Folder Lock 5.9.5Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Folder Lock özel verilerinizi başkalarının erişimine kapatmak için kullanabileceğiniz 256 bitlik bir şifreleme algoritmasına sahip, gizlilik modu ve izinsiz giriş koruması bulunan oldukça yetenekli bir klasör/dosya şifreleme aracıdır.

Kasa kilidi şeklindeki, hareketli bir anahtar simgesi bulunan şık ve benzersiz bir arayüze sahip yazılımın kullanımı oldukça kolay. Programın kurulumundan sonraki ilk açılış sırasında bir güvenlik parolası belirlersiniz ve bu parola programın her açılışında sorulur. Parolayı doğru girmediğiniz sürece program çalışmaz ve kilitlediğiniz klasörlerinize/dosyalarınıza ulaşamazsınız.

Folder Lock 5.9.5Folder Lock 5.9.5

Bir klasörü ya da sürücüyü kilitlemek için "Browse" (Göz At) linkine tıkladığınızda açılan menüden önce "Lock Folders and Drivers" (Klasörüleri ya da Sürücüleri Kilitle) öğesini daha sonra da açılan pencereden kilitlemek istediğiniz klasörü ya da sürücüyü seçmeniz yeterli. Ayrıca kilitlemek istediğiniz klasörleri ya da dosyaları programın kurulu olduğu klasörün için içinde bulunan "Locker" klasörünün içine taşıyarak kilitlemek/şifrelemek de mümkün.

İlk yöntem ile kilitlediğiniz klasörler anında gizlenir ve yine Göz At linkine tıklanarak açılan menüdenUnlock Items (Öğelerin Kilidini Aç) düğmesi tıklanarak kilitleri açıldıklarında kilitlendikleri son konumlarına dönerler. Ancak "Locker" klasörüne taşınan dosya ya da klasörler programın arayüzündeki "Lock" (Kilitle) düğmesine tıklandığında sorulan 3 yöntemden biri seçilerek güvenlik altına alınır ve programa güvenlik parolasını kullanarak giriş yapıldığında açılan "Locker" klasörü altından bu dosyalara ulaşabilirsiniz.

Folder Lock 5.9.5Folder Lock 5.9.5

Programın kilitleme yöntemleri şunlardır: "Lock" (Kilitle), "Scramble" (Karıştır) ve "Encrypt" (Şifrele). Bu yöntemlerin en güvenlisi şifreleme yöntemidir. 256 bit şifreleme yapan program, güvenlik parolasını bilmeyenlerin şifrelenmiş verileri ulaşmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Programın çeşitli gelişmiş özellikleri var. Bunlar;

  • * program kapandığında son kullanılan belgeler listesini, arama geçmişini ve panodaki verileri temizleyen "Erase Tracks" (İzleri Sil);
  • * bilgisayarınızı kapatma, yeniden başlatma, kilitleme gibi işlemleri belirlenen sürede otomatik olarak gerçekleştiren "Auto Operations" (Otomatik İşlemler);
  • * programın masaüstü, Başlat menüsü ve Hızlı Başlat araç çubuğu gibi yerlerden silinmesini sağlayan "Stealth Mode" (Kamuflaj Modu);

    Folder Lock 5.9.5

  • * Locker klasörü altında şifrelediğiniz dosyaların orijinallerinin, geri döndürülemez şekilde silen "Shred Files" (Dosyaları Yok et);
  • * izinsiz girişleri engellemek için 3 hatalı girişte bilgisayarı kilitleyen ya da kapatan "Hacker Attempts" (Korsanlık Girişimleri)
  • ve * ana penceredeki Kilitledüğmesi ile veriler kilitlendikten sonra programı kapatan "Exit on Lock" gibi özelliklerdir.

Ücretsiz bir şekilde yalnızca 35 defa kullanabileceğimiz Folder Lock gelişmiş güvenlik önlemleri ile kilitlenen dosya ve klasörlerinizin Dos ve Güvenli Mod'da dahi erişimini engellemektedir. Saniyeler içinde kolaylıkla şifrelediği/kilitlediği verilere sizden başka kimsenin ulaşamayacağına emin olabilirsiniz.