsiniz. Çünkü bu sihirbaz oldukça demode bir görünüme sahip. Sihirbaz 90'lı yılların gözümüzün önünde canlanmasına neden olabilir. Birkaç ileri düğmesinden sonra kurulum, fazla bir çaba gerektirmeden tamamlanıyor ve artık turntable başına geçebilirsiniz.
Virtual DjProgram açılırken bize 5 görünüm seçeneği sunuyor: Basit arayüz, Güçlü ses arayüzü, Eksiksiz ses ve video arayüzü, Mix ağırlıklı arayüz ve yeni VirtualDJ HE5 arayüzü. Bu seçeneklerden her biri farklı arayüz detayları içeriyor. Eğer size uygun arayüzü seçmediğinizi anlarsanız "Config" (yapılandırma) menüsündeki "Skins" (görünümler) sekmesinden arayüzü değiştirebilirsiniz. Bu sekmede başlangıç listesinde bulunmayan iki farklı arayüzü bulmak da mümkün. Program açılırken gelen görünüm seçme penceresinde "Ask me next time" yazılıcı kutucuğu işaretlerseniz program bir sonraki açılışta yine sizden bir görünüm seçmenizi isteyecektir.


Bütün görünümlerde ortak olan birkaç nokta var. Bunlar; yazılımda, müzik ve görüntüleri mikslemek için bulunan iki "deck", bu deck'leri kontrol etmenize yardımcıolan çeşitli tuşlar, seslerin grafiksel görünümünün bulunduğu kayan bant ve "Browser" (listeleyici), "Sampler" (örnek sesler), "Effects" (efektler) ve "Record" (kayıt) gibi dört sekmeden oluşan programın alt kısmı. Programdaki deck'ler ve deck'lerin kontrol tuşları görünümlere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, Basit arayüzde müzikleri mikslemek için temel işlev tuşları bulunurken, eksiksiz video klip üretme arayüzünde görüntü ve sesleri yönetmek için gelişmiş tuşlar bulunuyor. Diğer bir ortak nokta ise programın üst kısmında bulunan kayan bantta seslerin grafiksel düzeyinin görülebilmesidir. Programın alt kısmında da bütün görünümlerin ortak kullandığı ayarlar bulunuyor. Listeleyici sekmesi ile programda kullanmak istediğiniz müzikleri bilgisayarınızda bulup listeleyebilir ve sağ tarafta gizlenmiş olarak bulunan Çalma Listesine ekleyebilirsiniz. Bu çalma listesinin gizlenmemesi ve sabit kalması için sol alt köşesinde bulunan kilit resmine tıklayabilirsiniz. Örnek sesler sekmesinde bulunan ve sizin de ekleyebileceğiniz kısa sesler ile müziklerinizi renklendirebilirsiniz. Bu sesler bir konuşma, bir siren efekti ya da sizin kaydettiğiniz kısa bir ses olabilir. Efektler sekmesinde ise mikslediğiniz müziklere değişik ses efektleri verme şansına sahipsiniz. Kayıt sekmesinde de mikslerinizi ve görüntülerinizi kaydedebilir ya da internet üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Kullanım ve Fonksiyonlar

Virtual Dj
Görünüm seçimi penceresindeki ilk arayüz olan Basit arayüz müzik miksleme için gerekli temel fonksiyonları barındırır. Miksleme konusunda henüz acemi olanların bu görünüm ile işe başlamaları daha faydalı olacaktır. Böylece karmaşık denetimlerden uzak bir şekilde basit işlemleri öğrenerek kendilerine bir temel oluşturabilirler.Virtual Dj

Güçlü ses arayüzünde ise adından da anlaşılacağı gibi güçlü ses denetimlerini barındıran işlevler bulunuyor. Bu arayüz, temelleri edinmiş kullanıcıların artık ses üzerinde daha etkin çalışmalar yapabilmesine olanak verir.

