EvilLyrics 0.1.9Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Favori medya oynatıcınız ile müzik dinlerken, bir köşede de şarkı sözleri yer alsa hoş olmaz mıydı? EvilLyrics bu güzelliği yapıyor ve şarkı sözlerini internet üzerindeki veritabanlarından arayıp bularak ekranınıza getiriyor. Dahası, programın karaoke desteği de bulunuyor.

Programın kurulumunu başlatın, kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve programın yüklenileceği konumu belirleyin. Daha sonraki ekran dil seçim ekranı. Burada programın Türkçe dil desteği olduğunu görüyoruz.

Şarkı Sözü BulmaSonraki ekranda bir takım seçenekler sunuluyor. Buradan programın Winamp ile entegre olarak çalışmasını sağlayabildiğimiz gibi gerekli ayarları yaparak programı iTunes, Windows Media Player, Foobar gibi popüler oynatıcılar ile birlikte de kullanabiliyoruz.

Programın arayüzü gayet sade ve kullanışlı. Arama çubuğuna aramak istediğiniz şarkının adını yazmanız yeterli. Program İnternet üzerindeki popüler veritabanlarından o şarkının sözlerini arayıp bulacaktır. Winamp veya favori medya oynatıcınız ile çalışırken ise program çalan şarkıların sözlerini otomatik olarak arar ve görüntüler.EviLyrics

Aramalarınızda istediğiniz sonuca ulaşamadığınızda diğer sonucu yükleyebilir veya programın başka bir veritabanıüzerinde arama yapmasını sağlayabilirsiniz. Sözleri kilitleyebilir ve üzerinde değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz. Şarkı sözlerini yazdırabilir ve ek aramalar kısmından şarkıyı Google'da aratma, diğer dillere çevirme, metin ile arama (şarkı sözlerinin belli bir kısmını girip aratabilirsiniz), albüm ayrıntısı, akor, kapak, tüm albüm sözleri, posterler gibi gelişmiş aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca siz de arattığınız sanatçının eksik olan şarkı sözlerini bu veritabanına gönderebilirsiniz.

EviLyricsProgramın en eğlenceli yanlarından biri olan karaoke özelliğinin kullanımı çok basit. Oynatıcıda çalan bir parça için karaoke ara diyoruz ve programın Web sitesi açılıyor. Eğer şarkı veritabanlarında varsa otomatik olarak karaoke biçimli sözler görüntüleniyor. Birkaç deneme yaptık ve hepsinde karaoke dosyalarını buldu. Karaoke dosyaları gayet başarılı ve bayağı eğlenceli. Bu program sayesinde evinizde karaoke partileri bile düzenleyebilirsiniz.

Programın seçenekler kısmındaki sekmelerden genelEviLyrics sekmesinde çeşitli görünüm ayarları, arama seçenekleri ve şarkı ismi filtreleri belirleyebilir; arşiv kısmından bilgisayarınızda saklanan dosyaları temizleyebilir; karaoke kısmından anonim olarak karaoke dosyası hazırlayıp gönderebilir, gelişmiş kısmından sözlerin gönderimi, dil kodlaması, Winamp ile otomatik olarak başlama ve güncelleme ayarlarını yapabilirsiniz.

Program ufak boyutuna rağmen müzik dinlerken şarkı sözlerini okumayı sevenleri ve karaoke meraklılarını tatmin edeceğe benziyor. Arada sırada şarkı sözünün bulunamaması gibi durumlar olabiliyor ama bu normal. Zaten veritabanı hızla büyüyor ve bulunamayan şarkı sözleri giderek azalıyor. Oldukça kullanışlı ve eğlenceli bir program.