Comodo Internet Security FreeEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
12.04.2010

Comodo Internet Security Free antivirüs ve güvenlik duvarı özelliklerini bir araya getiriyor.

Commodo Internet Security Free

Kurulum: [Star 3]
Özellikler: [Star4.5]
Kullanım Kolaylığı: [Star4]
Performans: [Star 4]
Sonuç: [Star 4]

Artıları: Antivirüs ve güvenlik duvarı bir arada, Comodo DNS sunucularını kullanabilme
Eksileri: Kurulumda reklam, virüs tarama seçenekleri az, Türkçe desteği bulunmuyor


Comodo antivirüs programını Firewall Pro ile birleştidi ve çok daha fazla kişiye hitap edecek ücretsiz bir güvenlik programı oluşturdu.Ücretsiz bir antivirüs programı olan güvenlik duvarına da sahip olmasonu rakiplerinden ayırıyor.

Kurulum
Kurulum sırasında ilk dikkat çeken adım e-mail kaydı. Comodo güvenlik bilgileri, haberler, güncellemelerle ilgili mail göndermek için e-posta adresinizi istiyor ama Comodo'dan mail almak istemiyorsanız bir şey yazmadan devam edebilirsiniz. Commodo Internet Security'de Antivirüs ve Firewall'un birleştirildiğini söylemiştik. Yükleme sırasında ister ikisini isterseniz de sadece birini yükleyebiliyorsunuz.

Commodo Internet Security Free


Sonraki adım ise Comodo Threatcast topluluğuna katılmak. Üye olduğunuz taktirde diğer üyelerin Virüs uyarılarına nasıl cevap verdiklerini görebilirsiniz.

Commodo Internet Security Free


Diğer güvenlik programlarından farklı internet bağlantısı için Comodo'nun kendi güvenli DNS sunucularını tercih edebiliyorsunuz.

Commodo Internet Security Free

Kurulumda Ask.com ve Hopsurf.com sitelerinin varsayılan açılış sayfası ve arama motoru olarak ayarlanması var. İstemiyorsanız bunları iptal edebilirsiniz.

Commodo Internet Security Free

Commodo Internet Security kurulum sırasında faydalı seçenekler sunuyor tek eksisi site reklamlarının otomatik olarak seçili gelmesi. Okumadan Next'e basılırsa istenmediğiniz halde açılış sayfanızı ve varsayılan arama motorunuzu değiştirebilirsiniz.

Özellikler
Commodo Internet Security'nin en önemli özelliği ücretsiz bir yazılım olarak antivirüs ve güvenlik hizmetlerini bir arada sunması. Tüm bilgisayar ve kritik bölgeler olmak üzere iki adet olan tarama seçeneklerine ek olarak özel tarama profili ayarlayabiliyorsunuz. Antivirüs başlığı altında virüs tarama, veritabanı güncelleme, karantina gibi seçenekler bulunuyor. İsterseniz sizin belirlediğiniz zamanlarda çalışacak şekilde otomatik virüs taramalar ayarlayabilirsiniz. Virüs tarama tercihlerinize göre profiller oluşturabilirsiniz. Güvenlik duvarı bölümünde ise engellenen ya da güvenilen programlarla ilgili başlıklar bulunuyor. Comodo Internet Security Free programının direkt kendisiyle ilgili ayarlara da "More" sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Commodo Internet Security Free

Kullanım Kolaylığı
Comodo Internet Security deneyimli kullanıcılara hitap edecek oldukça fazla bilgi ve seçenek sunuyor ama aynı zamanda yeni kullanıcıların da rahatlıkla kullanabileceği bir antivirüs programı. Menülerde kullanılan eski antivirüs programı terminolojisi yerine herkesin daha kolay anlayabileceği genel tabirler tercih edilmiş: Summary (Özet), Firewall (Güvenlik Duvarı), Defence (Savunma), Miscellaneous (Çeşitli, Diğer)... Bu ana başlıklar üst kısma web tarayıcılardaki sekme mantığında yerleştirilmiş. Özet dışındaki ana başlıkların alt bölümleri Denetim Masası gibi tasarlanmış. Kullanıcıların alışkın olduğu bu düzende aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Commodo Internet Security Free


Performans
Sistem kaynağı yönetimi geliştirilmiş, Comodo Internet Security arka planda sessiz ve sakin bir şekilde kullanıcıyı rahatsız etmeden çalışıyor. Tarama yapılmazken bellek kullanımı 3500 - 5000 KB aralığıında. Tarama yaparken ise 70.000 KB'a kadar çıkabiliyor.

Commodo Internet Security Free

Sonuç
Comodo Internet Security Free ücretsiz bir güvenlik programı olarak oldukça iyi bir alternatif. Güvenlik duvarı desteğinin de bulunması ile Comodo ücretsiz rakiplerinin arasında dikkat çekiyor. Sistemi zorlamaması ve kullanımının kolay olması ile denenmesi gereken bir antivirüs programı.