Virtual Dj


Eksiksiz ses ve video arayüzünde
istediğiniz görüntüleri montajlayabilir ya da görüntülerin üzerine müzik ve sesler ekleyebilirsiniz. Oldukça kolay kullanımı sayesinde pek çok görüntü montaj programlarının aksine birkaç ufak yapılandırma sayesinde çok güzel görüntüler oluşturabilirsiniz. Ancak programın deneme sürümü videolarınızın sağ üst köşesine "Virtual DJ Trial Version" yazısını yerleştiriyor.Virtual Dj

Basit ve Güçlü ses arayüzlerinden çok daha detaylı olan Miks ağırlıklı arayüzde ise Dj'lik yeteneklerinizi sergileyebilme ve harika miksler yaratabilme imkanı sunan işlevler bulabilirsiniz.


Virtual Dj

Ve son arayüz seçeneği olan VirtualDJ HE5 arayüzü ile Virtul Dj'in hem ses hem de video özelliklerine oldukça detaylı bir şekilde hükmetmeniz mümkün. Diğer arayüzlere göre daha farklı bir yapıda olan bu metalik tema ağırlıklı arayüzde düzenli bir şekilde sıralanmış işlev tuşları ile ses ve video miksleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arayüzleri gördükten sonra kurulum sihirbazının böylesine bir programa hiç yakışmadığını tekrar söyleme zorunluluğu doğuyor.

Virtual Dj yazılımdan bahsederken üzerinde önemle durulması gereken birkaç nokta var ki bunlar mikslemenin de mantığını oluşturmakta. Bunlardan ilki müziğin ritmini ayarlayan "Pitch" ayarı. Bu ayar miks yapma işleminin en temel ayarlarından biridir. Mikslediğiniz müziklerin ya da müzikler ile üzerlerine eklediğiniz "sample"ların ritimleri aynı ya da birbirlerine yakın olmalıdır. Ritimler arasındaki uyumsuzluk kulağa pek de hoş gelmez. Bu ayarı yapabilmek için deck'lerin yanlarında bulunan dikey kaydırma çubukları ya da üzerinde Pitch yazan "+" ve "-" tuşları kullanılabilir. Parçaların mevcut ritim değerlerini deck'lerin üzerindeki parça isminin hemen sağında bulabilirsiniz. Diğer bir nokta ise Cue ayarlarıdır. Bu ayarlar ile müziğin başlangıç noktasını oluşturabilir ya da Hot Cue özelliği sayesinde şarkılara maksimum 3 yer imi yerleştirebilirsiniz. Bu yer imleri sayesinde istediğiniz bölümlerine kolaylıkla erişebileceğiniz şarkıların, bu noktalardan itibaren çalmaya başlamalarını sağlayabilirsiniz. "Sample"lar mikslerin vazgeçilmez öğelerindendir. Bir miks yaparken Dj kendi tarzını yansıtacak sample'lar ile şarkıları renklendirir. Örneğin; bir şarkıya siren sesi ile başlayabilirsiniz ya da şarkının ritmine uygun farklı sesler ekleyebilirsiniz. Efektler ise profesyonel Dj'lerin pek çok kontrol ile ortaya koydukları farklı efektleri, kolaylıkla mikslerinize ekleyebilmenizi sağlar. Ayrıca yazılım, farklı görüntüleri montajlamak için görüntüler arası geçişler için pek çok efekt içeriyor. Virtual Dj'i maksimum performans ile kullanmak istiyorsanız, programın kısayol tuşlarını öğrenmeniz gerekiyor. Bu kısayol tuşları sayesinde programı daha kolay kullanabilir ve aldığınız kararları çok daha hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yazılım yapılandırma ayarlarında değişiklik yapabilmek için programın en üst kısmında yer alanConfig menüsüne girebilirsiniz. Yapılandırma penceresinde ses, görüntü, kısayol tuşları, görünümler ve performans da dahil çeşitli ayarları yapılandırmak mümkün.

VD, MP3, WMA, ACC, OGG, VOB, WMV, DIVX, MPG, WAV, AVI, Karaoke (CDG) ses ve görüntü dosyalarını destekleyen Virtual Dj bu medya türlerinde miks ve montaj yapabilme şansı sunuyor. Her tecrübe seviyesine hitap eden görünümler barındıran yazılım sayesinde ses ve görüntüler üzerinde tam denetimi elinize alabilirsiniz. Virtual Dj size, harika remiksler yaratan bir Dj ya da muhteşem video klipler oluşturan bir Vj olabilme şansı sunuyor.