ChrisTV: Bir PVR'dan Beklediğiniz Her şeyEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

Bir televizyon kartınız varsa, muhtemelen elinizdeki program yetersiz geldiğinden dolayı ChrisTV kullanıyorsunuzdur ya da ikinci ihtimal ChrisTV'nin ne olduğundan, sunduğu özelliklerden haberiniz yoktur. Eğer bir televizyon kartına sahipseniz ChrisTV'yi denemeden geçmeyin. Sebebini şöyle açıklayalım...

İnternet'te videonun yaygınlaşmasıyla birlikte televizyon kartları eski popülaritesini yitirdi. Ama yine de ekstra bir televizyon almaktansa TV kartı alan veya televizyon kartını özellikle görüntü yakalama işlemleri için kullanan birçok kullanıcı var. Televizyon kartlarının popülaritesini yitirmesi, bu alanda yazılım varyasyonu açısından da bir kısırlık yarattı. Evvelce hayli yoğun olarak kullanılan ünlü TV kartı yazılımlarını üreten firmalar programların geliştirmesini sonlandırdılar ve yeni sürüm çıkarmadılar. Fakat yine de kalburüstü birkaç program halen varlığını sürdürüyor ve yeni versiyonları çıkarılıyor. Bunların en önde gelenlerinden biri de 2002 yılından beri sürekli gelişen, büyüyen ve güçlenen ChrisTV.

Önceleri analog TV kartları için tasarlanmış olan ChrisTV zamanla grafik kartı video girişi (VIVO), kombo kartlar (Grafik kartı ve TV kartı bir arada), WebCam'ler, WDM sürücüleri ile veya DirectShow destekli BDA sürücüleriyle uyumlu olarak DVcam gibi kaynaklarla da birlikte çalışabilen bir PVR (Kişisel Video Kaydedici)'a dönüştü. ChrisTV şu anda, bu alandaki en iyi ve en yetenekli programlardan biri. Dilerseniz önce ChrisTV'nin öne çıkan özelliklerine bir bakalım.

Önemli Özellikler

Önemli özellikler:

TimeShift: ChrisTV'nin TimeShift özelliği sayesinde, video kaydediyor olsanız bile görüntüyü dondurabiliyor, geri-ileri sarabiliyor veya bir sahneyi ağır çekimde oynatabiliyorsunuz.

Broadcast Mode: Broadcast özelliği de ChrisTV'yi özel kılan yeteneklerinden biri. Broadcast seçeneğiyle herhangi bir kaynaktan gelen yayını veya kaydettiğiniz bir videoyu İnternet ya da ağ üzerinden insanlara aktarabilirsiniz. Yayınınızı paylaştığınız kişiler Windows Media Player veya İnternet tarayıcısı aracılığıyla yayınınızı izleyebilirler.

PVR Multituner: Çoklu tuner desteği ChrisTV'nin diğer programlarda göremeyeceğiniz özelliklerinden bir diğeri. ChrisTV ile 4 video yakalama aygıtını aynı anda kullanabiliyorsunuz. Bu sayede mesela herhangi bir aygıttan televizyon izlerken diğer bir aygıttan bir televizyon programını, aynı anda webcam'inizden gelen görüntüyü ve DVcam'inizdeki kaseti bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

ChrisTV PVR Scheduler: İsminden de anlaşılacağı gibi ChrisTV tümleşik bir zamanlayıcıya sahip. Bu da onun PVR özelliğini vazgeçilmez kılıyor. Zamanlayıcı birçok detaylı özelliğe sahip. Mesela bu zamanlayıcı ile programın her hafta salı günleri saat 12:00 - 14:00 arasında yayınlanan bir programı otomatik olarak istediğiniz formatta kaydetmesini sağlayabilirsiniz, ya da her gün, ya da her iki günde bir. Bu özelleştirme tamamen size kalmış. Zira ChrisTV istediğiniz gibi planlayıp görevler oluşturabileceğiniz birChrisTV: Bir PVR dan Beklediğiniz Her şey zamanlayıcı modülünesahip.

