Avast! 5 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
24.04.2012

Uzun süredir kullanıcılara ücretsiz antivirüs koruması sağlayan Avast beşinci sürümünde yenilenmiş antivirüs / antispyware motoru ile karşımızda.

Avast! 5 incelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4]

Artıları: Farklı tarama seçenekleri, çok katmanlı virüs koruma kalkanları, ücretsiz olması, Türkçe dil desteği, oyun modu
Eksileri: Keylogger performansının düşük olması, tam bir eksi olmasa da ortalama bir tarama hızına sahip olması


Avast ülkemizde ve dünya da pek çok kişinin tercih ettiği bir ücretsiz bir antivirüs programı. Giderek artan antivirüs piyasasında Avast daha iyi bir yer edinmek için çalışmalarını sürdürüyor. Beşinci sürümünde Avast antivirüs - antispyware motoru geliştirmiş ve zararlı yazılımlarla savaşmak için yeni silahlar eklemiş.

Kurulum
Kurulum başlangıcında ilk dikkati çeken şey "Avast! grubuna katılın" ibaresi. Bu seçenek ile bilgisayarınızdan virüsler, zararlı programlar, açıklar vb ile ilgili gerekli anlarda bilgi alınmasını kabul ediyorsunuz. Avast kullanıcılardan aldığı bu bilgilerle veritabanını geliştirerek virüslere karşı daha etkili mücadele etmeye çalışıyor. Bu bilgilerin alınmasını istemiyorsanız seçeneği kaldırabilirsiniz.

Avast! 5 incelemesi

İlk ekran bulunan diğer bir seçenek ise "Özel yükleme" Bu seçeneği aktif hale getirip devam ederseniz Programın nereye nasıl kurulacağını ayarlayabilirsiniz. Özel kurulum yapmazsanız varsayılan olarak işletim siteminin bulunduğu harddiske kuruyor. Özel yüklemede Standart, En düşük ve Özel olmak üzere üç çeşit kurulum bulunuyor. Özel kurulumda hangi bileşenlerin yükleneceğini seçebilirsiniz.

Avast! 5 incelemesi

Avast kurulum sırasında kullanıcılara Chrome'u öneriyor. Bu kurulum ekranında da Chrome internet tarayıcısının yüklenmesini isteyip istemediğinize karar verip devam ediyorsunuz. Avast bir sistem geri yükleme noktası oluşturup programın kurulumunu gerçekleştiriyor.
Avast'ın kurulumu oldukça basit ve çabuk bir şekilde bitiyor. Kurulum öncesi sistem geri yükleme noktası oluşturması da iyi bir önlem.

Özellikler
Avast 5 bilgisayarınızı ve bilgilerinizi korumak için birden fazla güvenlik önlemi kullanıyor: Antivirüs, antispyware ve içinde gerçek zamanlı kalkanlar bulunan güvenlik çekirdeği... Zararlı yazılımların davranışlarını tanıyan kalkan, virüs gibi hareket eden yazılımları tespit ediyor. Ek olarak ayarlanabilir e-posta ve dosya sistemi, ağ, anlık mesajlaşma, P2P ve web kalkanları da bulunuyor.

Avast! 5 incelemesi

Yeni sürümde tarihi ayarlanabilir tarama ve riski düşük, potansiyel uygulamaların tercihe bağlı tespiti eklenmiş. Özellikle bilgisayar oyunu sık oynayanlar için yeni eklenen oyun modu oldukça kullanışlı. Avast tam ekran çalışan bir uygulama tespit ettiğinde açılır pencerelerin çıkmasını durduruyor. Avast 5 bilgisayar uyku modundayken de virüs tarama başlatabiliyor.

Avast! 5  incelemesi

Kullanım Kolaylığı
Avast'ın menü sistemi oldukça rahat. Kalkanlar ve virüs tarama gibi ana güvenlik unsurları sağ tarafta bulunuyor. Her birine tıkladıkça bölüm ilgili seçeneklere rahatça ulaşılabiliyor. Doğrudan programla ilgili ayarlarda sağ üstteki "Ayarlar" bölümünde bulunuyor. Antivirüs programı kullananların hiç yabancılık çekmeyeceği, ilk defa kullananların da zorlanmayacağı bir arayüze sahip.

Performans
Avast!, AV-Comparatives'in verdiği ödüllerde yılın ürünü ödülünü alamadı ama "Tarama" alanında bronz madalya kazandı. Ayrıca ICSA ve West Coast laboratuvarlarında da ödüller aldı.
Avast! 5 ile tam teşekkülü bir tarama yaparsanız kısa sürede bitmesini beklemeyin. Doğal olarak detaylı bir tarama vakit alıyor. Tarama sırasında ekstra olarak da boot taraması istenebiliyor. Boot taraması pek çok şeyi temizleyebiliyor. AV-comparatives zararlı yazılım kaldırma testinde 10 üzerinden 7.1 almış.

Avast! 5 incelemesi

Norton Internet Security 2010 ve Spyware Doctor with antivirus 2010 gibi programlar bu testte daha yüksek puanlar alabiliyor. Spyware Doctor 8.3 ile en yüksek puana sahip.
Keylogger için yapılan testte Avast! 3.8 ile ortalamanın altında kalırken Trend Micro'nun House Call programı 7.1 ile en yüksek puana sahip.
Avast! Rootkit testinde rootkit örneklerinin yüzde 89'unu tespit edebilirken Panda tüm örnekleri yakalamış ancak iş temizlemeye gelince Avast 5.5 ile hem Panda'dan hem de House Call'dan çok daha başarılı.
Avast! sahte güvenlik yazılımlarının kaldırılmasında AVG'den daha iyi bir performansa sahip. Zararlı yazılımların engellenmesi alanında yapılan testlerdede Avast 9.4 puan ile tüm ücretsiz antivirüs programlarından başarılı.

Sonuç
Avast! yeni sürümü ile artık çok daha gelişmiş bir antivirüs programı. Ücretsiz antivirüs programları ile karşılaştırıldığında oldukça iyi bir yere sahip. Yeni sürüm hem araçlar hem de virüs koruma ve kaldırma olarak oldukça etkili. Avast Free doğal olarak kimi alanlarda ücretli antivirüs programları kadar performansa sahip olmasa da ücretsiz antivirüs programları içinde en iyilerden bir.