Maxthon 2.1.2.649Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Maxthon ufak boyutlu ve oldukça hızlı bir Web tarayıcıdır. Internet Explorer tabanlı olup kendi reklam engelleyici aracı, Web içerik süzgeci ve sayfa engelleyicisine sahiptir. Ayrıca Web sayfalarındaki gizli görüntü ve ses dosyalarını görüntüleyerek onları indirmenizi sağlar.

Maxthon aslında sekmeli tarayıcıların ilklerinden. Maxthon sekmeli tarama özelliğiyle piyasaya çıktığında bunu yapabilen başka bir tarayıcı yoktu. Üstelik "Widget" kavramını o zamanlarda çözmüştü ve eklentilerle geliştirilebiliyor, görünüm (skin) desteği sayesinde kişiselleştirilebiliyordu. Lakin Maxthon'un Internet Explorer tabanlı olması, ardından gelen Firefox'un ise kendi motorunu kullanıyor olması, Maxthon'u gerilere itti.

Maxthon 2.1.2.649Maxthon'un yükleme işlemi basit; yükleme başlarken kullanıcının yüklenecek özellikleri seçebileceği bir ekran görüntüleniyor. Bu ekranda masaüstünde kısayollar, hızlı başlat çubuğu kısayolları ve Facebook araç çubuğu eklentisi seçeneklerinden istediklerinizi belirterek yükleme işlemini tamamlayın. İlk çalıştırdığınızda Maxthon üzerinde dil seçeneği (Languages), paylaşılan hesapla başlatma veya kişisel hesap oluşturup o hesapla başlatma seçenekleri bulunan bir menü sunuyor. Hesap oluşturmak için e-posta ve parola girmeniz gerekiyor. Biz paylaşılan hesapla başlatmayı tercih ettik.

Maxthon 2.1.2.649Program şaşırtıcı derecede hızlı açılıyor ve arayüzü oldukça kullanışlı. Sekmeli görünüm internette gezinmeyi kolaylaştırıyor. Sekmelere çift tıklayarak kapayabiliyoruz. Araç çubuklarını isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Sol tarafta "Sık kullanılanlar", "Hesabım" ve "Aboneliklerim" (RSS) simgelerini içeren bir araç çubuğu görüyoruz. Programın ana penceresinin alt kısmında ise diğer tarayıcılarda göremediğimiz "Reklam avcısı", "Süper MAH", bağlantıları arka planda veya yeni pencerede açmaya zorlama seçenekleri, "İndirme yöneticisi" ve "Toplayıcı" gibi simgeleri görüyoruz.

Maxthon 2.1.2.649Programın özelliklerine gelecek olursak; aslında diğer tarayıcılarda bulunan özelliklerin hepsine sahip. Bu yüzden ekstralarından bahsedelim. İlk olarak program kendi reklam engelleyicisini içeriyor. Reklam Avcısı adı verilen bu özellik sayesinde artık can sıkıcı reklamları, kendiliğinden açılan istenmeyen pencereleri, gezinen reklamları engelleyebilirsiniz; metin süzgeci içeren Reklam Avcısı metin reklamları da engelleyebiliyor.

Maxthon 2.1.2.649Deneme amaçlı olarak popüler bir sosyal müzik sitesini açtık ve sitede ne kadar çok reklam olduğunun farkına vardık. Maxthon bu reklamların çoğunu engelledi
Bir de sitenin reklamları engellenmemiş halini koyalım. Arada büyük farklar var. Reklamlardan hoşlanmayan kullanıcılar Reklam Avcısı'na bayılacaklar.


Programın bir diğer değişik özelliği de "Dosya Koklayıcısı"dır. Dosya Koklayıcısı sitelerdeki MP3 ve FLV gibi medyaların gömülü linklerini alır ve Maxthon indirme yöneticisi veya harici indirme yöneticileri ile indirebilmenizi sağlar.

Maxthon 2.1.2.649Bu özelliği deneme amaçlı olarak bir video sitesine girdik. Video sitesinde izlenen videonun ekranı üzerinde fare imlecinizi belirli bir süre bekletirseniz ekranın kenarında "Dosya Koklayıcı" beliriyor. Üzerine tıkladığınızda ise "Kaydet", "Farklı kaydet", "İndirme yöneticisi ile kaydet", "Dosya Koklayıcı", "URL kopyala", "Yeni sekmede aç", "Reklam avcısı ile engelle" ve "Ayarlar" gibi seçenekler geliyor.

Maxthon 2.1.2.649Bu menüden Dosya Koklayıcısı'na tıklıyoruz ve karşımıza Süzgeç Günlüğü penceresi geliyor. Burada indirmek istediğimiz görüntünün linkini görüyoruz. Linke sağ tıkladığımızda karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan biri "Bağlantıyı kopyala" diğeri ise "İndirme yöneticisi ile indir". Pencerenin alt kısmında koklayıcı tarafından süzülecek dosyaları belirleyebilirsiniz.


