Ad-Aware Free 9.0 İncelemesiEkleyen
omery
Güncelleme Zamanı
07.12.2010

Ad-Aware Free internet tehditlerine karşı temel koruma sağlayan bir antivirüs programıdır.

Ad-Aware

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4.0]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 4.0]
Sonuç: [star 4.0]


Artıları: Kurulumun oldukça kolay olması, TrackSweep özelliği, Türkçe dil desteği, ücretsiz olması...
Eksileri: Eski sürüme göre performans düşüşü, bazı önemli özelliklerin ücretsiz sürüme dahil edilmemesi...

Lavasoft firmasının önceki sürümlerinde başladığı büyüme bu sürümde de bir çok geliştirme ve yeniliklerle devam ediyor. Artık sadece kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sunmayan Ad-Aware'e Sunbelt'in geliştirdiği Vipre antivirüs motoru da dahil edildi. Programı denemek için aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Ad-Aware Free 9.0 indir

Kurulum

Ad-Aware 9 Free'nin oldukça kolay bir kurulum süreci bulunmaktadır. Yükleme yaparken herhangi bir araç çubuğu (toolbar) yüklemenizi istemiyor veya tarayıcınızın arama motorunu değiştirmek istiyor musunuz gibi sorular sormuyor. Yani ücretsiz olduğu halde kullanıcıyı reklamlarla rahatsız etmiyor. Kurulum başlarken Türkçe dil seçeneği de otomatik olarak seçili geliyor. Bu yüzden yapılması gereken tek şey ileri butonlarına tıklayıp yüklenmesini beklemektir.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Yükleme işlemi biterken kurulumu yapan kullanıcıya haberlerden ve yeniliklerden haberdar olmak istiyormusunuz, diye bir soru soruluyor Eğer isterseniz Email kutucuğuna mail adresinizi yazıp Ad-Aware'deki yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Bitir butonuna tıkladıktan sonra Ad-Aware gerekli güncellemeleri yapıyor ve bilgisayarı yeniden başlatıyor.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Özellikler

Ad-Aware 9 Free'de Dedicated Detection ve MagmaShield sistemleri için büyük geliştirmeler yapılmış. Lavasoft 8.3 sürümünde eklediği zamanlayıcı ise 9.0 sürümünde tekrar gözden geçirilmiş. Gelişmiş Mod'a geçip Zamanlayıcı'yı kullanarak günlük, haftalık, aylık ya da Windows açıldığı anda direkt olarak tarama yapılmasını sağlanabilir.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Ana sayfada programın ana özellikleri bulunuyor:

Web Güncelleme: Bu seçenek virüs tanıma dosyaları ve motoru güncellemeye yarıyor. Böylelikle kötü yazılımlara karşı bilgisayarımızı korumak için en güncel koruma sürümüne yükseltiyoruz.

Tarama Sistemi: Akıllı ve Tam olmak üzere sistemimizde 2 şekilde tarama yapmamızı sağlıyor. Akıllı Tarama ile sadece sistemimizdeki en kritik bölümlerin tarayabilirsiniz. Tam Tarama da ise sisteminizin daha kapsamlı bir şekilde taranmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda bir virüs olduğunu düşünüyorsanız Tam Tarama yapmak daha etkili olacaktır.

Ad-Watch Live!: Bilgisayarımızda yapılan işlemleri canlı olarak takip eden Ad-Watch Live herhangi bir zararlı dosya sisteme girmeye çalışırsa aktif olarak engelleme yapar. Ad-Watch Live! özelliğinin "Dosyalar", "Kayıt Defteri", ve "Ağ" işlevlerini kullanabilmek için ücretli olan Pro sürümüne yükseltmeniz gerekiyor.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Ekstralar bölümünde bulunan TrackSweep özelliği ile tarayıcılarınızdaki çerezleri, önbellek, sekme ve son yazılan url gibi bilgiler temizlenebilir. Bu aracın dışında Process Watch, AutoStart Manager ve Hosts File Editor araçları bulunuyor ama bunları kullanabilmek için de Ad-Aware Pro sürümünü satın almak gerekmektedir.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Ad-Aware'de bazı özelliklerin eksikliği hissediliyor. Web koruması ve sessiz/oyun modu gibi modların olmaması kötü olmuş. Gelişmiş rootkit temizleme aracı da Ad-Aware Free'de bulunmuyor. Bu aracı kullanmak içinde Pro versiyona yükseltme yapmak gerekiyor.

Ayrıca Kayıt defterinin hassas alanlarını korumak ve Lavasoft tarafından karalisteye alınmış ip adreslerine erişimin engellemesini sağlamak için gene Ad-Aware Pro sürümünü satın almak gerekli.

Kullanım Kolaylığı

Ad-Aware'in arayüzünde herhangi bir yenilik yapılmamış. Bu yüzden eski sürümde olduğu gibi kullanımı gayet kolay. Web Güncelleme, Tarama Sistemi ve Ad-Watch Live! gibi en çok kullanılan özellikeler ana pencerede bulunuyor. Sol alttaki aç-kapat butonuyla Gelişmiş Moda geçilebilir. Böylelikle bilgisayarın korumasını üst seviyeye çıkarmak için daha geniş ayarlara sahip olunabilir.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Performans

Ad-Aware 9 Free'nin performans testini yaptığımızda tam tarama 2 saate yakın sürdü, akıllı tarama ise 5 dakika gibi bir sürede bitti. Buradan da Ad-Aware'nin 8.3 sürümünden biraz daha ağır kaldığını tespit ettik. Ancak programın sistem belleği kullanımı gayet normal.

Ad-Aware Free Internet Security 9.0

Sonuç

Ad-Aware temel özelliği olan virüs, zararlı yazılım tespiti ve temizliğini hala başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu özelliğinin yanına virüs koruma da eklenmiş ama programın değerini artıran pek çok işlev ücretsiz sürüme dahil edilmemiş. Yani ne kadar ücretsiz olsa da kullanıcı da bir eksiklik hissi uyandırıyor. Gene de Ad-Aware genel kullanıcıya hitap eden özellikle de virüslerin temizlenmesinde kullanılabilecek etkili bir güvenlik programı.