Configuration Wizard: ChrisTV'nin konfigürasyon sihirbazı, programı hızlı bir şekilde konfigüre etmenizi sağlıyor. Bütün kartları otomatik olarak tanıyan programınsihirbaz özelliği her kaynak için özel olarak ve hızlı bir şekilde ayar yapmak için ideal.

ODS-Panel: Birçok TV programında parlaklık, kontrast, satürasyon, ince ayar gibi seçenekler bulunur ama genelinde bu özellikler ayrı bir ekrandan yapılır ve ayarları onayladıktan sonra görüntüye nasıl tesir ettiğini görebilirsiniz. ChrisTV ODS-Panel özelliğiyle görüntünün hemen üzerinde, aynı televizyonlarda olduğu gibi istediğiniz değişiklikleri yapmanıza izin veriyor.

ChrisTV: Bir PVR dan Beklediğiniz Her şey

ChrisTV: Bir PVR dan Beklediğiniz Her şey

Mosaic Mode: Genellikle bütün programlarda bu özellik var ama uygulamaaçısından verimli olduğu söylenemez. ChrisTV'de ise tek tuşla bütün kanalları tek ekranda görmek ve çift tıklayıp istediğiniz kanala aynında geçebilmek mümkün. İsterseniz Mosaic Mode ayarlarından ekranın kaça bölüneceği, her kanalın kaç saniye gösterileceği, nasıl sıralanacağı gibi ayarlar da yapabiliyorsunuz.

Bir PVR ne kadar kişiselleştirilebilir?

Bir PVR ne kadar kişiselleştirilebilir?
Bu sorunun cevabını öğrenmek için bile önce ChrisTV'yi kullanmanız şart. Zira muhtemelen bu derece detaylı ayarlar barındıran başka bir program yok. Örneğin herkanal için ayrı ayrı ses modu, ses sistemi, ışık, kontrast, satürasyon, ses ayarı, ses çıkışı kaynağı, frekans ayarı, özel logo gibi birçok ayar yapabiliyorsunuz. ChrisTV televizyon kanallarından ayrı olarak radyo kanallarını da tarayıp hafızaya alabiliyor. Her bir radyo kanalı için ayrı ayrı ayar yapabilmek mümkün.

ChrisTV: Bir PVR dan Beklediğiniz Her şeyLakin ChrisTV'nin kişiselleştirilebilir ayarlarını tek tek saymak imkânsız. Programın arabiriminden zoom fonksiyonlarına kadar her şeyi kendinize özel olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yine genel ayarlar menüsünden çoklu monitör desteği, video kayıt formatı, ses ve videonun hangi codec'le kaydedileceği, görüntü ve ses filtresi ayarları,WinLirc desteği ayarları yapılabiliyor.

Program bu kadar özelliği göz önüne alındığında hayli ucuz. ChrisTV Professional sürümünü 49.95 Euro gibi bir fiyata alabiliyorsunuz. İsterseniz sitesinden programı indirip 21 gün boyuncadeneyebilirsiniz. Programın bu derece geniş özelliklere sahip olmasa da ücretsiz dağıtılan bir sürümü de bulunuyor, o da ChrisTV Lite olarak isimlendirilmiş.

ChrisTV: Bir PVR dan Beklediğiniz Her şey

Bilgisayarda farklı kaynaklardan kayıt yapıyorsanız ve iyi bir PVR programı arıyorsanız ChrisTV sizin için biçilmiş kaftan. Türkçe dil desteği de bulunan ChrisTV'yi denemeden geçmeyin. Üstelik ChrisTV bu alanda 2002 yılından beri gelen deneyimi sayesinde neredeyse kullanıcının ihtiyaç duyacağı her şeyin düşünülmüş olduğu, sürekligüncellenen nadir programlardan biri.