Microsoft Security EssentialsEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
24.01.2012

Microsoft Security Essentials (MSE),beta sürecini tamamlayıp antivirüs yazılımları arasında yerini aldı. Yazılım virus, spyware, rootkit, trojan vb zararlı kodlar için gerçek zamanlı koruma sağlıyor.

Microsoft'un ücretsiz anti-malware yazılımı, Microsoft Security Essentials (MSE); Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Yazılım virus, spyware, rootkit, trojan vb zararlı kodlar için gerçek zamanlı koruma sağlıyor.

Diğer antivirüs programlarına göre kurulum dosyası oldukça küçük. Windows XP için kurulum dosyası 8.5MB, Windows Vista ve Windows 7 için olansa 4.5MB civarında.


Microsoft Security Essentails


Çok basit, sade bir arabirimi var. İlk kurulumla birlikte otomatik signature güncellemeleri, öntanımlı tarama zamanı (scheduled scan, Pazar gecesi saat 2'de olacak şekilde) ayarlarlanmış olarak geliyor.

Bilgisayara pek fazla yük getirmediğini duymuştum.Bunu tam doğrulayacak kadar uzun süre kullanmasam da, şu ana kadar herhangi bir rahatsızlık hissetmediğimi söyleyebilirim.

Hariç Tutma (exclude) Özelliği

MSE'in ayarları oldukça doyurucu ve oldukça hoş, bir tek Excluded files & locations bölümünde yeterli açıklama bulamadım.

Microsoft Security Essentails

Eklenen klasörlerin alt klasörlerini de hariç tutup tutmadığını anlamak için bizzat deneme yaptım ve dahil ettiğini gördüm. Ayrıca bu hariç tutma özelliği gerçek zamanlı tarama (real-time scan) sırasında da geçerli oluyor.

Hariç tutulan klasörlerdeki bir zararlı yazılımı çalıştırdığınızda, çalışan işlemlerde (process) gördüğü için sadece uyarı veriyor. Bunun dışında exclude edilen yerlerdeki zararlı dosyaları okuma/yazma yaptığınızda bir uyarı vermiyor veya sizi engellemiyor.

Fakat exclude ettiğiniz yerlerden, farklı bir yere zararlı bir dosyakopyaladığınızdasiziolmasıgerektiği gibi uyarıyor ve tehtidi engelliyor.

Yeni Bir Tehdit Tespit Ettiğinde Ne Oluyor?

Ayarlarda 4 farklı risk seviyesi (Severe, High, Medium, Low) için alınması gereken önlemleri belirtebiliyorsunuz. Bunları "Recommended action" olarak bıraktığınızda ise, bilgisayarınızda bir risk olduğunu iletip yapmanız gerekeni size soruyor. Bu soruyu sorarken de, size önerdiği seçeneği seçmiş oluyor. Aşağıdaki ekran görüntülerine bakarsak daha rahat anlaşılacaktır.

Microsoft Security Essentails

Yukarıdaki uyarıya normal bir kullanıcı "Clean computer" diyerek işin detaylarıyla uğraşmaktan kurtulabilir. Biz işin detaylarına inelim ve görelim.

Microsoft Security Essentails

Yukarıdaki ekran görüntüsünde tekrar "Show details" diyerek, tehdit detaylarını görebilirsiniz.

Microsoft Security Essentails


Bu işlemin ardından "Clean computer" diyerek bilgisayarınızı tehditlerden arındırabilirsiniz. Peki bu sırada ne oluyor? Bilgisayar bu sırada tehditlere açık mı? Biz herhangi bir aksiyon almadığımızda yazılım, bu zararlı kodlara erişmemizi engelliyor.


Microsoft Security Essentails


Bu arada "Clean computer" seçeneğini seçtikten sonra dosyaları silmesi/temizlemesi biraz zaman alıyor diye düşünüyorum. Bu sırada çalışan işlemleri tekrar mı inceliyor bilmiyorum ama bu bölüm bana yavaş geldi. Dikkat ederseniz bu sırada ekran kapatılamıyor veya küçültülemiyor. Ancak bir kenara alarak o sırada diğer işlerinizle uğraşabiliyorsunuz. Bu sırada görülen ekran aşağıdaki gibi.


Microsoft Security Essentails


"Clean computer" diyerek bilgisayarınızı bulunan tehditlerden temizledikten sonra, yapılan işleri özetleyen aşağıdaki ekranı görüyorsunuz.

Microsoft Security Essentails

Sonuç

Microsoft Security Essentials oldukça hafif, sade arabirime sahip ve kullanışlı bir ürün olarak göze çarpıyor. Özellikle Ücretsiz antivirus yazılımı kullananların mutlaka denemeleri gereken bir yazılım diye düşünüyorum. Ücretli antivirus yazılımlarını kullanan kullanıcılar ise, kullandıkları ücretli yazılımların daha gelişmiş, köklü ve antimalware dışında, diğer özellikleri de içerisinde bulunan yazılımlar olduğunu unutmamaları gerekir. Eğer yenileme için bütçeleri uygun değilse, ücretli yazılım kullananlar da rahatlıkla MSE'yi kurup deneyebilirler.

Herhangi bir kayıt işlemi gerektirmeyen Microsoft Security Essentials'ı aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Microsoft Security Essentials Windows XP Sürümü

Microsoft Security Essentials Windows Vista ve Windows 7 Sürümü

Microsoft Security Essentials Windows Vista ve Windows 7 (64 Bit) Sürümü

Programı kurmadan önce bilgisayarlarınızdaki diğer antivirus yazılımını kaldırmanızı öneririm. Aksi taktirde problemler yaşayabilirsiniz. Bu durum tüm antivirus/kişisel firewall yazılımları için geçerlidir.