İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm FreeEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
09.10.2010

Güvenliğe önem veren ve Windows'un güvenlik duvarını yeterli bulmayan kullanıcılar için ücretsiz ve popüler bir güvenlik duvarı: ZoneAlarm Free

İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm Free

Kurulum: [star 3.5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 3.5]
Performans: [star 4.5]
Sonuç: [star 4]
Artıları: Ücretsiz, güçlü araçlar ve geliştirilmiş bir çok özellik
Eksileri: Türkçe desteği yok

İnternet uçsuz bucaksız bir dünya. İnternet dünyası her ne kadar güzel gözükse de her zaman tehlikelerle doludur. Sıradan bir kişi olsanız bile türlü saldırılara uğramanız işten değil. Bazen antivirüslerle bu saldırılardan kurtulmak çok da mümkün olamayabiliyor. İşte bu durumlarda güvenlik duvarı devreye giriyor. Güvenlik duvarları tüm internet giriş çıkışlarınızı kontrol ederek bilgisayarınıza adeta kalkan olur.

ZoneAlarm Free, güvenlik duvarı konusunda belki de en iyi programlardan biri. Ücretsiz ve dolayısıyla oldukça popüler olan ZoneAlarm Free, internetten gelebilecek bir çok saldırıya karşı bilgisayarınızı korur ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Kurulum

Kurulum son derece basit ve kolay. Sadece Birkaç tıklama ile ZoneAlarm Free güvenlik duvarınızı kurabilirsiniz. Tek sorun programın Türkçe olmaması. Fakat aşağıdaki videoyu izleyerek rahatlıkla kurabilirsiniz.

Özellikler

ZoneAlarm Free, herhangi bir antivirüs programı ile birlikte kullanılmak için tasarlanmıştır. Örneğin çoğu antivirüs bir takım kontroller yapabilir. Fakat internet giriş çıkışında ve açık port kontrolünde yetersiz kalabilir. Bu durumda ZoneAlarm Free, çok iyi bir yan program görevi üstlenerek tüm giriş çıkışı kontrol edebiliyor ve sürekli denetim altında tutabiliyor. Güçlü araçları sayesinde ise güvenlikten şüphe etmenize bile gerek kalmıyor.

İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm Free


Eski rahatsız edici özelliklerin çoğu giderilmiş durumda. Daha önceki sürümlerde sessiz moda alsanız bile süreklı çıkan açılır penceler çok rahatsız edici bir durum oluşturabiliyordu. Fakat ZoneAlarm 9.2 sürümünde bu sorun tamamen giderilmiş. Sessiz moda alsanız bile koruma seviyesini düşürmeden bilgisayarı korumaya devam edebiliyor ve açılır pencerelerin azabına uğramıyorsunuz.

Tüm giriş çıkışları kontrol etmesi, açılan portları denetim altına alması ve her zaman tetikte durması en büyük özelliklerinden sadece birisi. Herhangi bir oyun ya da anlık mesajlaşma programının açtığı portları bile kontrol ederek sizi olan tehlikelerin yanı sıra oluşabilecek tehtitlere karşı da korur.

ZoneAlarm 9.2 sürümünde bulunan DefenseNet, sistem tarafından algılanması zor olan bir çok tehtide karşıda koruma sağlar. Daha önceki sürümlerde bu özelliği isteyen kullanıcılar ayarlayabiliyordu. Fakat erişilebilir ve kullanışlı değildi. Ayrıca sistem performansına negatif bir etkisi söz konusuydu. Şimdi ise son derece kullanışlı ve sistem dostu bir özellik haline getirilmiş durumda.

İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm Free


ZoneAlarm toolbar, program ile birlikte yüklenen özelliklerden birisidir. İsteyen kullanıcılar bunu daha sonra opsiyonel olarak yükleyebilir ve kaldırabilir. Fakat oldukça gelişmiş bir araç olduğunuda belirtmek lazım. Bu araç sayesinde bağlandığınız sitelerde bulunan tehtitlere karşı da korunmuş olursunuz. Hızlı bir şekilde e-posta kontrolü ve bildirimi ayarlayabilir, gizlilik bileşenlerini kullanabilir ve bir çok şeye sahip olabilirsiniz.

İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm Free

Bu özellik sadece Firefox ve Internet Explorer'da çalışıyor. Fakat birkaç ay içinde Chrome'da ZoneAlarm toolbar'a destek sağlayacak.

Kullanım kolaylığı

Kullanımı son derece basit ve kolay. Arayüzü ise bir güvenlik programı için yeterli düzeyde. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde rahatlıkla istediğiniz işlemleri yapabileceksiniz. Merkezde en çok ihtiyacınız olan bağlantılar ve sol tarafta daha az ihtiyacınız olan gelişmiş ayarlar bulunuyor. Kısacası erişilebilirlik oldukça iyi düşünülmüş. ZoneAlarm Free'nin arayüzü için sade menüleri ve göz yormayan tasarımıyla klasik fakat kullanımı keyif veren bir arayüz diyebiliriz.

Performans

Kaynak kullanımı konusunda benzer programlara göre oldukça az bir bellek kullanarak sistemi yormuyor. 7-15MB civarında bir kaynak kullanımı ile neredeyse varlığını bile hissettirmeden oldukça güçlü bir güvenlik sağlıyor. Kapatma, açma ya da yeniden başlatma gibi durumlarda ve antivirüs değişikliğinde program bu durumdan etkilenmiyor. Bu özellik, geçmiş sürümler göz önüne alındığında oldukça büyük bir gelişme. Çünkü daha önceki sürümlerde yaptığınız en ufak değişiklik sorunlara yol açabiliyordu. ZoneAlarm 9.2 sürümünün performansı ile göz dolduruyor demek yanlış olmaz.

İnternet Kontrolün Altında; ZoneAlarm Free

Sonuç

Bu güncelleştirme için ZoneAlarm Free'nin belki de en radikal değişikliklerini barındıran güncelleştirme diyebiliriz. Bir çok yeni özelliği ve geliştirmeyi içinde barındırıyor. Ayrıca performans konusunda da hepimizi mutlu ediyor. İşin içine güçlü araçları ve bir de ücretsiz olması girince vazgeçilmez bir güvenlik duvarı haline geliyor. ZoneAlarm'ın dediği gibi "Çünkü antivirüs yeterli değildir."