Görüntülenen bağlantıya sağ tıklayıp "Maxthon indirme yöneticisi ile indir" diyoruz. Bu, Maxthon indirme yöneticisini de incelememizi sağlıyor aynı zamanda. Tümleşik indirme yöneticileri artık çok popüler ve gayet de kullanışlı. Maxthon'un indirme yöneticisi gayet derli toplu ve kullanımı kolay. İndirilen ve indirilmekte olan işlemleri görüntülüyor, indirme klasörü belirlemenize imkan sağlıyor.

Maxthon 2.1.2.649Dosya Koklayıcısı ile resim indirme işlemleri de çok kolaylaştırılmış. Resmin üzerinde CTRL tuşu basılıyken tıkladığımızda resimler doğrudan hızlı bir biçimde indirme klasörüne kaydediliyor. Ayrıca Maxthon kaydedilen dosyalar, dosya türlerine göre ayrı ayrı klasörler oluşturuyor.


Tarayıcının şimdiye kadar hiç görmediğimiz kader geniş bir fare kullanımı desteği var. Sekmeleri çift tıklama ile kapatma, sekme çubuğuna çift tıklayarak yeni sekme açma, orta tuşla sekme kapama; sol tuş basılı olarak sağa çekildiğinde ileri, sola çekildiğinde geri gidebilme; sağ tuş basılı olarak aşağı çekildiğinde sayfanın aşağı kaydırılması, yukarı çekildiğinde yukarı kaydırılması ve buna benzer birçok fare hareketi (mouse gestures) ekstra bir eklentiye gerek olmadan kullanılabiliyor. Bu sayede sadece fare kullanarak çok hızlı bir şekilde Web üzerinde gezinebiliyorsunuz.

Bir diğer gelişmiş özellik ise "Süper Sürükle & Bırak" özelliği. Bu özellik sayesinde anahtar kelime ve bağlantıları istediğiniz yere sürükleyerek onlar üzerinde değişik işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Mesela herhangi bir bağlantıyı sürükleyip sekme çubuğuna bıraktığınızda o bağlantıyı yeni sayfada açmış oluyorsunuz. Herhangi bir kelimeyi seçip sürüklediğinizde ise o kelimeyi varsayılan arama motoru ile arıyor. Bu arada tarayıcının Google, Yahoo ve Maxthon arama motorlarını desteklediğini belirtmekte fayda var.

Maxthon akıllı hızlandırma özelliği ile sık ziyaret ettiğiniz siteleri daha hızlı görüntüleyebilir, yanlışlıkla bir sekme kapattığınızda "Undo" özelliği ile o sekmeyi yeniden açabilmenizi sağlar. Ayrıca "Sık Kullanılanlar" kısmını çevrimiçi olarak saklayıp istediğiniz yerden ulaşabilmenizi sağlar.

Maxthon 2.1.2.649Maxthon'da RSS beslemelerini okumak için ilave programlar yüklemenize gerek kalmıyor. Rastladığınız herhangi bir RSS abonelik linkini sol taraftaki RSS araç çubuğunu açtıktan sonra, o bölüme sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. Karşınıza bir bildirim penceresi çıkacaktır. Gerekli ayarları yapın ve "Tamam" seçeneğini tıklayın. RSS okuma penceresi oldukça şık tasarlanmış. Gelen beslemelerin üzerine imleci getirdiğimizde önizleme imkanı sağlıyor ve tıkladığımızda beslemeyi görüntülüyor. Yalnız tek bir sorun var o da araç çubuğunun pencere boyutunu biraz küçültmesi.

Maxthon 2.1.2.649Maxthon tek tıklama ile ekran görüntüsü alma özelliğine de sahip. Araçlardan ekran yakalama menüsüne geliyoruz ve tam ekranı yakala, pencereyi yakala, bölgeyi yakala, şimdiki Web sayfasını ve tüm Web sayfasını yakala gibi seçeneklere rastlıyoruz. Bir web sayfasından ekran görüntüsü almaya çalışalım. Ekran yakalama menüsünden bölgeyi yakala diyoruz ve istediğimiz bölgeyi fare ile seçerek üstüne çift tıklıyoruz. Ekran görüntüsü programın varsayılan klasörüne kaydediliyor.

Güvenlik sağlama amaçlı olarak; üretici tarafından sık sık güvenlik güncellemeleri yayınlanıyor, özel verilerinizi her tarayıcı kapanışında temizleme seçeneği sunuyor ve güvenli Web sitelerinin adres çubuğunda güvenli olduklarına dair bir simge görüntüleniyor.

Programı eklenti, görünüm ve filtre paketleri ile daha da fazla özelleştirebiliyorsunuz ve Türkçe dil desteği var.

Son olarak program Web tarayıcısını değiştirmek isteyenler, yeni bir alternatif arayanlar için ilk seçim olabilir. Gelişmiş ve kullanımı kolay bir tarayıcı olan Maxthon diğer tarayıcılarda olmayan kendine has özellikleri ve kullanıcı desteği ile geliştirilmesinden dolayı oldukça başarılı.