Flashget 2.0Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

FlashGet; bir dosya indirme programıdır ve özel olarak hızlı dosya indirme ve indirilen dosyaların düzenlenmesi için tasarlanmıştır.

Programın kurulumunda kullanıcı sözleşmesini kabul edin ve yüklenecek konumu belirleyin. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda FlashGet'in varsayılan indirme yöneticisi olması, Windows XP bağlantılarını modifiye edebilmesi, sistem başlangıcında otomatik çalışması, masaüstü ve Hızlı Başlat çubuğu konumlarında kısayol oluşturulması gibi seçenekler arasından seçimlerinizi yapın.

Flashget 2.0

Bir sonraki ekranda yükleme işlemi size Google araç çubuğu yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Seçiminizi yapın ve yüklemeye devam edin.

Flashget 2.0

Daha sonra yükleme işlemi tamamlanır. Program açılır açılmaz size varsayılan bir indirme dizini belirlemenizi ister. Programın arayüzü gayet düzgün ve anlaşılır. Arayüzün üst kısmında yeşil bir artı ile simgelenen Yeni Görev (New task) simgesini görüyoruz. Hemen devamında başlatılan indirme görevlerinin devam ettirilmesi, durdurulması, kaldırılması, Aç (Open), Klasör (Folder), Görev Özellikleri (Task properties) ve Seçenekler (Options) simgeleri yer alıyor.

Flashget 2.0

Programın ilk dikkatimizi çeken özelliği, üzerinde programın simgesi olan ve DropZone adını taşıyan ufak bir kutucuk. Bütün programı bu kutudan kontrol edebiliyorsunuz. Ekranda tüm pencerelerin üstünde duruyor. Üzerine çift tıkladığımızda programın arayüzünü getiriyor. Sağ tıkladığımızda ise yeni indirme ekleyebiliyor ve seçenekleri görüntüleyebiliyoruz. Herhangi bir indirme bağlantısını basit bir şekilde bu kutucuğun üzerine sürükleyerek indirme işlemini başlatabiliyoruz. Tabii ki ilk önce karşımıza bir onay penceresi geliyor.

Bu pencereden indirme klasörünü, kaydedilecek dizini (save path) belirleyebiliyoruz ve dosyamızı yeniden adlandırabiliyoruz (rename). Daha sonra "İndir" (Download) seçeneğine tıkladığımızda dosyamız indirilmeye başlıyor. Kullanması çok kolay olan programda Türkçe dil desteği olmaması büyük eksiklik.

İndirme başladıktan sonra indirme işlemini istediğiniz zaman durdurup daha sonra devam edebiliyorsunuz. Program ayrıca yarıda kalan indirmeleri de devam ettirebiliyor.

Flashget 2.0

Program arayüzünün en sağ üst kısmındaki Güvenlik (Security) kısmı gözümüzden kaçmıyor. Buradan indirdiğiniz dosyaları taraması için bir virüs programı seçebiliyor ve programı daha güvenli bir şekilde kullanmış oluyorsunuz.

Flashget 2.0

Arayüzün sol kısmında Yönetici (Manager) menüsü yer alıyor. Bu menüde indirilen görüntü, ses, müzik, oyun, indirilmiş dosyalar, geri dönüşüm kutusu gibi menüler gözüküyor. İndirilen dosyaları daha kolay düzenlemek için sürükleyip bu seçeneklerden birinin üzerine bıraktığınızda o klasöre taşımış oluyorsunuz. Mesela bir görüntü indirdiniz. İndirme bittikten sonra indirilmiş dosyalar kısmına gelip oradaki dosyayı görüntü klasörü üzerine sürüklüyorsunuz ve dosyayı varsayılan indirme dizininden görüntüler dizinine taşımış oluyorsunuz. Dosyaların yerlerini karıştıran veya indirme işlemlerini kategorize eden kullanıcılar için faydalı bir özellik.

Arayüzün sağ tarafında ise bir program arama ve indirme çubuğu olduğunu görüyoruz. Burada size faydalı olabilecek bir takım programlar görüntüleniyor. İsterseniz indirebiliyor veya diğer programlar için arama yapabiliyorsunuz.

Program HTTP, HTTPS, FTP, BT, MMS, MMST, RTSP, ED2K gibi protokolleri destekliyor. Flashget'in diğer protokollerdeki performansını zaten Flashget'in eski sürümlerinden bildiğimizden ED2K ve Torrent gibi P2P protokolleri denemek istedik. Deneme amaçlı olarak bir torrent dosyası indirip FlashGet ile çalıştırdık ve programın torrent dosyalarını da hızlı ve güvenli bir şekilde indirebildiğini gördük.

Flashget 2.0

Uzun yıllardır dosya indirme yöneticisi konumunda akla ilk gelen programlardan biri olan FlashGet gerçekten de çok kullanışlı bir indirme yöneticisi. İndirme işlerini hızlandırmanın yanı sıra ve indirilen dosyaları daha düzenli olarak saklamayı ve organize etmeyi de sağlıyor. Programın bu sürümünde Türkçe desteği olmaması ve site gezgini gibi gelişmiş özelliklere rastlayamamamız programın eksileri arasındaydı. Buna rağmen çok başarılı ve popüler bir indirme yöneticisi olan FlashGet'in bu yeni sürümünü, kemikleşmiş Flashget kullanıcılarının yanı sıra hızlı indirme hayalleri kuran, internet'te sürat yapmayı seven herkes severek kullanacaktır.